13 містичних місць Києва

За народними повір’ями, на свято Івана Купала на Лисій горі у Києві збирається вся нечисть. Але Лиса гора - далеко не єдине містичне місце у столиці

Портал "Київ. Коментарі"  дізнався про 13 наймістичніших місць української столиці

Іллінська церква

Церква святого Іллі Пророка – найперша відома в Києві християнська церква, згадка про яку зустрічається у літописі за 944 рік. Вважається, що саме звідси пішло хрещення Русі. Нинішня кам’яна споруда Іллінської церкви збудована в 1692 році, і зараз це – найстаріший храм Подолу. Найдивовижніше те, що коли у 70-х роках XVIII століття містом вирувала чума, у цій церкві провели незвичайну службу… в ім’я Аллаха і містичним чином епідемію було зупинено.

Флорівський монастир

Класичний приклад того, що в місті по-сусідські співіснують церковні місця та Лисі гори, яких у столиці налічується 9.  Києво-Флорівська жіноча обітель вперше згадується в документах XV століття. Окрім існуючих храмових споруд, на території монастиря збереглося діюче джерело святої води. Звідси ж починається погребальна дорога до розореного кладовища на Замковій (Лисій) горі.


Замкова (Лиса) гора

Над Андріївським узвозом здіймається гора, що має безліч назв: Замкова, Кирилівка, Флорівська, Хоревиця. Це найперша Лиса гора столиці, куди на шабаш збирається уся київська нечисть. Традиційно тут їх можна зустріти напередодні 1-го травня (Вальпургієва ніч), на свято Івана Купала та Петра та Павла. Лисих гір у Києві більше, ніж у будь-якому іншому місті Європи, а київські відьми фактично стали одним із символів міста.


Андріївський узвіз,13

На Андріївському узвозі всього 38 будинків, але три з них мають один і той самий номер – 13 (13,13А, 13Б). У будинку №13 розташовано  перший у світі музей наймістичнішого письменника 20 століття – Михайла Булгакова. Цей будинок став прототипом і головним героєм першого київського роману Булгакова "Біла гвардія".


Андріївський узвіз,15

Дім, що має власну назву "Замок Річарда Левине Серце", з’явився  у місті на початку XX століття. Мало хто знає, що балясини під перилами у самому будинку та його внутрішньому дворі були копіями химер Нотр Дам де Парі. Але в часи німецької окупації Києва 1941-1943 рр. вони усі до одної щезли. Подейкують, що їх вивіз у невідомому напрямку німецький офіцер. Це один із найбільш містичних довгобудів, біля якого, прислухавшись, і досі можна почути дивні звуки.


Андріївський узвіз,17

У цьому домі жив відомий на весь Київ "святий лікар" Феофіл Яновський. Одного дня до нього прийшла дівчина, яка попросила допомогти хворій матері. Коли ж лікар навідався до пацієнтки, з’ясувалося, що її донька померла рік тому. Тоді Феофіл Яновський і збагнув, що насправді до нього завітав привид дівчини. Ще кілька днів після цієї історії лікар не міг приймати пацієнтів.


Алея закоханих


Алея-невидимка проходить від двору будинку №34 на Андріївському узвозі до дерев’яних сходів, що виходять на Пейзажну алею. Раніше тут знаходився  Аптекарський сад. Ця алея стала місцем безлічі історій кохання. Одна із них – про відомого піаніста – віртуоза Ференца Ліста. Він навідався до Києва в середині XIX століття. На концерт Ліста на Подолі завітала таємнича незнайомка, яка заплатила за квиток суму, що у 100 разів перевищувала його вартість. Наступного дня прекрасна дама запросила музиканта відвідати її у маєтку, і там він з першого погляду закохався у Кароліну Сайн-Вітгенштайн.


Пейзажна алея

Місце звідки відкривається вид на три гори засновників Києва – братів  Кия, Щека та Хорива, та урочище, де жив билинний герой Кожум’яка. За більш ніж 15 столітть рельєф тут майже не змінився. З алеї можна побачити Хрестовоздвиженську церкву. У ній хрестили автора роману "Майстер та Маргарита". Тут йому дали ім’я Михайло на честь ангела-охоронця міста, який тримає у руках вогняний меч, аби захищати Київ від нечистої сили. Правда, чи ні, але кажуть, що енергетика алеї почала мінятис із відкриттям дивовижних дитячих скульптур.


Місце, звідки починався Київ


Найдревніша частина міста. Тут столиця була заснована старшим із трьох легендарних братів – Києм. На честь молодших братів назвали дві гори – Щекавиця та Хоревиця. Цікаво, що третю гору ніколи не називали "Києвиця", бо це синонім до слова "відьма", як зазначено у словнику В.Даля. Ізотерики стверджують, що на цій території є 4 виходи позитивної енергії:
1. фундамент Десятинної церкви – першого кам’яного храму на Русі;
2. найстаріша липа міста, вік якої ботаніки відзначають як більш ніж 800 років;
3. язичницьке капище, на якому древні слов’яни приносили жертви ідолам;
4. фундамент кам’яного палацу першої половини X століття, одна із найдавніших кам’яних споруд Києва часів правління княгині Ольги;


Вулиця Велика Житомирська, 8А

Шестиповерховий будинок за цією адресою збудовано у 1912 році, і з того часу химера Горгулія, що вмостилася в його лівому куті, звисока дивиться у напрямку Софії Київської, а з торців консолей видивляються киян середньовічні чудовиська. Є дві версії того, чому Горгулія з’явилась на фасаді будинку. За однією з них, архітектор Бобрусов таким чином дякував уважним киянам, які милувалися його будинком. За другою, власник будинку захоплювався спіритичними сеансами і попросив поставити химеру біля кімнати, де їх проводив, аби відлякувати злих духів.


Федорівський монастир


На території, яка у XXI столітті "охороняється Богом та державою", про що свідчить відповідний надпис на табличці, поховано 9 князів роду Мономаховичів. Монастир був відомий не лише як місце поховання князів та обитель для монахів, адже тут довгий час збиралися державні мужі вирішувати справи Київської Русі. Фундамент монастиря довго не могли знайти, аж поки у радянську епоху тут не запланували збудувати спортивний майданчик. Вже і трактор приїхав, щоб починати роботи, але будівельник десь забарився. Вночі ж археологи спробували провести розкопки і одразу натрапили на історичні розвалини. Вчені розіслали телеграми і з самої Москви прилетіли археологи, щоб врятувати місце, де вершилась історія.


Головпоштамп


До війни та вибухів на Хрещатику у 1941 році на цьому місці стояв дохідний дім. В одній із квартир будинку постійно рухалися меблі та літали предмети. Тамтешня сім’я запросила священників, які прочитали молитви, але ситуація не змінилась. Не знаючи, що робити далі, мешканці викликали жандармів, але і ті не змогли нічого вдіяти. Тож навісили на двері замок і склали протокол від 16.11.1902 року. Тим самим вперше задокументувавши явище полтергейсту у Києві.


Вулиця Лютеранська,16

Кажуть, що за століття існування Києва привид у місті був лише одного разу – у будинку, що збудований у 1833-1835 роках на замовлення поміщика Сулими. У той час, коли дім пустував, кияни неодноразово бачили, як по анфіладі кімнат другого поверху блукала жіноча постать у білому.

Фото: PHL