"Як вкрали 18 магазинів "Амстор"
31 грудня 2014 року новинні агенції одночасно в трьох містах - Києві, Маріуполі та Запоріжжі - повідомили про появу озброєних людей в магазинах мережі "Амстор".
За одними даними, це були представники батальйону "Дніпро-1", за іншими - "Самооборони" та "Правого сектора".
Після цього з´явилося пояснення "Смарт-холдингу", що озброєні люди були представниками співвласника мережі Володимира Вагоровського, які намагалися блокувати роботу низки магазинів.
А невдовзі були поширені повідомлення вже з боку Вагоровського, у яких представники "Смарт-холдингу" протиставлялися власникам мережі "Амстор".
Інтрига полягала у тому, що власник "Смарт-холдингу" Вадим Новинський володіє 70 відсотками акцій мережі, а його молодшим партнером є той самий Володимир Вагоровський, якому належали лише 15%. Тим не менше, саме Вагоровський наполягав на тому, що рейдером є Новінський.
За словами ж представників компанії Новінського, наприкінці 2014 року Вагоровський спробував захопити усі 38 магазинів мережі.
"Ми з різних джерел стали отримувати інформацію, що людей в "Амсторі" змушують переводитися в інші компанії. Причому в магазинах у зоні АТО - це одна юридична особа, в інших - інша. На чеках в магазинах Донецької області взагалі зникла назва "Амстор", і всі ці торгові центри зникли з сайту торговельної мережі.
Ми стали глибше вивчати ситуацію, подивилися на фінансові потоки. Сотні мільйонів гривень виводилося з компанії. Частину грошей ми простежили, вони використовувалися для особистого збагачення Володимиром Вагоровським.
Ми почали ставити міноритарному акціонеру, він же екс-керуючий торговельної мережі (Вагоровському. - ЕП), низку питань, але він перервав з нами спілкування і зник за кордоном", - розповів гендиректор "Смарт-холдингу" Олексій Тимофєєв.
вимкнення касового обладнання.
На дверях деяких супермаркетів з´явилась наступна заява, написана від руки: "Уважаемые посетители! Работа торгового центра заблокирована из-за попытки рейдерского захвата со стороны "Смарт-холдинга" Вадима Новінского. Просим извинения за неудобства. Администрация".
Зараз контроль над усіма 20 супермаркетами, що знаходяться поза зоною АТО, поновлено за "Смарт-холдингом". Ще 18 магазинів, розташованих на територіях, контрольованих сепаратистами, знаходяться під контролем Вагоровського.
Саме у Донецьк він перевіз головні сервери компанії, фінансові і кадрові документи. Також він дав доручення всім, хто працював у головній компанії "Амстору", прямувати до "столиці" самопроголошеної "ДНР".
Деякий час спірними були об´єкти в Маріуполі, де один з товаришів Вагоровського працював на офіційній керівній посаді у місті. Завдяки порушенню кримінальних справ він блокував доступ "Смарт-холдингу" до магазину. Проте, як повідомляють в холдингу, маріупольські магазини вже також перейшли під контроль "Смарту".
Супермаркети досі не працюють. Підсумок протистояння ілюструють фото та відео, викладені у Facebook представниками "Смарт-холдингу".
оприлюднив відеозвернення. Він знову звинуватив Новінського у рейдерстві.
заявили, що в зоні АТО магазини працюють, але торгова виручка не інкасується на користь власника "Амстор трейд" - "Смарт-холдингу" та бізнесменів Алекса Шнайдера та Едуарда Шифріна.
Медіавійна навколо "Амстору" в результатах пошуку Google |
Як Новінський з´явився серед власників "Амстору"
Недавно в інтерв´ю "Економічній правді" генеральний директор "Смарт-холдингу" Олексій Тимофєєв розповідав, що мережа "Амстор" намагається працювати в обох частинах України - у зоні АТО та в частині, контрольованій владою. Про жодні проблеми з міноритарним акціонером він не говорив.
Отже, вся історія з протистоянням навколо мережі - це справа грудня 2014 року. Або ж "Смарт-холдинг" намагався вирішити проблему, не піддаючи її розголосу.
Роздрібна мережа "Амстор" була заснована 2002 року. Біля витоків компанії стояв Володимир Вагоровський. Разом з ним співзасновниками стали Алекс Шнайдер та Едуард Шифрін - акціонери "Запоріжсталі". Перший супермаркет "Амстор" відкрився у Донецьку в серпні 2003 року.
Владимир Вагоровский. Фото vk.com
Діяльність мережі була сфокусована на Донецькій області. Навіть зараз на території області знаходиться 23 магазини, з яких 18 - у зоні АТО.
За словами учасників ринку, так відбувалося через специфіку регіону: перевага надавалася своїм. У Донецьку "Амстор" є базовою торговельною мережею, яку не зміг посунути навіть французький "Ашан".
Торгівля не була головним акцентом власників. Розвиток мережі був пов´язаний з девелоперською діяльністю. Будівельний підрозділ компанії зводив великі торговельні центри. Як правило, "Амстор" ставав у них якірним орендарем.
Через це розвиток роздрібної мережі йшов повільно. У 2006 році в мережі нараховувалося десять роздрібних супермаркетів і гіпермаркетів.
Ситуація змінилася з початком ери масового кредитування з боку комерційних банків. Буквально за три роки кількість супермаркетів зросла до 24, а торговельних центрів, зведених девелоперським підрозділом, - до 28.
Швидкі темпи зростання мали свою ціну.
Як і багато інших компаній в Україні, "Амстор" зіткнувся з великими проблемами під час фінансової кризи 2008 року.
Причина була стандартною: ритейлер та девелопер відчував великі труднощі в обслуговуванні кредитного та боргового навантаження.
Зміна економічної ситуації, зменшення купівельної спроможності, зниження орендних ставок поставило тріумвірат Вогоровського - Шнайдера - Шифріна у складну ситуацію.
Як стверджують у "Смарт-холдингу", саме Вогоровський звернувся до Новінського з пропозицією зайнятися нетиповим бізнесом.
На той момент "Смарт-холдинг" уже був партнером Ахметова в "Метінвесті".
Тому можна сказати, що Новінський був для донецького Вогоровського якщо не зрозумілою, то принаймні не чужою людиною.
До того ж, Новінський знав Шнайдера ще з 1990-х, коли вони були постачальниками "Запоріжсталі".
В той самий час "Смарт-холдинг" мав вільні гроші та шукав нові напрямки диверсифікації. Ще до звернення Вогоровського "Смарт-холдинг" увійшов до складу акціонерів компанії "Верес".
Вадим Новінський. Фото УНІАН
Тому роздрібна компанія і девелопер в одному флаконі були чудовою можливістю. Особливо з огляду на кризу, коли вартість активів кардинально впала після кількох років накачування бізнесу валютними кредитами.
Новінський погодився зайти в новий бізнес. Зважаючи на борги, тодішні акціонери продали частини свої пакетів за символічні 100 дол. В результаті пакети Вогоровського (40%) і Шнайдера-Шифріна (60%) скоротилися до 15% у кожного. Мажоритарним акціонером став "Смарт-холдинг", який контролював 70%.
Після кризи 2009 року гучно лунали конфлікти навколо власників "Каравану", "Великої кишені", "Союз-віктану", City.Com´у. Їх умовне гасло можна сформулювати як "Всі свої борги - вибачаємо". Вони відмовилися повертати борги за облігаціями та почали тривалі юридичні війни, аби уникнути стягнення на майно.
Завдяки зміні складу акціонерів у 2009 році "Амстор" не пішов тією ж дорогою. Разом з 70-відсотковою часткою Новінський повинен був погасити і 250-мільйонну заборгованість мережі перед кредиторами.
Загалом, у "Смарт-холдингу" стверджують, що боргів було успадковано набагато більше. 250 млн грн оцінювалися лише зобов´язання в облігаціях. Разом з банківськими кредитами сума боргів наближалася до 2 млрд грн, а збитки мережі у 2009 році становили 72 млн грн.
У 2010 році мережа отримала 6,5 млн грн прибутку, а в 2012 році - 275,8 млн грн. Зростав і статок самого засновника мережі Вагоровського. Якщо у 2012 році журнал "Фокус" оцінював його 59 млн дол, то в 2013 році - 72 млн дол.
За даними GT Partners Ukraine, розширення мережі відновилося лише у 2012 році. У грудні 2014 року в мережі було 38 магазинів. У "Смарт-холдингу" заявляють, що ніколи не розподіляли дивіденди - всі кошти спрямовували на розвиток "Амстору".
Кількість гіпермаркетів "Амстор"
Джерело: GT Partners Ukraine |
У 2014 році планувалося відкриття 15 локацій, але почалася війна, і на передній план вийшла необхідність принаймні втримати існуючі магазини.
Судячи з інтерв´ю з Тимофєєвим, довгий час Вагоровський сумлінно співпрацював з Новінським. Однак, за твердженням "Смарт-холдингу", війну на сході Володимир він розцінив як можливість переформатувати компанії на свою користь.
Зробити це виявилося нескладно. Користуючись повною довірою головних акціонерів, Вагоровський мав операційний контроль над "Амстором" і навіть міг робити переміщення власності.
"Ми виявили низку фактів, які дозволяють стверджувати, що Вагоровський готувався до присвоєння торгової мережі давно.
Спроби перевести діяльність великого ритейлера з мільярдними оборотами на компанії із статутним фондом 1 тис грн і невідомими засновниками свідчать, що Вагоровський планував масштабні розкрадання за допомогою підставних осіб. Ці зловживання і злочини описані у наших заявах до міліції", - розповів ЕП Тимофєєв.
Вивіска у магазині в Кременчуці, куди представники "Смарт-холдингу" не приходили |
Для переоформлення магазинів заздалегідь були зареєстровані підставні юридичні особи. Одна з ТОВ створена в Україні, а інша - у "ДНР", але за українським законодавством. За класикою жанру, на нових ТОВ використовувалися номінальні власники.
Нові компанії не лише були позбавлені боргів перед постачальниками та банками. Вони на 100% були підконтрольні Вагоровському. Усі борги повинні були залишитися на структурах, у яких він мав лише 15% акцій. Спочатку на них вирішили "перекинути" активи, які знаходилися в зоні АТО.
Групу компаній "Амстор" він без згоди інших акціонерів розділив на дві частини. На території, що контролюється українською владою, знаходиться 20 магазинів. На території "ДНР" - 18 магазинів. Останні без розголосу прибрали з сайту "Амстору", який досі контролює Вагоровський.
Підміну виявили випадково. Видання novosti.dn.ua звернуло увагу на підозрілі чеки. У них не було ПДВ, а замість ТОВ "ТД Амстор" залишився просто "Торговий дім".
Справжня назва нової компанії - не "Торговій дім", а "Преміумторг". Виходячи з документів про реєстрацію, вона була створена наприкінці жовтня 2014 року у Донецьку, який уже перебував під владою сепаратистів. Виявляється, української влади у місті нема, але реєстрація підприємств у ньому можлива.
Чеки "нового зразка" почали видавати в магазинах "Амстор" Донеччини ще з початку листопада. Свідоцтво платника ПДВ ця юридична особа отримала на початку грудня, але жодних нарахувань досі не здійснюється.
Розпочавши розслідування, мажоритарні акціонери з’ясували, що 18 магазинів у зоні АТО вже працюють на ТОВ, яке зареєстроване наприкінці жовтня в Донецьку. Як стверджують у "Смарті", це фактично крадіжка майна.
Друга частина магазинів компанії - на контрольованій Україною території - була перереєстрована на ТОВ, що знаходиться у Дніпропетровську. Серед засновників ТОВ - офшори. Переведення магазинів на цю юрособу відбулося у грудні.
На сайті "Амстору" ці офшори приписуються Новінському. Як пояснили ЕП у "Смарт-холдингу", тепер компанія справді належить "Смарту", оскільки холдингу вдалося перекупити офшорні компанії. Однак, кажуть у "Смарті", це не спростовує того, що Вагоровський намагався на цю компанію перереєструвати 20 магазинів.
Пересічним співробітникам весь процес був роз´яснений як зміна юридичної особи ТД "Амстор". Тому весь персонал дружньо звільнився і в той же день був працевлаштований на інші ТОВ.
Сьогодні більшість працівників повернулася до магазинів, але топ-менеджерів довелося звільняти - майже всі вони брали участь у підготовці захоплення мережі.
Мітинг на підтримку Вагоровського. Фото operkor.wordpress.com |
Мітинг на підтримку "Смарт-Холдингу". Фото zp.vgorode.ua |
Вагоровський на численні звернення ЕП не відповів. Натомість він продовжує публікувати звернення на сайті amstor.ua, який досі контролює. Він наполягає, що невдовзі розбереться з "рейдером" та залучить сотні мільйонів на розвиток мережі.
Як повідомили у "Смарт-холдингу", спочатку Вагоровський не уникав спілкування, але потім зв´язок з ним обірвався. Зараз його телефон вимкнений, як і телефон його брата Олександра - в. о. виконавчого директора ТОВ ТД "Амстор".
Адвокат, який представляє Вагоровських, в телефонній розмові відмовився надати коментар і просив в жодному разі його не згадувати. ЕП надіслала запитання на електронну адресу, вказану на сайті "Амстору", але відповіді не отримала.
Натомість, компанія Шнайдера та Шифріна оприлюднила заяву, що Вагоровський з братом Олександром 5 січня знаходилися на курорті Куршавель. Ось ця заява.
Що ж відбулося напередодні Нового року в магазинах Києва, Запоріжжя і Маріуполя?
Наприкінці грудня 2014 року "Смарт-холдинг" та група Шнайдера-Шифріна відсторонили Вагоровського від управління та провели тотальну заміну директорів на юридичних особах, задіяних у функціонуванні роздрібної мережі "Амстор".
Після цього "Смарт-холдинг" намагався отримати доступ до магазинів, але їх захопили озброєні люди, які нібито захищали ТЦ від рейдерів.
Коли представники "Смарту" нарешті потрапили до приміщень "Амстору" разом з працівниками міліції, то знайшли знищені сервери та фінансові документи, виявили відсутність трудових книжок співробітників. Також не було готівки, яка повинна знаходитися у касах. Все це зникло в невідомому напрямку.
Торговельний центр "Амстор" у Донецьку
"Для нас поява озброєних людей була повною несподіванкою. Спроби Вагоровського стверджувати, що вони нібито були пов´язані із "Смарт-холдингом", не витримують жодної критики.
Ці люди відразу заявили, що вони захищають магазини на прохання Вагоровського від нібито рейдерського захоплення і не пускали представників "Смарт- холдингу" в магазини до 9 січня. За цей час всі документи, в тому числі трудові книжки персоналу, були вивезені. Була знищена IT-інфраструктура.
Ми мали тривалі переговори з тими, хто блокував супермаркети. Вони представлялися "Силою нації" та "Самообороною" і щиро вірили, що Новінський - це рейдер, який намагається відібрати магазини у їх власника Вагоровського.
У підсумку, в тому числі після вивчення документів, вони визнали, що були введені в оману Вагоровським і покинули магазини", - говорить Тимофєєв.
За його словами, коли Вагоровського "схопили за руку", він зруйнував IT-інфраструктуру, щоб знищити інформацію про розкрадання, та дав вказівки винести готівку в сумках.
Згодом від імені Вагоровського серед співробітників "Амстору" було розповсюджене повідомлення, що трудові книжки знаходяться у нього, і через це "Смарт-холдинг" не зможе платити людям зарплату. З процесуальної точки зору, це є визнанням власних протиправних дій.
"Ми починаємо платити зарплати. Довелося відновлювати трудові книжки. Потрібно побудувати нову IT-інфраструктуру замість знищеної та поновити кадрові та фінансові документи.
"Смарт-холдинг" через різні канали спілкується з персоналом та долучає його до робіт із стабілізації ситуації в "Амсторі", хоча настрої серед працівників панують дуже різні", - визнає Тимофєєв.
Також з´ясувалося, що родина Вагоровських за часів керування "Амстором" використовувала гроші компанії на власні потреби.
Зокрема, брат Вагоровського, генеральний директор компанії ТОВ "ТД Амстор", придбав для себе квартиру у сумнозвісному будинку на Грушевського, 9А (будинок класу deluxe, побудований напроти Верховної Ради, квартири коштують мільйони доларів. - ЕП), а Мерседес "кубік", придбаний за гроші "Амстор", був швидко перепроданий своєму водію за 500 тис грн.
|
|
||
Натисніть для збільшення |
|
|
||
Натисніть для збільшення |
Поки що "Смарт-холдинг" втратив близько половини мережі та зазнав проблем. Коли вони повернуться до власника, залежить від того, як розвиватиметься ситуація навколо АТО.
У Новінського заявляють, що гроші з магазинів у Донецьку не надходять в "Амстор". Це значить, що з великою вірогідністю втратять гроші постачальники продукції до магазинів, бо де-факто ці маркети не є частиною мережі.
Інші 20 магазинів на території "материка" розпочнуть роботу. Там встановлюється нове обладнання, завантажуються нові бази даних та налагоджуються контакти з постачальниками. Орендатори повертаються.
* * *
Рейдерство такого масштабу здається майже неможливим. Новінський вважається потужною фігурою. Складно уявити, що саме в бізнес-партнера Ріната Ахметова могли виникнути проблеми з міноритарієм. Тим не менше, це сталося. Головним вразливим місцем Новінського стала беззаперечна довіра до керуючого партнера.
Як кажуть у холдингу, в 2009 році "Смарт" був далеко не першим, хто отримав пропозицію від "Амстору". До нього перемовини йшли з російською Х5 та французьким Carrefour. Але з ними так і не вдалося дійти згоди саме через позицію Вагоровського. Він не хотів втрачати управління мережею.
А "Смарт-холдинг" заходив у новий для себе бізнес і погодився, щоби біля штурвала залишився засновник. При всій, здавалося б, сучасності роздрібної мережі вона була схожа на радянську державно-сімейну компанію. Операційне управління здійснювалося однією родиною: брати, сини, жінки, куми.
Саме через пов´язаність основних фігур операційного управління "перереєстрація" магазинів відбулася майже непомітно, а 18 магазинів втрачені на невідомий час.
Хоча, з оглядом на останнє повідомлення холдингу Новінського, Володимира Вагоровського ще зарано знімати з рахунку.
КОМЕНТАРІ
Партнер юридичної фірми FCLEX Олег Малиневський
- Для повного розуміння ситуації навколо "Амстору" необхідно працювати з документацією, що регулює взаємовідносини учасників суперечки.
Оскільки сторони дають протилежні заяви, істина знаходиться десь посередині. Поки що з упевненістю можна говорити лише про наявність корпоративного конфлікту між мажоритарним та міноритарними акціонерами "Амстору" щодо володіння та отримання прибутку від його активів.
- Чому міноритарій отримав можливість перевести магазини на інші юридичні особи без відома мажоритарного акціонера? Це можливо?
- Якщо міноритарії здійснюють оперативне управління активом і до певного часу мали 100% долю в активі, то можливість для таких дій існує. Інша річ, наскільки реалізація такої можливості буде відповідати законодавству і домовленості сторін.
Схоже, інструментом для переведення активів слугував не міноритарний статус акціонерів "Амстору", а наявність у них повноважень з оперативного управління активом і його корпоративна структура. Не виключено, що передумови для конфлікту могли бути закладені ще до приходу "Смарт-холдингу".
Партнер юридической фирмы "Правовые партнеры" Андрей Доманский
- С одной стороны, подвергать сомнению право двух акционеров, которые в совокупности владеют 85% акций, менять менеджмент, если у них есть подозрения в его нечистоплотности, практически невозможно.
С другой стороны, мы видим несовершенство законодательства, которое регулирует корпоративное управление в Украине.
Права мажоритариев у нас, как ни странно, защищены слабо. Главное - формальные атрибуты: печать, устав. Это позволяет миноритарием, которые находятся у оперативного управления бизнесом, при желании создать массу проблем главным акционерам.