УКРАИНА

Обери мене!

0

0

Зневіреним знайти роботу випускникам експерти радять не втрачати часу й здобувати другу вищу освіту, щоб виявитися затребуваним спецом під час нового економічного циклу

Бери диплом, іди додому!

«Дорогенька, про яке працевлаштування студентів ви говорите. Підприємства зупинилися, кваліфікованих працівників викинули на вулицю. Роботодавець не бере участі у формуванні молодих кадрів, а згодом з’ясовується, що ми вчили їх не тому, що треба ринку!» — так експресивно відповів чиновник-високопосадовець Міністерства освіти на прохання автора прокоментувати ситуацію з працевлаштуванням випускників. Підстав для оптимізму дійсно немає.

Безробіття серед молоді вдвічі вище, ніж серед фахівців, що сформувалися, і в початківців удвічі менше шансів на отримання роботи. При надлишку пропозиції на ринку праці роботодавець віддасть перевагу працівникові з хорошим службовим списком і великим досвідом роботи. Але з ним не народжуються. Крім цього, на нові робочі місця претендують працівники, котрих скоротили на початку кризи — взимку 2008-го. Куди ж приткнутися новачкові?

Більшість опитаних Weekly.ua експертів вважають, що не варто засмучуватися випускникам, як би не складалася ситуація. Отримавши диплом або свідоцтво про закінчення навчального закладу, можна вибрати кілька варіантів поведінки. Перший — навчатися далі й здобувати другу освіту або вищий учений ступінь. Торік продовжили навчання приблизно 300 тис. студентів, або третина загального випуску 2008 року. Минулого року віддали перевагу навчанню не тільки студенти вишів. Якщо раніше до ПТУ готовий був вступати кожний десятий випускник школи, то 2009-го — уже кожний восьмий. Таку тенденцію фахівці служб зайнятості пояснюють бажанням пересидіти застій в економіці й не поповнювати лави безробітних. Узагальнених даних про випускників 2008–2009 навчального року поки немає, але вже зараз можна прогнозувати, що у своїй більшості вони вчинять аналогічно. Добре, що другий спосіб працевлаштування для випускників — піти працювати в компанію, нехай навіть не за своєю спеціальністю і на невеликі гроші, — теж популярний серед молоді. Принаймні, саме так планують зробити шестеро з десяти опитаних Weekly.ua дипломованих фахівців нинішнього року. Правда, при цьому практично всі вони мають намір суміщати роботу й навчання і погоджуються на будь-які умови й на невеликі гроші. Невеликі тому, що зарплати в різних секторах економіки знизилися під час кризи більш ніж на 30%, а стажистам і студентам, як правило, пропонують ще меншу платню. Так, скажімо, молода людина може влаштуватися роздавати рекламні листівки, дегустувати продукти або попрацювати кур’єром приблизно за тисячу гривень на місяць. Така робота — не межа мрій, але вона дозволяє набути досвід спілкування зі споживачами, покупцями й роботодавцем і головне — отримати нову, затребувану спеціальність. «Очевидно, незабаром ми прийдемо до того, що важливо буде здобути первинну базову освіту. Потім можна підучитися на менеджера чи іншу професію відповідно до вимог ринку праці», — вважає Ярослав Болюбаш, начальник департаменту вищої освіти Міністерства освіти й науки.

Саме така система працює на Заході, де крім цього налагоджена безперервна — протягом всього життя — освіта й дуже тісний зв’язок між виробниками й ВНЗ, у яких здійснюється підготовка профільних фахівців. Більше того, при освоєнні спеціальностей левова частина часу там приділяється саме практичному застосуванню знань, а не марному теоретизуванню, у результаті якого в нас на виробництво приходить «фахівець», що фактично нічого не вміє робити.

Життя після кризи

«Усе мине», — співається у відомому шлягері радянських часів. Криза — теж. Тому вже зараз потрібно до цього готуватися, особливо в сфері здобуття професійної освіти. Рекрутери прогнозують, з початком економічного підйому, у середньостроковій перспективі, знову будуть затребувані будівельні спеціальності, а також менеджери з продажу товарів і послуг, зокрема фахівці з продажу електротехнічного встаткування. Не залишаться без роботи й кваліфіковані офіс-менеджери, вважають фахівці з найму. Незабаром всі, кого звільнили на початку кризи, знову будуть потрібні роботодавцям, переконаний Віталій Михайлов, директор у країнах СНД компанії WORLD STAFF R. На його думку, на докризовий рівень зайнятості ми вийдемо не раніше ніж через півтора-два роки. Пан Михайлов склав для Weekly.ua рейтинг професій, які будуть користуватися попитом через п’ять років. На першому місці — IT-спеціальності. «Цей ринок, а також ринок телекомунікацій дуже стрімко розвиваються, тому таких фахівців компанії завжди потребуватимуть», — пояснює він. Наступними в списку значаться маркетологи. На думку Віталія Михайлова, це професія майбутнього: зараз на ринку праці практично неможливо зустріти хорошого фахівця в цій сфері. Він пояснює це слабкою вишівською (вітчизняного розливу) підготовкою. Не навчилися у нас ще якісно навчати маркетологів! Схожа ситуація і з фахівцями в галузі найму. Виявляється, дійсно гідних кадрів у цій сфері раз-два і все. Замикають перелік затребуваних професій технарі — інженери, технологи, механіки, які будуть виводити наші підприємства на гідний рівень конкуренції на зовнішніх ринках. Уже зараз ці спеціальності, судячи з підсумків останніх вступних іспитів, користуються попитом серед випускників шкіл. «Дуже популярні факультети транспортних технологій, будівництва, інженерно-технічні спеціальності, наноелектроніка, енергетика, особливо альтернативна енергетика», — повідомив Ярослав Болюбаш.

Хто ти — випускник-2009?

Так склалося, що українці часто змінюють профіль після закінчення навчального закладу й працюють не за фахом. Причин кілька. Перша — держзамовлення не відповідає вимогам ринку. Друга причина прихована в менталітеті самих студентів і їхніх батьків, а також вартості навчання у різних вишах і на різних спеціальностях. В основі усе ще залишається бажання отримати будь-який вишівський диплом. «А там — подивимося», — так міркують багато батьків майбутніх фахівців. Адже випускник ВНЗ може розраховувати на платню, яка як мінімум удвічі перевищує зарплату випускника ПТУ аналогічного профілю. Крім того, він може поїхати на заробітки в міста-мільйонники, де оплата праці традиційно вища.

У результаті сьогодні в країні відчувається дефіцит фахівців технічних і робочих спеціальностей. А колись неймовірно популярні юристи й економісти мало затребувані ринком. Але до нинішнього року держава завзято включала ці спеціальності в перелік фінансованих з держбюджету. Так, 2008 року стіни ВНЗ покинули майже 96 тис. економістів, підприємців і знавців комерції. На другому місці — інженери. Таку освіту здобули приблизно 55 тис. студентів. Третє місце — за педагогічними спеціальностями. Ця професія продовжує користуватися популярністю серед населення, а держава не перестає їх замовляти, оскільки в регіонах, як і колись, спостерігається гострий дефіцит педагогів і вихователів.

Але ж річ не у тому, що не педагогів мало, а в тому, що після навчання вони, як правило, не поспішають на роботу у школи й дитсадки, а шукають більш високооплачувану. Яка часто зовсім не пов’язана з отриманою професією. Адже зарплата педагога нині не перевищує тисячі гривень на місяць. І це в столиці. У провінції ж ситуація ще гірша, оскільки дана сфера фінансується з дірявих місцевих бюджетів. Вихователів недостатньо навіть у Києві. «Нам катастрофічно не вистачає таких працівників. Дітей приводять багато, а вихователів не додається. Є бажаючі. Як правило, вони з передмістя. Вижити в столиці на зарплату, яку пропонує держава в цьому секторі, проблематично. Думаю, районним відділам освіти варто забезпечити житлом молоді кадри. Це дозволило б нам вирішити чимало проблем», — розповідає Ірина Василенко, завідувач однієї з київських дошкільних установ.

Четверте місце за популярністю займають факультети права. Протягом останніх кількох років економіка країни щорічно поповнюється більш ніж 30 тис. фахівців у цій сфері. До речі, під час кризи ця професія залишилася однією з найбільш затребуваних, оскільки в підприємств виникла необхідність звільняти кадри й згортати бізнес «за законом», щоб не мати проблем з контролюючими органами. Але тут є один нюанс — компанії воліють приймати на роботу не просто студента юрфаку, а випускника певного вишу. «Не всі випускники цієї сфери можуть відповідати вимогам роботодавця. Найбільшим попитом користуються юристи, що закінчили Київський національний університет ім. Т. Шевченка й академію ім. Ярослава Мудрого», — зазначає директор у країнах СНД компанії WORLD STAFF R Віталій Михайлов. П’ятірку спеціальностей-фаворитів замикають гуманітарії. Щоправда, з їхнім працевлаштуванням проблем найбільше, бо соціальна сфера, і так не дуже розвинена в нашій країні, в останній рік звузилася ще більше. А разом з цим і можливості працевлаштування, які, втім, і раніше для гуманітаріїв були не дуже широкими. У рейтингу популярності гуманітаріям поступаються медики. За підсумками 2008–2009 навчального року ВНЗ випустять близько 10 тис. фахівців у цій галузі.

«Я б у айтішники пішов, нехай мене навчать!»

Хто ж очікує новачка на ринку праці в цей складний період? Виявляється, не все так погано, як вважають у Міносвіти. «Не вішати ніс, підключити харизму!» — закликають фахівці з працевлаштування. Очікування, що літо й початок осені будуть найскладнішими в плані пошуку роботи, виявилися, м’яко кажучи, такими, що не відповідають дійсності. «Мертвими в цьому значенні були січень-лютий, далі полегшало. А липень взагалі переломив тенденцію. Це був піковий місяць за кількістю затребуваних фахівців», — каже Віталій Михайлов. Він зазначає, що компанії почали заповнювати втрати після масових звільнень. «Роботодавцям знову гостро потрібні фінансові директори і юристи. Їх скоротили, і тепер відбувається природна ротація», — зауважує пан Михайлов. З ним погоджується його колега — директор кадрового центру «Моя робота» Наталія Стегнієнко. «Сьогодні достатньо вакансій для бухгалтерів і фінансових директорів. Але пропозиції з’являються не у зв’язку з розширенням компаній, а частіше через ротацію і міграцію персоналу», — пояснює пані Стегнієнко. Користуються попитом менеджери з продажу, яких масово скорочували взимку. Але сьогодні їм уже пропонують інші умови: мінімальну ставку з відсотками, а частіше «чисті» відсотки від обсягу продажів. Фіксована частина зарплати в порівнянні з минулим роком для менеджерів з продажу зменшилася удвічі й більше.

До речі, студенти і випускники завжди мають можливість заробити в закладах громадського харчування, а також у магазинах одягу. Саме цей бізнес, незважаючи ні на що, продовжує набирати оберти. Надихнути гуманітаріїв має і те, що, за спостереженнями кадровиків, ринок домашнього персоналу не завмирав і під час кризи. «Зарплати в цьому секторі впали відсотків на 25–30. Деякі роботодавці дотепер прив’язують оплату до докризового курсу долара, але від такого персоналу не відмовляються. Як і раніше, потрібні няньки, домробітниці, сімейні водії. Студенти останніх курсів, учителі й викладачі можуть знайти підробіток репетиторами — починається навчальний рік», — радить Наталія Стегнієнко.

З професій, які відразу після закінчення навчання можуть забезпечити їхньому власникові непогані гроші, рекрутери називають IT-спеціальності. Якщо ви гарний програміст і можете відразу запропонувати роботодавцеві продукт, що його цікавить, він не звертатиме уваги на вашу молодість. Наприклад, випускник такого вузу, як КПІ, може відразу знайти роботу з окладом більше $500 на місяць.

КОМЕНТРАР

Наталя Шевченко, заступник начальника управління організації і надання соціальних послуг державного центру зайнятості

Сьогодні знаходять роботу фахівці з якісними знаннями й навичками. І не має значення — молодий це фахівець чи ні. Ринку потрібні технарі, а він перенасичений юристами, бухгалтерами, тими професіями, які були в моді останні сім років. Сьогодні катастрофічно не вистачає робітників високої кваліфікації. У кризу на ринок викидають менеджерів, секретарів, які були антуражем підприємства. Залишають фахівця, що може вести переговори, запропонує нову схему виходу зі скрутного становища. Якщо він молодий, нетрадиційно мислить і роботодавець відчує його незамінність, таку людину не звільнять.

Раджу молоді розкривати свої здібності, а саме — уміння адаптуватися до нових умов. Перш ніж іти на співбесіду, ознайомтеся з інформацією про роботу підприємства. Треба акцентувати увагу на тому, чим ти можеш бути корисний компанії.

Настя Клюковська, керівник прес-служби Міністерства освіти й науки

Бачу кілька варіантів того, як вчинити після закінчення вишу. Перший — влаштуватися на роботу в компанію ще під час навчання. Тоді після закінчення ВНЗ ви відразу ж починаєте працювати. Другий варіант — здобувати більше практичних навичок під час навчання, але як волонтер у громадських організаціях або як учасник освітніх проектів. Це допоможе зрозуміти, які навички (зауважте, не обов’язково знання) потрібні роботодавцеві. Для цього студенти можуть спробувати себе в AIESEC або пройти навчання в Міжкорпоративному університеті. AIESEC робить проекти цілий рік, Міжкорпоративний університет, сподіваємося, стартує в листопаді цього року. Я сама працювала під час навчання. Це дозволяє зорієнтуватися, до чого докладати зусиль і як використовувати отримані знання. Робота може навіть вплинути на зміну вашої спеціалізації. Наприклад, я за освітою еколог, але вже чотири роки працюю в галузі піару. Хоч як дивно, але і під час змін надходить багато пропозицій по роботі. Інша справа, що вже немає позахмарних зарплат. Адже раніше плинність кадрів була спровокована саме тим, що працівника зманювали більшою зарплатою. Тепер цього немає.

По матеріалам Weekly.ua.

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Наталя Стецун

Теги:

Версия для печати
Загрузка...
Loading...
..

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
властьвласть деньги деньги стиль жизнистиль жизни hi-tech hi-tech спорт спорт мир мир общество общество здоровье здоровье звезды звезды
Архив Экспорт О проекте/Контакт Информатор

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

   © «КомментарииУА:», 2016

Система Orphus