Блог

Максим Андрущенко : Як американська компанія SARN виграла суд в чеської зброярської компанії CZECHOSLOVAK GROUP A.S., яка заборгувала українським спецекспортерам понад 3 млрд гривень за непоставлені озброєння та боєприпаси навесні 2022 року.

5 вересня 2023 року відбулася важлива подія, яка пройшла повз уваги українських ЗМІ. Верховний суд штату Делавер (США) виніс остаточне рішення та наказ у судовій справі SARN vs CZECHOSLOVAK GROUP A.S., постановивши чеській компанії виплатити американській компанії $3,387,558.36.

0

comments3011

Максим Андрущенко

політолог

PhD in political science,

founder of chronopolitics in Ukraine,

advisor to the CEO of JSC Ukrainian Railways (2019-2020).

Побіжно про цей позов американсько сторони я згадував у своїй статті ««Криваві гроші», або як чеські зброярські компанії та політики збагачуються на війні в Україні», в якій було актуалізовано суму боргів чеських зброярських компаній перед українськими експортерами. Справа в тім, що насьогодні CZECHOSLOVAK GROUP A.S. заборгувала спецімпортерам Міністерства оборони України більше 3 млрд грн. по невиконаних контрактах з постачання озброєння та боєприпасів навесні 2022 року. 

 

Американці з SARN інвестували в доньку CZECHOSLOVAK GROUP A.S. компанію RETIA a.s., яка розробляє, виробляє та модернізує радари, системи управління та командування, системи локалізації та зв’язку UWB та системи запису ReDat, призначені для запису голосу, екрана та даних. Ці продукти використовуються у військовому секторі.

 

Ключова суперечка полягає в тому, що інвестуючи в парбудицьку компанію, aмериканська SARN відповідно до контракту мала право придбати частину  RETIA a.s., а саме 25%. Натомість, CZECHOSLOVAK GROUP A.S. відмовила їй і американці звернулися з позовом до суду. Між тим, варто наголосити, що «ключовим лобістом CSG виступає Мартін Нейєдли, який був ключовим радником президента Земана та екс-керівником Лукойла в росії», - пише американська компанія SARN в позові до CSG. Компанія SARN також згадує в позові словацького залізничного магната Алєксєя Бєляєва: «Він є давнім діловим партнером Владіміра Якуніна, який працював в КДБ».    

 

Якщо ще глибше зануритися в дослідження позову, то там можна в пункті 24 знайти такий текст, то «діяльність CSG, яка є порушенням договірних «фідуціарних обов’язків» перед RETIA, включає: 

 

(1) надання неточної інформації службам безпеки Чеської Республіки, через що RETIA зазнала збоїв у перевірці безпеки;

(2) проведення агітаційного мітингу на території CSG президента Чеської Республіки Мілоша Земана, якого вважають прихильником Росії;

(3) надання недостовірної інформації до SARN щодо діяльності CSG та RETIA;

(4) пов'язування ЗМІ зі скандалом з незаконним постачанням зброї;

(5) отримання коштів від груп, які вважаються загрозою національній безпеці;

(6) пропонувати послуги та здійснювати операції з російською розвідкою, правоохоронними органами та військовими для того, щоб постачати рішення безпеки в росію;

(7) надання фінансової підтримки антинатовській та антиєвропейській діяльності; і

(8) співпраця з агентами російської федерації для передачі технологій до росії.»   

 

Таким чином, CZECHOSLOVAK GROUP A.S. напряму пов’язана з російським політичним істеблішментом та працівниками ФСБ. Я лише нагадую, що, по суті, Україна закупала у CZECHOSLOVAK GROUP A.S. озброєння та боєприпаси на початку російського вторгнення, не отримавши їх. Натомість, сьогодні чеська компанія винна українським експортерам кошти, які і досі не повернуті. 

 

Всю цю ситуацію доволі докладно описав у своїй статті чеський журналіст-розслідувач Онджей Кутник -  «Американці в суді: поплічники Земана встановили зв’язок з російськими спецслужбами»

 

Для української сторони  важливо, що за допомогою судового розгляду американська компанія SARN не просто повернула свої інвестиції, але й вскрила природу CZECHOSLOVAK GROUP A.S., яка пов’язана з російською політичною елітою. Відтак, постають резонні запитання: чому українські спецімпортери співпрацювали та продовжують співпрацювати з проросійською чеською зброярською компанією, яка фінансує виборчі компанії проросійських партій та кандидатів в президенти (на прикладі Мілоша Земана) та сприяє анти-натівській риториці? І можливо українським спецімпортерам Міністерства оборони України необхідно також піти шляхом судових позовів до чеської компанії, яка заборгувала їм понад 3 млрд гривень за непоставлені озброєння та боєприпаси навесні 2022 року?  

 

P.S. 

В підтвердження вищевказаного фактажу «заливаю» позов американської компанії SARN до CZECHOSLOVAK GROUP A.S., а також остаточне рішення та наказ Верховного суду штату Делавер (США) у справі SARN vs  CZECHOSLOVAK GROUP A.S.    

 

                                                                           

                                                                           REVISED FINAL JUDGMENT AND ORDER

 

 

                                                                                                  AMENDED COMPLAINT      

 

 comments

Новости партнеров

comments

Другие материалы автора


Новости

Подписывайтесь на уведомления, чтобы быть в курсе последних новостей!