УКРАИНА

Ющенко став «ангелом-охоронцем» Московського патріархату

0

0

УПЦ Московського патріархату прекрасно зрозуміло, що говорячи про створення єдиної Помісної церкви, президент далі слів не йде

24 серпня 2007 року представники Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) вирішили проігнорувати спільну молитву за Україну.

І річ тут не в тому, що це може бути вказівкою з Москви, чи просто через нелюбов до України. Головна причина такої позиції представників московської гілки українського православ»я полягає в тому, що вони перестали боятися Президента Віктора Ющенка. На відміну від часів Леоніда Кучми, зараз їх ніхто не викликає в секретаріат і ніхто не стукає перед ними по столу. Це додає не тільки впевненості, а й нахабства.

Тим більше, що в найближчому оточенні самого Ющенка є достатньо більш ніж впливових політиків, які мають приятельські стосунки з ієрархами УПЦ МП. І перший серед них зовсім не екс-премьєр-міністр Юрій Єхануров, а голова секретаріату Віктор Балога.

Власне, ієрархів УПЦ МП могли б підштовхнути до спільної молитви їхні найближчі політичні союзники – Партія Регіонів та комуністи. Однак і ті і інші демарш своїх духовних союзників розглядають виключно через призму приниження Президента, і аж ніяк не з точки зору міжнаціональної єдності. А тому, і в середовищі регіоналів, і в середовищі комуністів небажання московського патріархату спільно молитися за Україну сприйняли «на ура».

В 2004 році, коли до влади прийшла помаранчева команда, серед представників УПЦ МП панувала певна розгубленість і тривожність. Однак уже наприкінці 2005 року ця розгубленість зникла. Представники московської православної гілки зрозуміли, що їхній свободі не тільки ніхто не загрожує, а й навіть більше того, вони безкарно можуть перейти в контрнаступ. Цьому сприяла як ліквідація Державного комітету з питань релігій, так і відсутність будь-якого системного підходу до створення єдиної помісної церкви в Секретаріаті Президента.

При цьому, з появою в кріслі прем’єра Юрія Єханурова УПЦ МП повністю міг розправити плечі – будь-які, навіть теоретичні страхи були розвіяні. Вірний прихожанин московського патріархату, Юрій Іванович не робив нічого для того, щоб забезпечити хоча б розробку ідеї об»єднання українських церков. Зрештою, від нього цього не вимагав і Президент, який навіть не створив спеціальної групи по проведенню міжконфесійних переговорів. Більше того, вся ідея створення єдиної церкви була віддана на відкуп Київському патріархату, який в міру своїх сил пробував дещо зробити, однак через обмеженість власних ресурсів, а також через певну ідіосинкрезію з боку великої маси ієрархів щодо особи патріарха Філарета, так і не зміг нічого зробити.

Так, рік тому, де-факто було провалено ідею об»єднання УПЦ КП та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Тоді на заваді перш за все стали західноукраїнські ієрархи УАПЦ, які не хотіли втрачати своєї незалежності. Окрім того, тоді дехто говорив, що активно допомагали цим ієрархам визначитися із «правильною» позицією і представники УПЦ МП.

За два роки правління Ющенка, де-факто, так і не відбулися серйозні переговори зі Вселенським патріархом. А не відбулися знову ж таки через те, що державі (перш за все в особі Президента) ні з чим іти на ці самі переговори. І найголовніше. Ще два роки тому ніхто не сумнівався, що застосувавши метод кнута та пряника до ієрархів УПЦ МП, можна було б без надзусиль розпочати процес об»єднання церков. Однак, поставивши виключно на УПЦ КП, а точніше на патріарха Філарета, а потім практично самоусунувшись від вирішення тактичних питань, Віктор Ющенко зробив все від себе залежне, щоб проект «Єдина помісна церква» найближчим часом не був реалізований.

Сьогодні можна напевне стверджувати, що представники московського патріархату перейшли в контрнаступ і при цьому не відчувають жодного спротиву. Річ у тому, що за часів Кучми існувало негласне правило, згідно з яким на три нові приходи для Московського патріархату мав з»явитися один приход у Київському. Зараз же, згідно зі статистикою в середньому ці цифри для УПЦ МП подвоїлися: на один новий приход УПЦ КП припадає шість нових приходів для російської церкви. Найпоказовіша ситуація в Києві, де за останні півроку Московський патріархат отримав 31 га земель. Із них 23 га було виділено в заповідному лісі в Феофанії під створення досі не існуючого монастиря (ця земля досі належала Академії наук). Це при тому, що за останні 10 років УПЦ МП отримало в столиці 38 га. В той же час за останні півроку представники Київського патріархату змогли отримати від столичної влади менше ніж півгектара земель. Подібна ситуація прослідковується і в інших регіонах, при чому не тільки на Сході, а й в Центрі та на Заході України. Виняток поки що становлять тільки три області Галичини.

Таким чином зараз склалася така ситуація при якій представники Московського патріархату знаходяться по суті в тепличних умовах. Їх підтримують партії, що входять в коаліцію, БЮТ займає нейтральну позицію, а серед представників НУ-НС є велика кількість вірних саме УПЦ-МП. При цьому, не відчуваючи жодного тиску зі сторони Секретаріату Президента УПЦ-МП, використовує проти Президента його риторичні заяви про створення Єдиної помісної церкви. А сам Президент далі заяв в цьому питанні взагалі не йде.

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Вадим Денисенко, Комментарии, «E-media»

Теги:

Версия для печати
Загрузка...
Loading...
..

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
властьвласть деньги деньги стиль жизнистиль жизни hi-tech hi-tech спорт спорт мир мир общество общество здоровье здоровье звезды звезды
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus