УКРАИНА

Підприємства реприватизують, гривню випустять на волю

0

0

Гривню відпустять у вільне плавання, вкладникам Ощадбанку повернуть заощадження, а державі - незаконно відчужене майно. Яких ще радикальних кроків в економічній політиці нового уряду слід очікувати? Про це екс-міністр економіки Сергій Терьохін розповів в інтерв’ю KW.

- Сергій Анатолійович, перше питання, мабуть, найболючіше для українського бізнесу: чи буде друга хвиля реприватизації?

- Що означає «друга хвиля»? Кожна цивілізована держава повертає власникам незаконно відчужене майно, скільки б часу не минуло після його втрати. На мові міжнародного права це називається «реституцією». А чому держава не повинна повертати те майно, яке незаконно відібрали в неї? Чи хтось вважає, що придбати «Луганськтепловоз» за ціною, яка дорівнює місячному прибутку цього підприємства, це чесно і законно? Тому новий уряд уважно придивиться до приватизації й «Луганськтепловозу», й українських нафтопереробних заводів, й того ж «Дніпроенерго», після чого, я думаю, договори з їх продажу будуть анульовані. На сьогодні я впевнений стовідсотково, що єдиний на сьогодні приклад повернення в державну власність «Криворіжсталі» не залишиться останнім.

- Питання в тому, чи буде реприватизація частиною економічної політики, чи все ж таки до наявних прикладів сумнівної приватизації уряд підходитиме окремо – через предметний судовий розгляд кожної справи?

- Це буде частиною економічної політики, яка реалізовуватиметься виключно через виконання рішень судів по кожному об’єкту нечесної, непрозорої, неконкуретної приватизації.

- В квітні 2005 року, коли Ви очолювали Мінекономіки, відбулася перша ревальвація гривні. Нині говорять про чергове зміцнення національної валюти. Тимошенко вже заявила, що оптимальний курс 4,9 грн. за 1 долар. Скільки коштуватиме гривня наступного року і чи варто сьогодні терміново позбавлятися від доларів?

- Хоч ревальвація два роки тому, дійсно, сталася при мені, але і для мене вона була цілком неочікуваною. Повторю те, що казав вже багато разів: ні Кабмін, ні Міністерство економіки, ні навіть Міністерство фінансів не впливають на гривню - її «самопочуття», курс до інших валют формує виключно Національний банк, який згідно Конституції відповідає за стабільність національної грошової одиниці.

Образно кажучи, курс гривні залежить від того, з яким настроєм прокинеться зранку голова Національного банку. Тому, коли б я сказав, що завтра долар коштуватиме 5 грн. чи 4 грн. 50 коп, то це б означало, що я можу передбачити, з якої ноги встане з ліжка пан Стельмах.

- Але ж основи фінансово-кредитної політики ухвалює не Нацбанк, а саме уряд!

- Так і є, а тому я вважаю за необхідне скасувати прив’язку гривні до будь-якої валюти чи навіть кошику валют й відпустити її у вільне плавання. Нехай ціну гривні визначає ринок, а НБУ займається лише тим, аби попереджати й унеможливлювати спекуляції на ньому. Взагалі, наша біда в тому, що ми дуже доларизована країна і курс національної валюти має велике значення для наших громадян. В інших країнах цей курс здебільшого хвилює лише експортерів, імпортерів й іноземних туристів. Решта населення цікавиться купівельною спроможністю свого фунта, ієни чи драхми, а співвідношення до долара чи євро їх не обходить.

- Які ще завдання для нового уряду будуть нагальними?

- Таких дуже багато, але основним зараз є розробка й прийняття бюджету на 2008 рік, в якому, зокрема, потрібно врахувати кошти на виконання усіх передвиборчих обіцянок БЮТ й НУ-НС. Найбільшим гаслом було повернення заощаджень вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР, тепер треба шукати гроші. Потім необхідно вирішити ряд проблем газового комплексу: гарантувати безперебійний транзит російського газу західним споживачам, запобігти технічному дефолту «Нафтогазу України», виключити зі схеми поставок імпортованого газу посередників. Також перед урядом стоїть завдання розпочати нарешті житлово-комунальну реформу.

- А що стосується соціальної сфери?

- Найперше належить скоротити кількість різноманітних соціальних програм, яких на сьогодні нараховується близько 400. Замість них має з’явитися лише 20-25, проте таких, на котрих уряду максимально сконцентрує увагу і кошти, щоб люди відчули ефективність роботи державного механізму.

- Очікувалось, що в уряді Тимошенко Ви знову станете міністром економіки? На цей раз не запросили?

- Чому ж, запрошували. Я сам відмовився. Жодної недовіри з боку прем’єр-міністра чи підступництва недоброзичливців у цьому шукати не слід. Просто за складом свого характеру я терпіти не можу бути начальником, так само, як і підлеглим. Працюватиму народним депутатом, займатимуть тим, до чого душа лежить.

ДО РЕЧІ

Зміцнення гривні задля утримання інфляції

Експерти вважають, що новий уряд змушений буде піти на зміцнення гривні, щоб стримати інфляцію. «Україна вже давно не має стабільної політики. Якщо ми захочемо зв»язати грошові одиниці, щоб вони не розкручували інфляцію далі по мультиплікатору, тоді треба вжити заходів по зміцненню гривні», - вважає голова правління банку «Форум» Ярослав Колесник. «Ревальвація гривні на 4-5% дасть змогу знизити інфляцію всього на 1-1,5%, одначе за відсутності інших механізмів зниження зростання цін цей крок залишиться непомітним», - вважає аналітик ІК Dragon Capital Віталій Ваврищук.

Банкіри підтверджують, що зараз існують економічні передумови зміцнення гривні відносно долара через різке падіння американської валюти цього року, однак зазначають, що новому Кабміну буде складно здійснити свої плани через відсутність іноземної валюти на українському ринку. «Технічно ревальвацію зробити досить складно. Для цього можна піти двома шляхами: або зробити позики за кордоном і реалізувати їх на ринку, або активно викинути резерви НБУ», - констатує голова правління банку НРБ Владислав Кравець.

Представники БЮТ регулярно критикували уряд Януковича за надмірні позики за кордоном, тому, вважають експерти, для зміцнення гривні уряд Тимошенко буде умовляти Нацбанк активніше насичувати ринок доларами. За прогнозами банкірів, у випадку ухвалення «політичного рішення» НБУ може девальвувати гривню вже в січні 2008 року.

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Ярослав Левицький

Теги:

Версия для печати
Загрузка...
Loading...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
властьвласть деньги деньги стиль жизнистиль жизни hi-tech hi-tech спорт спорт мир мир общество общество здоровье здоровье звезды звезды
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus