УКРАИНА

Як фальсифікують вступну кампанію-2009

0

0

Спритні абітурієнти-2009 подають документи на 60 спеціальностей одразу і заплутують комісії пільгами

Якось під час цьогорічної вступної кампанії довелося почути маму одного абітурієнта, яка щиро бідкалася, що ще в грудні 2008 року не скористалася чудовою нагодою дати хабара у розмірі $30 тис. за начебто гарантований вступ своєї дитини на юридичний факультет провідного столичного університету. Їй у відповідь тато іншого вступника повідав драматичну історію про те як він, щоб обійти конкурс сертифікатів, давав півсотні тисяч євро, а якщо мало, то був готовий з’їздити додому і привезти ще стільки ж. Але оскільки надійних гарантій йому не дали, то і ця оборудка зірвалася.

Взагалі, хабарі і способи уникнення конкурсу сертифікатів є напопулярнішою темою для обговорення вступниками та їхніми батьками. Як це можна зробити, ніхто достеменно сказати не може, але всі свято переконані, що такі можливості є і активно використовуються. Проведене дослідження, результати якого подаються нижче, свідчить, що подібні переконання не так уже й далекі від істини.

Зовсім інша кампанія

Цьогорічна кампанія принципово відрізняється не тільки від кампаній попередніх років з їх вступними іспитами, а й від минулорічної, коли систему конкурсу сертифікатів ще не було впроваджено в повному обсязі.

Під час вступної кампанії-2009 уже не враховуються золоті та срібні медалі, отримані в школі, а також оцінки їхніх атестатів. Разом з тим визначальним чинником є сума балів у сертифікаті Українського центру оцінювання якості освіти, отриманих майбутніми вступниками за результатами іспитів у травні та червні.

Дуже суттєво впливає на перебіг нинішньої кампанії надане абітурієнтам право подавати копії документів на необмежену кількість спеціальностей до різних ВНЗ. Очевидно, розробники правил вступу сподівалися, що ця кількість обмежуватиметься здоровим глуздом і фізичними можливостями вступників. Дещо нижче ми побачимо, як гірко вони помилилися.

Крім того, існують чотири категорії вступників, які мають переваги над конкурентами з вищими балами сертифікатів. Перша з них — це пільговики, перелік яких визначено у п.22 наказу Міністерства освіти і науки України №802 від 02.09.2008. Пільговиків зараховують до ВНЗ поза конкурсом, якщо сума балів у їхньому сертифікаті не нижча певного, дуже ліберального рівня. Наступна група — це призери міжнародних олімпіад, а також IV етапу всеукраїнських олімпіад і ІІІ етапу конкурсів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України. Вони також мають право на першочерговий вступ. Третю групу формують так звані «цільовики» з Чорнобильської зони та сільської місцевості, під яких у межах обсягу прийому виділяються певні квоти. Й остання привілейована група — пільговики, які мають переваги лише у випадку рівності балів з іншими.

Саме в межах прийому до ВНЗ цих чотирьох категорій громадян і криються можливості для корупції та, по суті, фальсифікації результатів вступної кампанії-2009.

А виявити орієнтовні контури такої корупційної діяльності допомагає онлайн-система «Конкурс» Міністерствa освіти і науки України, розроблена спільно з програмою USETI за ідеєю директора Департаменту вищої освіти відповідного Міністерства Ярослава Болюбаша. На цій інтернет-сторінці оперативно розміщуються дані про те, хто саме подав документи до того чи іншого ВНЗ, чи належить абітурієнт до якоїсь привілейованої групи і чи є подані документи оригіналами. Самі вступники при поданні документів вказують у заяві, що вони не заперечують проти публічного оприлюднення їхніх персональних даних у розрізі вступної кампанії. Що частково й робиться у цьому матеріалі.

Усі висновки у цій статті робилися лише на підставі відкритиx даних системи «Конкурс». Ці висновки стосуються лише дій приймальних комісій і принципово не можуть свідчити про будь-які протиправні дії абітурієнтів. Прізвища вступників, що зустрічаються у цьому матеріалі, є не більш ніж орієнтирами для ідентифікації «проблемних» приймальних комісій.

Про користь швидкого бігу

Безумовними чемпіонамми вступної кампанії-2009 в Україні, за даними комісій, є абітурієнти Мартинович Валерія Володимирівна та Миргородський Олександр Володимирович, які станом на 23 липня включно примудрилися подати документи до 63 приймальних комісій кожен. Якщо врахувати, що з початку періоду подання документів (29 червня) три дні приймальні комісії не працювали через вихідні, то виявиться, що Валерія Володимирівна та Андрій Володимирович подавали у середньому по три комплекта документів на добу. Нагадаємо, що у цьому немає нічого кримінального — подібна практика дозволена Умовами прийому, затвердженими МОН України. Хоча, якщо припустити наявність у колективного органу — Міністерства освіти та науки — почуття гумору, то панну Мартинович та пана Миргородського в обов’язковому порядку варто нагородити почесною грамотою «За волю до перемоги» і правом навчатися у будь-якому ВНЗ країни на їх вибір. Або ж — зобов’язати одночасно відвідувати заняття на всіх тих 63 спеціальностях, куди вони подали документи.

Друге місце посіла Смишляєва Тетяна Олександрівна, яка подолала 59 комісій. І третю сходинку ділять Соломянюк Інга Григорівна, Шрамченко Альона Олександрівна та Кінебас Костянтин Володимирович, здобутки яких вичерпуються 52 комісіями на кожного.

Ще 37 вступників подали документи від 40 до 51 разу, 198 — від 30 до 39 раз, 1 433 — від 20 до 29 раз, а 13 947 абітурієнтів — від 10 до 19 раз.

У 207 тисяч абітурієнтів кількість поданих комплектів документів не сягнула і десяти раз, причому менше третини з них — близько 64,4 тисяч вступників — подавали документи лише раз.

Залишається лише поспівчувати ректорам, які після підбиття підсумків конкурсів сертифікатів будуть з жахом спостерігати, як «сиплються» цілком пристойні зараз прохідні бали до очолюваних ними ВНЗ. Бо більшість вступників, які є зараз у списках, оригінали своїх атестатів до них не принесуть.

З тим, скільки комплектів документів подають абітурієнти (кількість абітурієнтів у кожному випадку), можна ознайомитися тут.

Яку кількість документів подав кожен конкретний абітурієнт, дивіться тут - Ч. 1, Ч. 2, Ч. 3, Ч. 4, Ч. 5.

Пільги — становий хребет корупції

Найбільший Клондайк для можливих корупційних махінацій міститься саме тут. Етичність надання масових пільг у такій делікатній справі, як формування майбутньої інтелектуальної еліти нації, взагалі має стати предметом широкого суспільного обговорення. І особливо за тих умов, коли розжитися посвідченням постраждалого від Чорнобильскої аварії або йому подібним для підприємливої людини не є проблемою.

Повна кількість пільговиків, що подали документи на вступ, складає 9323 осіб.

Знову ж таки, сухі дані системи «Конкурс» свідчать про те, що у цій сфері дуже і дуже не все гаразд. Нерідко трапляються випадки, коли якась частина приймальних комісій із задоволенням приймає довідки про пільги від певного випускника, а у решті ВНЗ, куди той також відносить документи, ці ж самі довідки визнаються неправочинними. Очевидно, це є чітким сигналом про явну ненормальність ситуації у таких комісіях. Бо правила визнання пільг є єдиними по всій країні.

Поки що маємо те, що маємо — абітурієнтів, пільги яких визнано не всіма приймальними комісіями, куди вони подали документи, набралось 3071 осіб.

Практично у половині випадків — для 1423 осіб — пільги визнала лише одна комісія, хоча документи цими вступниками подавалися у більшу кількість місць, і часто – у набагато більшу. Очевидно, такі комісії, з тих чи тих причин, вже твердо вирішили, що у них навчатиметься саме цей абітурієнт.

З переліком абітурієнтів, пільги яких визнаються лише окремими комісіями, можна ознайомитися тут.

А от у олімпіадників справи йдуть набагато цивілізованіше, ніж у пільговиків. Згідно двом наказам МОН, переможців олімпіад і конкурсів Малої академії наук у 2009 році було 1237 осіб. У вступній кампанії з них взяла участь навіть дещо менша кількість - 1050 абітурієнтів.

Добре слово про приймальні комісії

Певну роботу з латання дірок, позначених у цьому тексті, приймальні комісії все-таки ведуть. Це можна помітити, якщо кілька днів поспіль спостерігати за змінами даних у системі «Конкурс». Скажімо, абітурієнт після подання документів з’являвся у верхній частині списку як пільговик чи олімпіадник і перебував там день-два. Потім, очевидно, після прискіпливішого розгляду документів свій привілейований статус він втрачав і перебирався у нижню частину списку для участі в конкурсі сертифікатів на загальних засадах. От тільки випадків таких — прикро мало, одиниці проти наведених вище тисяч. Для того, щоб їх стало більше, і писався цей матеріал.

Для бажаючих дослідити, у яких саме комісіях допускаються відхилення від Правил прийому, подаємо повний початковий набір текстових файлів (один файл – одна спеціальність у одному ВНЗ). Обсяг архіву – 11,3 Мб.

* * *

При підготовці статті було використано розробки спеціалістa з програмування порталу «proUA» Олeксaндрa Сaтюкoвa.

Інформацію доповнено і уточнено.

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Сергій Скрипник

Теги:

Версия для печати
Загрузка...
Loading...
..

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
властьвласть деньги деньги стиль жизнистиль жизни hi-tech hi-tech спорт спорт мир мир общество общество здоровье здоровье звезды звезды
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus