Не "ПриватБанком" єдиним: банківські скандали в Україні
Український банківський ринок періодично потрясають скандали, до того ж мова не йде про глобальні події, такі як протистояння держави і екс-власників «ПриватБанку», або вимог довести або спростувати відповідальність топ-менеджменту НБУ до 300-ї ревальвації гривні
У повсякденному житті вітчизняних банкірів і
фінансистів вистачає практично щомісячних скандалів, приводом до яких найчастіше стають гроші або відсутність патріотичної позиції.
Скандали в українських баках: "Альфа-Банк" і справа про розкрадання 100 мільйонів
Перед Новим роком дочірній банк російського "Альфа-банку" – "Альфа-Банк Україна" – вітчизняні ЗМІ згадували в історії розкраданням близько 100 млн дол. у іншої в минулому "російської" фінустанови – "Укрсиббанку".
Історія взаємовідносин власника групи "АІС", яка спеціалізується на автобізнесі, і "Укрсиббанку" почалася в 2007 році, коли фінансова установа видала кредити в розмірі близько 50 млн дол. ряду структур бізнесмена: ТОВ "Автосервіс-Т", ТОВ "Авто-Холдинг", ТОВ "Інтер-Авто", ТОВ "Кременчуцький автоскладальний завод". Кредит, який зобов'язався бізнесмен погасити в 2009 році він так і не віддав, що стало причиною судових баталій між сторонами.
У 2012 році представники банків звернулися до тодішнього прем'єр-міністра Миколи Азарова з проханням втрутитися в ситуацію і допомогти поверненню боргів. Втім, апеляція до влади не допомогла і до 2013 року борг перед "Укрсиббанком" зріс до 727 млн грн., однак мандат народного депутата надійно захищав Дмитра Святаша від претензій правоохоронців і кредиторів.
Нарешті, восени 2019 року столична прокуратура оголосила підозру Дмитру Святашу в розкраданні 1,1 млрд грн. кредиту "Уксиббанку", підозрюваний зник і в листопаді був оголошений в розшук. Однак наприкінці грудня з'ясувалося, що за місяць до свого зникнення екс-нардеп був помічений у будівлі ПАТ "Альфа-Банк" на переговорах.
Ще в 2018 році на Facebook сторінці "Святаш.leaks" були опубліковані документи, які підтверджують причетність "Альфа-Банка" до виведення з банку близько 40 млн дол. заборгованості депутата Дмитра Святаша та його партнера Василя Полякова під виглядом реструктуризації. Це було видно з тексту меморандуму з грифом "строго конфіденційно", укладеного з президентом "Альфа-Банка" Олександром Лукановим в січні 2013 року.
Технічно висновок 40 млн дол. виглядав як передача заборгованості на дану суму афілійованого з банком фінансово компанії, від якої заборгованість вже перейшла аналогічної компанії Дмитра Святаша.
Тоді ж громадська організація "Ініціативи майбутнього" звернулася до сайту президента України з петицією про притягнення Дмитра Святаша до відповідальності і застосування до його компанії "АІС" та "Альфа-Банк" персональних спеціальних економічних та інших санкцій. Пізніше це переросло в позов через ігнорування петиції, яка набрала 25 тис. голосів, але ніяких наслідків це все так і не мало.
розпорядженням №1230 від 20 листопада дозволив "Укргазбанку" взяти кредит, який можна буде конвертувати в статутний капітал, в тому числі надати IFC опціон на купівлю акцій.
Тим самим Міжнародна фінансова корпорація уклала вигідну угоду, отримавши можливість приватизувати держбанк, який займає 4 місце в країні за розміром активів, з чистим прибутком у січні-вересні 2019 року в 350 млн грн. Вже в січні рейтингове агентство IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг "Укргазбанку" на рівні AA зі зміною прогнозу рейтингу зі "стабільного" на "у розвитку". Рейтинг надійності банківських вкладів підтверджений на рівні "5" (відмінна надійність).