УКРАИНА

Дмитро Колєсніков: На Дніпропетровщині обробляється 100% сільгоспземель

Голова Дніпропетровської облдержадміністрації

Чи можна, на Ваш погляд, вирішувати проблему від’ємної демографічної динаміки в окремо взятому регіоні? Якщо так, то яким чином?

Стимулом для позитивної демографічної ситуації, в першу чергу, є соціальні чинники: рівень життя, показники зарплат, прогнозована ситуація в країні та регіоні. На зміцнення соціальної захищеності та адресність соціальної допомоги спрямовані реформи та соціальні ініціативи Президента України Віктор Януковича. Безумовно, ефективність виконання державної політики в регіоні та ініціативи регіонального рівня мають вплив на демографічну ситуацію.

Базою для підвищення соціальних стандартів є економіка. Дніпропетровська область стабільно демонструє зростання промислового виробництва — при загальному зниженні по Україні, Дніпропетровщина за підсумками 2012 року має +2,2% (за підсумками 2010 року він становив 16%, в 2011-му — ще 5,4%). За три останні роки в регіоні створено майже 200 тисяч нових робочих місць, середня заробітна плата на підприємствах базової галузі ГМК перевищує 4 тисячі, на деяких 5-6 тисяч гривень.

Сприянню позитивним тенденціям у демографічній сфері особливо додають розвиток медицини та освіти. Завдяки підтримці нашого Президента Віктора Федоровича Януковича та Уряду в області створена цілісна система перинатальної допомоги матерям-породіллям та новонародженим — два сучасні перинатальні центри в Кривому Розі і Дніпропетровську, три неонатальні центри та потужну мережу міжрайонних пологових будинків.

Завдяки сучасному обладнанню стало можливим виходжування новонароджених вагою від 500 грамів. Крім того, в області є спеціальні реанімобілі для перевезення таких зовсім маленьких пацієнтів.

Як результат — в 2012 році у два рази збільшено кількість здорових пологів, в 1,5 рази знижена материнська смертність.

Також в рамках реформи охорони здоров´я на Дніпропетровщині ремонтуються амбулаторії, закуповується нове сучасне обладнання, готуються висококласні медичні кадри. У Дніпропетровську відкрито новий корпус обласної дитячої клінічної лікарні на 3 відділення.

Істотні зміни відбуваються і в системі освіти. Питання гарантованого влаштування дитини у дитсадок особливо важливо для сімей, де працюють обидва батьки. У регіоні відкриваються нові школи та садочки, створюються нові можливості для навчання і розвитку молоді. Протягом трьох останніх років завдяки відродженню мережі дитячих садків, відкриттю навчально-виховних комплексів на Дніпропетровщині створено близько 9 тисяч нових місць для дошкільної освіти малюків. Запроваджена електронна реєстрація малюків в дитсадки: за допомогою Інтернету на найближчі три роки вже маємо електронні заявки на влаштування у дитсадки близько 30 тисяч малюків. Це дає можливість аналізувати потребу на наявність вільних місць у розрізі територій та у часі.

Вперше за останні 10 років в Дніпропетровській області в 2012 році побудовано три нові школи. Зокрема, дві сільських школи побудовані в Піщанці Новомосковського району та Михайлівці Синельниківського району. Третя школа відкрита в обласному дитячому центрі соціальної реабілітації «Перлина Придніпров´я» Новомосковського району.

«Перлина Придніпров´я» — це наш Дніпропетровський «Артек». У центрі створені всі умови для комплексного оздоровлення, фізичного розвитку, соціальної реабілітації та медичного супроводу дітей. Щорічно тут будуть відпочивати і оздоровлюється близько 3 тисяч дітей Дніпропетровщини, які потребують особливої уваги та підтримки з боку держави.

В усіх дитсадках, школах, лікарнях регіону встановлюються системи доочистки питної води.

Для Дніпропетровщини, регіону із значним промисловим навантаженням, актуальним є питання поліпшення екології. Наше завдання — до 2015 року при щорічному зростанні промислового виробництва зменшити обсяг шкідливих викидів в атмосферу на 30%. Наразі по місту Дніпропетровську були на 15% знижені викиди в атмосферу і на 70% зменшено скиди неочищених стоків у річку Дніпро. З 2010 року загальна сума коштів, спрямованих підприємствами регіону на реалізацію екологічних проектів, склала близько 2,5 млрд. грн.

За даними статистики, на Дніпропетровщині щороку народжується більше дітей: у 2010 році у Дніпропетровській області народилося 35,6 тис дітей, у 2011 році — 36,1 тис. дітей, у 2012 році — 37,1 тис дітей. Також в регіоні знижується рівень смертності: 2010 рік — 54,5 тис осіб, 2011 рік — 52,1 тис осіб, 20112 рік — 51,5 тис осіб.

Як Ви ставитеся до ідеї, щоб держава в особі ОДА взяла на себе всі боргові зобов’язання по зарплатах, одноразово погасила їх, а вже потім запитувала з боржників сама, знявши цей тягар з плечей найманих працівників? (Ціна питання — всього лише 894 млн. грн.; на підготовку до Євро-2012 країна витратила грошей в 47 разів більше.)

Такий шлях може привести до соціальної несправедливості і створити ризикований прецедент. Це може спровокувати зростання невиплат заробітної плати на підприємствах, які будуть розраховувати на допомогу регіональної влади там, де повинні діяти самостійно і строго в рамках закону.

Як Ви ставитеся до ідеї бюджетного федералізму? Чи вважаєте Ви продуктивними міжбюджетні відносини, що склалися сьогодні, коли в центрі консолідується до трьох четвертих загальних доходів країни, а делеговані органам місцевого самоврядування повноваження фінансуються за залишковим принципом? (Зокрема, в поточній версії бюджета-2013 недофінансування повноважень складає 30 млрд. грн.)

Система бюджетних відносин відображає державний устрій — Україна є унітарною державою. Регіони, і Дніпропетровщина зокрема, мають право і надають пропозиції для покращення міжбюджетних відносин, зокрема — до Бюджетного кодексу. Для підвищення ефективності управління фінансами на Дніпропетровщині діє програма розвитку місцевого самоврядування, яка дає позитивні результати щодо консолідації бюджетних ресурсів усіх рівнів. Окремий акцент обласна влада робить на суворому контролі за ефективним використанням бюджетних коштів.

Для вирішення соціально-економічних питань, які потребують підтримки держави, облдержадміністрація співпрацює із центральними органами влади. Облдержадміністрація вибудовує систему взаємодії із міністерствами та народними депутатами, які представляють регіон у парламенті. В регіоні за підтримки Президента України та Уряду реалізуються масштабні інфраструктурні проекти — будівництво об’їзної дороги навколо Дніпропетровська (Південний обхід та правобережні з’їзди з Кайдацького мосту), під держгарантії залучені кредитні ресурси для будівництва метрополітену в обласному центрі. Субвенції з держбюджету спрямовуються на ремонт доріг, будівництво об’єктів соціальної інфраструктури, модернізацію об’єктів ЖКГ.

На Дніпропетровщині застосовується стратегічно ефективний шлях щодо бюджетного фінансування. Він розпочинається з визначення пріоритетних об’єктів та проектів. Наступний етап — під ці визначені об’єкти та проекти концентруються ресурси обласного, місцевого, державного бюджетів, залучаються кредитні кошти. Обласна влада виступає як координатор, саме це дозволяє контролювати ефективність витрачених коштів, дотримуватись термінів робіт та в повному обсязі використовувати виділені кошти.

Чи є у облдержадміністрацій способи допомогти робітникам підприємств в боротьбі за підвищення зарплат? На чиєму боці повинна виступити ОДА в разі конфлікту між хазяїном та найманими працівниками? (До прикладу, «Новий курс» Франкліна Рузвельта розширив права профспілок на шкоду інтересам роботодавців, що в кінцевому випадку призвело до значного зростання соціальних гарантій.)

Обласна влада має сприяти дотриманню балансу між інтересами роботодавців та працівників, встановленню цивілізованих відносин у цій сфері. На Дніпропетровщині розроблена ціла низка заходів щодо забезпечення дотримання прав найманих працівників. По-перше, проводиться масштабна робота з легалізації робочих місць. Легалізація зарплат — це можливість для працівника отримати соціальні гарантії, в тому числі — лікарняні, відпускні, належні відрахування щодо майбутньої пенсії тощо. Зокрема, лише за перший місяць 2013 року на Дніпропетровщині було легалізовано 277 робочих місць, скорочено заборгованість із заробітної плати майже на 200 тис. грн.., а 53 роботодавця підвищили зарплату. Окрім цього, за останні два роки кількість підприємств, на яких рівень заробітної плати перевищив середній, зросла з 373 до 900 одиниць, а кількість тих, що нараховували мінімальну зарплату, зменшилася з 346 до 68.

Ще один важливий напрямок у сфері захисту прав працівників — це погашення накопиченої за минулі роки заборгованості по виплаті заробітної плати та недопущення її виникнення. Дніпропетровщина посідає лідируючі позиції за темпами та обсягом погашення заборгованостей по зарплаті: за останні 3 роки обсяг заборгованості по зарплаті зменшився більше ніж у вісім разів — з 89 млн. до 10,4 млн. грн. За даними Держстату, Дніпропетровська область за підсумками 2012 року скоротила заборгованість із заробітної плати на 30,1%. Це кращий показник серед промислових регіонів України. Зараз розроблено щомісячний графік подальшої ліквідації заборгованості.

Облдержадміністрація застосовує всі передбачені чинним законодавством заходи, щоб забезпечити своєчасну і в повному обсязі виплату заробітної плати на підприємствах регіону. Регіональні органи влади, фіскальні, правоохоронні структури активно сприяють дотриманню підприємствами різних форм власності норм і вимог трудового законодавства.

У разі гіпотетичного конфлікту, пов´язаного з невиплатами або нерегулярними виплатами зарплат, або іншими порушеннями в сфері трудового законодавства, влада безумовно перебуває на стороні працівників.

ОДА тісно співпрацює з галузевими профспілками, зокрема, обласним об´єднанням профспілок, профспілкою працівників гірничо-металургійного комплексу, іншими впливовими структурами. Ми регулярно беремо участь в укладенні галузевих угод, які регулюють відносини між роботодавцями і профспілковими організаціями і є гарантією своєчасної виплати зарплат в обумовленому розмірі, надання соціальних пільг, дотримання інтересів найманих працівників. Такі угоди не тільки обумовлюють чітку виплату зарплат, а й закладають тенденцію до їх послідовного підвищення.

Наскільки, за Вашою оцінкою, може збільшитися площа оброблюваних сільгоспземель і обсяг продукції, що вирощується, у випадку скасування мораторію на купівлю-продаж цих земель?

Мораторій не стримує використання площі оброблюваних сільгоспземель. За площею сільгоспугідь Дніпропетровщина посідає друге місце в Україні. На Дніпропетровщині 100% земель сільськогосподарського призначення обробляється.

Чи близька Вам ідея виборності губернаторів — для зміцнення місцевого самоврядування?

В даний час передбачена Конституцією та законами України система органів влади і місцевого самоврядування забезпечує стабільне функціонування держави, розвиток ключових галузей економіки та соціальної інфраструктури, поступальний рух вперед у всіх сферах життя країни.

Наявність в регіонах державної виконавчої влади, керівники якої призначаються Президентом України, та виборних органів місцевого самоврядування створює баланс в управлінні територіями, належним чином забезпечує розвиток територій, виконання управлінських функцій, передбачені законодавством, а також, що вкрай важливо, реалізацію комплексу реформ і перетворень, ініційованих главою держави Віктором Федоровичем Януковичем.

Додам, що ефективність управління територіями, безумовно, залежить від плідної взаємодії та спільного розуміння пріоритетів розвитку з боку керівництва виконавчих органів влади та керівництва органів місцевого самоврядування. Ефективна вертикаль влади, яка вибудована Президентом України Віктором Януковичем, та більшість в органах місцевого самоврядування представників Партії регіонів, яка узяла на себе відповідальність за розвиток країни, створюють ефективний механізм з впровадження реформ, реалізації соціальних ініціатив.

Зокрема, на Дніпропетровщині три роки тому вперше за багато років було налагоджено взаємодію між облрадою та облдержадміністрацією, що дало змогу реалізувати безліч соціально важливих ініціатив, здати в експлуатацію понад дві тисячі об’єктів соціальної інфраструктури.

властьвлада деньги гроші стиль жизнистиль життя hi-tech hi-tech спорт спорт мир світ общество суспільство здоровье здоров'я звезды зірки
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus