УКРАИНА

Олександр Ледида: З федералізмом треба бути дуже обережним

 

Голова Закарпатської облдержадміністрації

 

Чи можна, на Ваш погляд, вирішувати проблему від’ємної демографічної динаміки в окремо взятому регіоні? Якщо так, то яким чином?

 

Думаю, це реально. У першу чергу, через якісні медичні послуги. Починаючи від початку вагітності до народження маленького громадянина України, а також його подальший супровід. По-друге, вирішенню проблеми сприяє, безперечно, наявність садочків на території того чи іншого регіону. Якщо батьки йдуть на такий крок — народження дитини, — то вони мають бути впевнені, що, коли малюку виповниться три рочки, держава гарантує хороший догляд та розвиток малюка у дитсадку. Це особливо важливо для сімей, які не живуть з батьками, близькими. По-третє, напевне, інформаційна, роз’яснювальна кампанія у ЗМІ щодо важливості інституту сім’ї.

 

 

Як Ви ставитеся до ідеї, щоб держава в особі ОДА взяла на себе всі боргові зобов’язання по зарплатах, одноразово погасила їх, а вже потім запитувала з боржників сама, знявши цей тягар з плечей найманих працівників? (Ціна питання — всього лише 894 млн. грн.; на підготовку до Євро-2012 країна витратила грошей в 47 разів більше.)

 

Якщо держава забере на себе ці зобов’язання, то вищезгадана сума у 890 млн. зросте у кілька разів. Бо всі будуть хотіти, аби держава заплатила. За законом, людина, яка влаштовується на роботу, укладає трудову угоду, де вказано умови праці. Вона їх виконує, за що отримує зарплатню. Права найманого працівника захищені Трудовим кодексом. За додержання законів, Конституції відповідає прокуратура, яка притягає до відповідальності тих роботодавців, які порушують закон, не виплачують заробітну плату. Другого варіанту немає. Якщо ми нині погасимо 890 мільйонів, то згодом ще стільки ж треба буде погашати. Ще раз підкреслю — механізму, який би дозволив державі виступати одразу у всіх судах в таких питаннях немає. Як на мене, то, звичайно, 890 мільйонів — невелика сума для такої держави як Україна. Але це буде прецедент, якого не може бути у законотворчій діяльності країни. Треба починати з порядку.

 

 

Як Ви ставитеся до ідеї бюджетного федералізму? Чи вважаєте Ви продуктивними міжбюджетні відносини, що склалися сьогодні, коли в центрі консолідується до трьох четвертих загальних доходів країни, а делеговані органам місцевого самоврядування повноваження фінансуються за залишковим принципом? (Зокрема, в поточній версії бюджета-2013 недофінансування повноважень складає 30 млрд. грн.)

 

 

Треба розуміти, що повинні бути чіткі правила гри. Є Бюджетний кодекс, де розписано, хто, за що і скільки грошей отримує в державі Україна. Є формульні розрахунки на освіту, медицину, культуру. Поки кращого не придумали. Є субвенція на соціально-економічний розвиток. Тобто центральний бюджет допомагає місцевим бюджетам. Усі вищезгадані кошти мають розподілятися за такими формулами з врахуванням кількості мешканців регіону, тоді ні у кого жодних запитань виникати не буде. Нині Мінфіном розроблені пропозиції, і губернатори дали на них згоду. Для того, щоб не бігати по кабінетах і не випрошувати кошти, в Україні сьогодні налагоджений механізм розподілу грошей за кількістю мешканців області, тому різниці немає, де отримує медичні послуги громадянин — на Закарпатті чи в Луганській області. А після бюджетного чи економічного федералізму буде інший федералізм. З цим треба бути дуже обережним.

 

 

Чи є у облдержадміністрацій способи допомогти робітникам підприємств в боротьбі за підвищення зарплат? На чиєму боці повинна виступити ОДА в разі конфлікту між хазяїном та найманими працівниками? (До прикладу, «Новий курс» Франкліна Рузвельта розширив права профспілок на шкоду інтересам роботодавців, що в кінцевому випадку призвело до значного зростання соціальних гарантій.)

 

 

Ми завжди виступаємо на боці найманого працівника. У нас є такий механізм і ми з ним працюємо. В області працює чимало потужних підприємств з іноземними інвестиціями, де рівень зарплат цілком достойний. Це своєрідне партнерство — адже держава відшкодовує бізнесу ПДВ, а бізнес, у свою чергу, відповідально ставиться до робітників та виплачує гідні заробітні плати. А щодо менших фірм, то є проблема, бо платиться мінімальна заробітна платня. Проте ще більша проблема — це неофіційне працевлаштування працівників, які отримують зарплатню «у конвертах». Не сплачується єдиний соціальний внесок, немає фіксації у Пенсійному фонді. Тож у цієї людини починаються проблеми, коли вона виходить на пенсію. Найперше треба боротися із цим. Для мене особисто на території Закарпаття одне з найважливіших завдань — це легалізація трудових відносин.

 

 

Наскільки, за Вашою оцінкою, може збільшитися площа оброблюваних сільгоспземель і обсяг продукції, що вирощується, у випадку скасування мораторію на купівлю-продаж цих земель?

 

 

У найближчий час може збільшитися у десятки разів. Скоро посівна, і можна буде побачити, скільки у нас земель, на жаль, пустує. Десь півтора гектара, десь — гектар. Є літні люди, які вже не в змозі обробляти землю. В оренду ніхто цей маленький пай десь посередині не візьме, ґрунти не покращуються. Зараз ця літня людина навіть не є власником повноцінним цієї землі. Тому реформи треба продовжувати і не зупинятися на політичному піарі. На землі треба працювати. Ніхто не приїде в Україну і не робитиме це за нас. Якщо будуть працювати тут, вкладати гроші у покращення родючості ґрунтів, у техніку, Україна може відновити статус житниці Європи. Тому, вважаю, скасування мораторію значно покращить ситуацію у сфері сільського господарства.

 

 

Чи близька Вам ідея виборності губернаторів — для зміцнення місцевого самоврядування?

 

Запровадити виборність губернаторів — не проблема. Але для цього потрібне підґрунтя – чітке розуміння стосунків між регіонами і центральними органами влади. Адже, попри все, вертикаль виконавчої влади повинна бути. Але рівень культури виборів у нас ще не достатній, щоб це справді був осмислений вибір. У перспективі, якщо будуть проведені певні реформи, введена децентралізація бюджетів — це можливий варіант.

властьвлада деньги гроші стиль жизнистиль життя hi-tech hi-tech спорт спорт мир світ общество суспільство здоровье здоров'я звезды зірки
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus