УКРАИНА

Держзакупки книжок для бібліотек. Свій до свого

0

0

Список книг для розподілу по бібліотеках збагатили збіркою «Вибране» Володимира Яворівського і виданням «Слово - зброя». Автор - голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко.

В Україні існує весела державна програма. «Українська книга». Створена вона, аби поповнювати українські бібліотеки новими книжками. Із бюджету виділяють кошти (минулого року, наприклад, сума становила 40 мільйонів гривень, нині – вдвічі менше). Паралельно приймають заявки від видавців. Спеціальна колегія розглядає кожну пропозицію і приймає рішення, на закупку яких саме книжок і в якій кількості підуть державні мільйони.

До «Української книги» останнім часом виникало дуже багато запитань. Зокрема, чому при формуванні списку літератури практично не враховується думка самих бібліотекарів. Як це було, наприклад, за радянських часів: навіть тоді, коли всі видавництва були державними і книги, відповідно, друкувалися за державні гроші, бібліотекарі мали повне право замовити, скажімо, по одній новій книзі Павла Загребельного, які користувалися підвищеним попитом, і так само мали повне право відмовитися або замовити меншу кількість примірників нової книги Володимира Яворівського: твори цього письменника були, скажемо так, значно менше затребувані.

Але тепер через катастрофічний брак фінансування бібліотеки як некомерційні структури змушені або вишукувати спонсорські кошти, або приймати нові книжки в подарунок від щедрого автора чи видавця, або – і це трапляється найчастіше! – брати те, що закуплено в рамках «Української книги». Як правило, актуальну літературу, яка користується підвищеним читацьким попитом, згадана вище колегія просто не бере до уваги.

Хоча віднедавна ситуація ніби помінялася. Так, до списку «Української книги» почали потрапляти дійсно актуальні книжки, серед них – твори сучасних українських авторів, які мають пристойний читацький рейтинг. Скажімо, минулого року ці книжки були закуплені, хоч і за остаточним принципом. Якщо можна так сказати – на здачу, після «основних» закупів. Але, за словами письменника та видавця Віталія Капранова, одного з керівників видавництва «Зелений Пес», держава ще досі не розрахувалася саме за цю літературу.

Борг, як це не дивно прозвучить, держава визнає. Колегія Державного комітету телебачення та радіомовлення на засіданні 26 березня, під час якого і було прийнято проект програми «Українська книга» на 2009 рік, підтвердила: з минулого року залишився борг на суму 3.8 млн. грн. Тож цьогорічний бюджет на випуск видань становить 16,2 млн. грн. З цих грошей четверта частина піде на книги серії «Бібліотека Шевченківського комітету». Ще чверть – на літературу, яку хоче бачити в бібліотеках Віктор Андрійович Ющенко. Так, на виконання указу Президента «Про Цільовий план Україна-НАТО на 2009 рік у рамках Плану дій Україна-НАТО» буде видано фотоальбом фотокореспондента газети «Голос України» Олександра Клименка «Крізь вогонь і сльози» (видавець - агентство «Прес-Кіт») про участь збройних сил України в миротворчих операціях ООН.

На що витратити решту 8 мільйонів державних (вважай – халявних) гривень, точно знають нові члени колегії – голова Шевченківського комітету Микола Жулинський і народний депутат України від БЮТ Володимир Яворівський. «Саме держава має формувати список необхідної для видання літератури, а не розглядати пропозиції видавництв і на їхній основі формувати програму», - вважає Микола Жулинський. А на думку Володимира Яворівського, значна частина коштів іде на «Бібліотеку Шевченківської премії», через те той список дуже збіднений.

Тому список книг, обов’язкових для закупівлі і розподілу по бібліотеках, збагатили… збіркою «Вибране» Володимира Яворівського (серія «Бібліотека Шевченківського комітету», видавництво «Український письменник») та науково-популярним виданням «Слово - зброя». Її автор - голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко, теж член членами колегії.

- Я не голосував за ці позиції, - коментує інший член колегії, голова Всеукраїнської Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін. – Так, з одного боку держава повинна дбати про наповнення бібліотек. Але з іншого боку я згоден – виділеної суми не вистачить на всіх. Тому доводиться чимось жертвувати, і вибір не простий. Але це не означає, що за державні кошти повинні закуповувати книги, вже один раз видані державним коштом! Це – гірший варіант того, що було за радянських часів. Бо тоді бібліотекарі хоч мали вибір! Вважаю, що подібні рішення лише шкодять видавничій галузі як бізнесу. Навіть державні видавництва повинні вчитися заробляти!

За моєї особистою інформацією, той же Володимир Яворівський знайшов спонсора і видав чотиритомник своїх творів загальним тиражем 4 тисячі примірників (по тисячі на кожен том). Потім діючій голова Спілки письменників України одночасно обурювався і бідкався в спілчанських стінах тим фактом, що магазини не беруть його чотиритомник на реалізацію, тоді як книг Ірен Роздобудько в кожній книгарні хоч греблю гати.

Очевидно, через це замість творів сучасних українських письменників Ірен Роздобудько й Наталки Сняданко до програми включили не лише «Вибране» Яворівського, а й твори… Максима Рильського. Цікаво, що нові члени колегії, вичищаючи список, натякали на певні корупційні схеми, за якими деякі актуальні твори потрапили до списку претендентів на державні закупки. Таким чином, романи Роздобудько, Сняданко та інших сучасних авторів були прирівняні до книги Дмитра Табачника «Українці зарубіжжя та Україна»: цей автор потрапив у немилість до фундаторів «Української книги» як автор збірника «Український фашизм».

- Дуже добре! – прокоментувала накладене на книги Роздобудько табу видавець цих книг Елеонора Сімонова, керівник видавництва «Нора Друк». – Взагалі, цю програму треба скасувати! Принаймні, до того часу, поки в нас буде нормальний ринок. А якщо вже вони виділяються, вкладати їх у кредитування галузі, як це робиться, наприклад, у Франції.

Віталій Капранов поставився до того, що комерційні видавництва знову лишилися поза увагою «Української книги», по філософськи: «Знову цей корабель пролетів повз наш скромний острівець». А ось представники київської публічної бібліотеки ім. Чернишевського, що на Лук’янівці, печально зітхнули: «Сучасні письменники, і зокрема – Роздобудько, читачами затребувані. Рильський та Гоголь – теж. А ось Яворівський та інші шевченківські лауреати – ні, їх не читають».

Тому бібліотеки крутяться, як можуть, аби знайти хоча б 100-200 гривень на місяць для купівлі справді актуальних новинок. З цими та іншими представниками бібліотек мені вдалося поспілкуватися під час традиційного весняного книжкового ярмарку, який проходив 2-4 квітня в Києві. До речі, державні видавництва на подібних заходах майже не представлені. Саме тому, за словами самих бібліотекарів, їм і цікаво тут бути: не куплять, так хоч подивляться і знатимуть, на що звертати увагу.

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Андрій Кокотюха

Теги:

Версия для печати
Загрузка...
Loading...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
властьвласть деньги деньги стиль жизнистиль жизни hi-tech hi-tech спорт спорт мир мир общество общество здоровье здоровье звезды звезды
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus