Алла Шлапак: "Європу в Україні ми можемо створити тільки самі"
За чотири роки після підписання Угоди про Асоціацію із ЄС Україна змогла імплементувати документ лише частково
Через чотири роки після підписання політичної частини Угоди про Асоціацію із Європейським Союзом Україна змогла забезпечити виконання документу лише у частині доступу бізнесу до світових майданчиків та створення реального конкурентного середовища. Проте, країна ще досі має серйозні проблеми у сфері права та освіти, а відкриття кордонів спричинило масову трудову міграцію. На це звернула увагу політичний експерт, лідер "Соціальної справедливості" Алла Шлапак, підсумовуючи результати України по імплементації Угоди під час прямого ефіру на каналі "Прямий".
- Я переконана, що Україна зробила правильний вибір, підписавши Угоду про Асоціацію із ЄС. Водночас, питання полягає у тому, які саме переваги ми отримали, і наскільки ми взагалі були готові до імплементації угоди на території України. Наприклад, ми були абсолютно не готові до Асоціації з ЄС у частині ставлення до трудових ресурсів, що спричинило масову трудову міграцію – як інтелектуалів, так і "робочих рук", - підкреслила політик. - Держава зі свого боку це ніяк не контролювала. Тут не створювалися умови для отримання нормальної заробітної плати та забезпечення роботи, і люди безконтрольно від`їжджали.
Лідер "Соціальної справедливості" принагідно наголосила, що ініціативи, пов`язані із позбавленням трудових мігрантів права на пенсію не вирішують ситуацію, а можуть її тільки погіршити.
Алла Шлапак звернула увагу на те, що першим на підписання Угоди зреагував і отримав переваги український бізнес.
- Про український бізнес довідалися, він став у один ряд із європейськими компаніями. Зацікавлені у розвитку свого бізнесу отримали реальні конкурентні умови, - зауважила політик. - Ці власники бізнесів розуміють, що мають покращувати роботу своїх компаній, створювати умови для своїх працівників. Ось це і є імплементація тих європейських стандартів, до яких ми прагнули.
Водночас Алла Шлапак застерігає від ставлення до Угоди як до панацеї.
- Єдине, на що я маю звернути увагу – дійсно, дуже багато людей думали, що після підписання Угоди ми одразу почнемо жити, як у Європі, - сказала політик. - Європу в Україні можемо створити тільки ми самі. Тому те, хто і якою ручкою підписав Угоду, не має вже жодного значення. Має значення те, наскільки ми хочемо бути Європою. І ми маємо її будувати тут і зараз, кожен на своєму робочому місці. На моє глибоке переконання, Україна здатна виробити і знайти свій власний шлях. Тому що копіювання чужих реформ не працює. Я багато років кажу про те, що Україна здатна створити своє власне економічне диво. У нас є люди, у нас є територія, у нас є ресурси. У нас не вистачає політичної волі. Але політики у нас еволюціонують трішки повільніше, аніж суспільство. І це ж, власне, призвело до Революції Гідності 2014 року. Те, що суспільство визріло і цінності суспільства відповідали європейським, а політики вважали інакше.
Алла Шлапак зазначила, що українське суспільство ще потребує значної роботи над рівнем політичної культури. Проте вона сподівається, що найближчі вибори стануть якісним маркером змін в Україні.
Нагадаємо, що 27 червня 2014 року Україна підписала політичну частину Угоди про Асоціацію з ЄС.
Перед цим екс-президент Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду у Вільнюсі 29 листопада 2013 року, що спричинило масові протести українців, які згодом переросли у масштабну Революцію Гідності.