Coinspot 30.03.2020

BTC/USD

6317.06

ETH/USD

131.83

LTC/USD

38.71

НБУ 30.03.2020

USD/UAH

28.50

EUR/UAH

31.55

RUB/UAH

0.36

Рубрики

МЕНЮ

Головна Статті Бізнес економіка Не «ПриватБанком» єдиним: банківські скандали в Україні
НОВИНИ Всі новини

Не «ПриватБанком» єдиним: банківські скандали в Україні

Український банківський ринок періодично потрясають скандали, до того ж мова не йде про глобальні події, такі як протистояння держави і екс-власників «ПриватБанку», або вимог довести або спростувати відповідальність топ-менеджменту НБУ до 300-ї ревальвації гривні

21 січня 2020, 18:49 2141
Автор:

• Татьяна Веремеева

Не «ПриватБанком» єдиним: банківські скандали в Україні

У повсякденному житті вітчизняних банкірів і фінансистів вистачає практично щомісячних скандалів, приводом до яких найчастіше стають гроші або відсутність патріотичної позиції.

Скандали в українських баках: "Альфа-Банк" і справа про розкрадання 100 мільйонів

Перед Новим роком дочірній банк російського "Альфа-банку" – "Альфа-Банк Україна" – вітчизняні ЗМІ згадували в історії розкраданням близько 100 млн дол. у іншої в минулому "російської" фінустанови – "Укрсиббанку".

Історія взаємовідносин власника групи "АІС", яка спеціалізується на автобізнесі, і "Укрсиббанку" почалася в 2007 році, коли фінансова установа видала кредити в розмірі близько 50 млн дол. ряду структур бізнесмена: ТОВ "Автосервіс-Т", ТОВ "Авто-Холдинг", ТОВ "Інтер-Авто", ТОВ "Кременчуцький автоскладальний завод". Кредит, який зобов'язався бізнесмен погасити в 2009 році він так і не віддав, що стало причиною судових баталій між сторонами.

У 2012 році представники банків звернулися до тодішнього прем'єр-міністра Миколи Азарова з проханням втрутитися в ситуацію і допомогти поверненню боргів. Втім, апеляція до влади не допомогла і до 2013 року борг перед "Укрсиббанком" зріс до 727 млн грн., однак мандат народного депутата надійно захищав Дмитра Святаша від претензій правоохоронців і кредиторів.

Нарешті, восени 2019 року столична прокуратура оголосила підозру Дмитру Святашу в розкраданні 1,1 млрд грн. кредиту "Уксиббанку", підозрюваний зник і в листопаді був оголошений в розшук. Однак наприкінці грудня з'ясувалося, що за місяць до свого зникнення екс-нардеп був помічений у будівлі ПАТ "Альфа-Банк" на переговорах.

Ще в 2018 році на Facebook сторінці "Святаш.leaks" були опубліковані документи, які підтверджують причетність "Альфа-Банка" до виведення з банку близько 40 млн дол. заборгованості депутата Дмитра Святаша та його партнера Василя Полякова під виглядом реструктуризації. Це було видно з тексту меморандуму з грифом "строго конфіденційно", укладеного з президентом "Альфа-Банка" Олександром Лукановим в січні 2013 року.

Технічно висновок 40 млн дол. виглядав як передача заборгованості на дану суму афілійованого з банком фінансово компанії, від якої заборгованість вже перейшла аналогічної компанії Дмитра Святаша.

Тоді ж громадська організація "Ініціативи майбутнього" звернулася до сайту президента України з петицією про притягнення Дмитра Святаша до відповідальності і застосування до його компанії "АІС" та "Альфа-Банк" персональних спеціальних економічних та інших санкцій. Пізніше це переросло в позов через ігнорування петиції, яка набрала 25 тис. голосів, але ніяких наслідків це все так і не мало.

Скандали в українських баках: банкірів зіпсувало "кримське питання"

Втім, "Укрсиббанк" також не оминули стороною скандали, останній з яких спалахнув практично одночасно зі скандалом навколо "Альфа-Банку" і Дмитра Святаша – в грудні 2019 року. Чималу роль у скандалі зіграли спочатку "російське коріння" банківської установи.

Скандал спалахнув навколо судових розглядів в окупованому Криму, де в 2014 році банківська установа мала 23 відділення і понад 200 співробітників. Власне, останні і стали каталізатором скандалу – виступаючи як представники банку в судових процесах представники банківської установи отримували доручення від банку на паспорти громадян РФ, видані після окупації Кримського півострова в 2014 році.

Разом з тим, ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" не визнає "органів влади" створених на території РФ Криму, як і видані ними документи, у тому числі паспорти.

Під час одного із засідань суду, відео з якого викладено в YouTube, представник банку вимагає перевести справу в суди на території АР Крим, що вже можна розцінювати як факт визнання окупаційної влади півострова законною.


Іншою банківською установою, що опинилася в епіцентрі скандалу, став мобільний Monobank, якй також "відзначився" у "визнанні" Криму російським: у рекламному ролику банку в листопаді 2019 року на карті чомусь відсутній півострів Крим. Ролик викликав скандал в соцмережах і тому був видалений, але скріншоти залишилися, так само як і гнівна реакція користувачів.

Так, волонтер Руслан Шовковитный розцінив це як "постріл собі в ногу і хрестоматійний зашквар".

Незабаром голова правління Всеукраїнської рекламної коаліції, засновник і власник брендингового агентства FEDORIV Андрій Федорів на своїй сторінці в Facebook заявив, що мала місце технічна помилка, здійснена його командою.

"На початку відео додано інфографіку з ключовими цифрами і фактами про банк, створену командою FEDORIVVLOG. В одному з кадрів, був використаний фрагмент карти України без Криму. Як тільки наші глядачі помітили це, ми моментально прибрали відео з ефіру", – пояснив Федорів появу скандальної карти у відео.

"Дане зображення ніяк не відображає політичні погляди команди FEDORIVVLOG, мої особисто або тим більше не є позицією Monobank і, повторюся, є виключно технічною помилкою", – підкреслив власник брендингового агентства FEDORIV.

Скандали в українських баках: від таємниці приватизації до родичів в Росії

Не залишилися в стороні від скандалів і головні українські банкіри – співробітники Національного банку України (НБУ).

Так, ще в лютому 2017 року заступника голови НБУ Катерину Рожкову звинуватили в прямих родинних зв'язках з керівництвом російського банку. За даними журналіста Олександра Дубинського йшлося про голову правління "Промінвестбанку" Андрія Рожка – цивільного чоловіка заступника голови НБУ та їх спільну дитину.

"Рожок і Рожкова разом працювали в банку "Аваль", а потім він переїхав до Одеси, в "Фінбанк". Поки Рожкова трудилася в "Платинумі", Рожок працював в іншому російському держбанку – "Сбербанку Росії". Після переходу Рожкової в НБУ, Рожок став головою правління ПІБу. Тому коли Рожкова захищає російські банки – в цьому вбачається дуже гострий конфлікт інтересів, за який платимо ми, платники податків", – стверджував майбутній нардеп.

Також журналіст нагадував, що "Промінвестбанк" є дочірнім банком російського "Внешэкономбанка", який належить уряду РФ.

Втім, полум'яний заклик Олександра Дубинського не був почутий і через 2 роки останній вже як народний депутат від "Слуги народу" став частиною президентської команди разом з Катериною Рожковою.

Проте подібні заяви про "руку Кремля" і "російських агентів" неабияк набридли, але все ж у НБУ достатньо скандалів і за більш прозаїчними причинами.

Так, восени 2019 року ЗМІ виявили схему "таємниці приватизації" державного "Укргазбанку".

У листопаді минулого року все та ж Катерина Рожкова як перший заступник голови НБУ повідомила про плани Міжнародної фінансової корпорації (IFC) увійти в статутний капітал державного "Укргазбанку". З вуст чиновниці це звучало, як початок процесу приватизації державного фінсектора, до того ж викликає інтерес у найбільших міжнародних гравців. Втім, свій інтерес до держбанку IFC декларував ще у 2017 році і навіть нібито домовилися з тодішнім КМУ на чолі з Володимиром Гройсманом.

Але незабаром після заяви Катерини Рожкової з'явилися цікаві відомості – і обшук у фінустанові проведений співробітниками НАБУ і САП, але що ще цікавіше, намір IFC надати "Укргазбанку" позику в 30 млн євро на 5 років з можливістю перевести його в 20% акцій держбанку.

Подібна умова, яку приписують в майбутній можливий договір виглядає доволі дивною, адже мова йде про кредит для банку, що має понад 100 млрд грн. активів і кредитний портфель на 40,8 млрд грн. У випадку можливого неповернення кредиту в руки кредитора надійде 20% банку за суму, явно не відповідає його реальній ринковій вартості. Внаслідок подібна умова, зазначена заздалегідь, виглядає аж занадто підозріло схожою на схему тіньової приватизації популярної в 90-х роках минулого століття – отримання контролю над підприємством через фіктивне банкрутство, викликане нібито нездатністю повернути кредит.

Втім, сумнівність схеми не зупинила Кабінет міністрів, який своїм розпорядженням №1230 від 20 листопада дозволив "Укргазбанку" взяти кредит, який можна буде конвертувати в статутний капітал, в тому числі надати IFC опціон на купівлю акцій.

Тим самим Міжнародна фінансова корпорація уклала вигідну угоду, отримавши можливість приватизувати держбанк, який займає 4 місце в країні за розміром активів, з чистим прибутком у січні-вересні 2019 року в 350 млн грн. Вже в січні рейтингове агентство IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг "Укргазбанку" на рівні AA зі зміною прогнозу рейтингу зі "стабільного" на "у розвитку". Рейтинг надійності банківських вкладів підтверджений на рівні "5" (відмінна надійність).


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua

Новини партнерів

Новини

????????...