УКРАИНА

Поки Ющенко не прокинувся, українську книжку боронила баба Параска

0

0

Стратегічна помилка організаторів подібних акцій – апелювати до держави. Держава – абстрактне поняття, а влада – невизначене. Через те покладатися треба лише на себе.

Учора, 25 жовтня, українські книжники та діячі культури, котрі співчувають братам по нещастю, спробували черговий раз привернути увагу Президента і уряду до процесу свідомої та послідовної руйнації книжкової торгівлі в Україні. Для цього під стінами колишньої книгарні «Планета» на Хрещатику була влаштована акція протесту, проведенню якої не завадив навіть ранковий осінній дощ.

Люди справді прийшли, і зібралося їх як для такої акції чимало. Пікантність ситуації полягала в тому, що в кількох метрах від колишньої книгарні, біля сходів столичної мерії, звично розгорнули свій пікет «бютівці» під біло-сердечними прапорами. Чого домагалися вони – невідомо. До речі, чого домагалися учасники акції протесту, вимагаючи припинити закриття книгарень в Києві – теж невідомо. Бо разом із «Планетою» їх закрито вже 18. З них майже 10 – чи не найстаріші в місті. «Планета» належить до них. Книгарні навряд чи відкриють чиїмось вольовим рішенням якогось доброго державного діяча.

На приміщення книгарні, розташоване в самому серці столиці, претендує Міністерство палива та енергетики, що знаходиться буквально за рогом. Принаймні, таку інформацію надали одні з організаторів акції – члени громадського комітету порятунку культурного середовища столиці України «Культура проти вандалізму». Жоден представник згаданого міністерства ситуацію ніяк не прокоментував. До пікетувальників ніхто не вийшов.

Тим часом під дощем розгорталося досить цікаве дійство. Директор мережі книжкових супермаркетів «КС» Костянтин Клімашенко, попередньо застеливши мокрий асфальт рядниною, почав викладати на неї гірку старих книжок. Серед них переважали видання серії «Страны и народы» та чомусь книги віршів російського поета Андрія Вознесенського. Було обіцяно, що на знак протесту біля входу в Мінпаливенерго зведуть гору щонайменше з півтисячі книжок. Гірка, яка вийшла, виглядала явно меншою.

фото:http://phl.com.ua

Проте головне не висота гори, а суть – 12 жовтня, за словами голови української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександра Афоніна, відбулося рейдерське захоплення приміщення книгарні «Планета». Тобто, книжки черговий раз опинилися на вулиці, що й символізувала гірка «Стран и народов». На такий крок ласі рейдери пішли після того, як програли офіційну судову справу і не змогли вижити книгарню з насидженого міста, так би мовити, законним порядком.

Для тих, хто не знає: в «Планеті» свого часу продавалися переважно іноземні книжки мовами країн світу. Серед них були перекладні, але мало. Це була спеціалізована книгарня іноземної книги. Коли вже бути зовсім відвертим, останнім часом власне книг тут продавалося небагато. Одначе це не привід закривати «Планету». Навпаки, торгувати в книгарні не лише книжками змушували складні економічні умови. Але замість того, аби протягом офіційно проголошеного Року Книги в Україні дати магазинові перспективи для розвитку і налагодженню роботи за основним профілем, її вирішили просто закрити. Боюся, що «Планету» спіткає доля колишньої книгарні «Мистецтво», яка була розташована неподалік від «Планети», так само на Хрещатику. У грудні 2003 року її в такий самий спосіб закрили і в цьому приміщенні досі (!) нічого немає.

Поки учасники мітингу в мікрофон закликали владу, яка все одно їх не чула, припинити вандалізм, під дощем мокнули люди з плакатами. Серед рукописних гасел виділялися «Бойко і Ахметов – геть руки від книгарні «Планета», «Банда Черновецького винищує культуру Києва», і «Ющенко, прокинься! Культура гине!» (все ж таки віра в те, що Президент нічого не знає, а коли дізнається, прийде, добрий, і наведе порядок, в людей живе). Потім принесли опудало з написом «Олігарх-рейдер». Зовні воно нагадувало лорда Волдеморта, яким його бачили в фільмах про Гаррі Поттера.

Письменники, видавці та інші представники творчої інтелігенції, котрі прийшли підтримати акцію, в розмовах між собою погоджувалися: подібні протестні заходи проводити треба, але вони проводяться швидше для самозаспокоєння і, будемо реалістами, мало ефективні. Це або через те, що в країні немає влади, або – і це, мабуть, більш правильно, та влада, яка є, нічого не вирішує і вирішувати не хоче. В якості контраргументів вам завжди скажуть: тільки на Майдані аж три книгарні. Але ж вони – під землею, причому не на першому рівні заглиблення. Тобто, не кожен може їх знайти і в них зайти.

Акція тривала годину, під кінець відчувалася явна затягнутість і самоповтори в промовах. На диво багато прийшло преси, і письменники з видавцями охоче роздавали на всі боки гнівні коментарі на адресу злочинної влади, якої нема. Проте свіжої крові і несподіваного драйву насамкінець додала Герой України і названа мати Президента Ющенка баба Параска Королюк. Яким Богом вона тут опинилася, не знав ніхто. Момент, коли почала говорити, люди пропустили. А коли зрозуміли, що хороша, в принципі, справа – протестувати проти рейдерів, олігархів, Черновецького і заодно будити Ющенка, перетворюється завдяки некерованій активності баби Параски на фарс, було вже пізно. Ситуацію врятував видавець Іван Малкович. Дочекавшись, поки вона крикне «Слава Україні, героям слава!», він пройшов крізь натовп і з притаманною йому делікатністю просто відвів найстарішого за віком члена «Нашої України» подалі від людей, телекамер і фотографів.

На мою думку, стратегічна помилка організаторів подібних акцій – апелювати до держави. Держава – абстрактне поняття, а влада – невизначене, особливо в Україні. Через те покладатися треба лише на себе, тримати оборону і по можливості переходити в контрнаступ, а не шукати з владними структурами дружби.

Найсвіжіша спроба налагодити таку дружбу – запрошення Президента на Форум видавців, головну книжкову подію кожного року. У результаті чого книжкова торгівля була паралізована на п’ять годин. І це, нагадаємо, лише спроба подружитися.

фото:http://phl.com.ua

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Андрій Кокотюха

Теги:

Версия для печати
Загрузка...
Loading...
..

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
властьвласть деньги деньги стиль жизнистиль жизни hi-tech hi-tech спорт спорт мир мир общество общество здоровье здоровье звезды звезды
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus