Головна Статті Бізнес економіка Падіння цін на нафту і обвал світових ринків: кому це вигідно і як позначиться на Україні
commentss НОВИНИ Всі новини

Падіння цін на нафту і обвал світових ринків: кому це вигідно і як позначиться на Україні

Нафтові мінімуми і зростаючі побоювання щодо коронавірусу викликають паніку інвесторів і обвалюють ринки

10 березня 2020, 20:15 comments7427
Поділіться публікацією:
Падіння цін на нафту і обвал світових ринків: кому це вигідно і як позначиться на Україні

Обвал в інтересах РФ

9 березня ціни на нафту впали більш ніж на 30%. Пізніше падіння було частково відіграно, але все одно виявилося найбільш значним з часів війни в Перській затоці в 1991-м.

Для України понеділок 9 березня був вихідним, а світові біржі пережили справжній стрес і найгірший день з часів глобальної кризи 2008 року. Після обвалу цін на нафту і різкого падіння котирувань на біржах в Європі і Азії, торги на Нью-Йоркській біржі відкрилися падінням котирувань більш ніж на 7%. Згідно з правилами торгів, їх припиняли на 15 хвилин: як пояснило керівництво біржі, така пауза була потрібна, щоб прийти в себе і поглянути на ситуацію з боку.

Падіння цін на нафту, зниження котирувань і зростаючі страхи з приводу коронавіруса викликали паніку на ринку, але, тим не менш, 10 березня світові ринки почали поступово відновлюватися після обвалу.

А експерти зайнялися вивченням питання, кому це вигідно.

"На сьогодні в суспільстві склалося хибне уявлення про те, що нафтова криза направлений проти РФ, але це не так, – відзначив в бесіді з "Коментарями" експерт інституту GROWFORD Олексій Кущ. – Насправді саме Росія є ініціатором кризи та готова використовувати його в своїх інтересах".

За словами експерта, росіяни навмисне зірвали нафтову угоду з ОПЕК, оскільки їх основна мета – валити котирування на нафту і знищувати головного конкурента – США. Справа в тому, пояснює Олексій Кущ, що чим вища ціна на нафту, тим більше посилюється "сланцева революція" в США, що частково закриває для РФ ринки збуту. Тобто зростання цін на нафта виливається для РФ втрату покупців.

"Тактика РФ полягає в тому, щоб обвалити нафту нижче 40 доларів за барель, – продовжує Кущ. – У цьому випадку попит на сланцеву нафту, собівартість якої знаходиться на рівні 40 , почне знижуватися. Причому у США немає можливості дотування приватного нафтового бізнесу, як це робиться в Росії. Плюс американські вуглеводні експортуються танкерами, і це теж виходить дорожче, ніж їх транспортування по трубах".

Що стосується девальвації рубля, то росіянам вона сьогодні тільки на руку – низька інфляція стримує економічне зростання, продовжує Кущ. На сьогодні в РФ низький зовнішній борг, хороші внутрішні резерви, тому ніяких проблем з підтриманням внутрішньої стабільності не буде. Так що Росія зробить все, щоб завдати максимальної шкоди сланцевим виробникам нафти в США.

Дуже швидкий криза

На думку аналітика "Центру біржових технологій" Максима Орыщака, в світі тенденція падіння цін на нафту була запланована давно.

"На жаль, інтерес до ситуації проявляється за фактом події, а не наперед, – зазначає Орыщак. – Так, за станом на 10 березня торги по Brent проходь близько 36 доларів за барель, що на 47,6% нижче ціни відкриття року. Тригером до розпродажів виступили кілька факторів. Серед них – побоювання розповсюдження коронавіруса по світу і його вплив на темпи розвитку світової економіки в 2020 році, потенційне скорочення попиту на нафту в світі. Також вагомим аргументом до продажу стала ситуація між найбільшими експортерами нафти у світі – 6 березня Росія і ОПЕК не змогли домовитися про нові обсяги видобутку нафти і утримати раніше прийняті рішення. Спекулянти відреагували швидко, але зараз технічно комфортна ціна, щоб спекулянти зробили перепочинок і спробу відновити котирування в діапазон 40 доларів за барель".

Криза закінчилася досить швидко, констатував президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

"На міжнародних ринках ціна на нафту поступово підвищується, адже багато в чому обвал цін на нафту – це звичайна паніка, яку штучно підігрівали", – вважає Охріменко.

Наслідки для України

Максим Орыщак вважає, що для економіки Україна прямої загрози від поточної динаміки цін на нафту немає, так як Україна не експортує нафту.

"Зовнішня загроза для гривні існує, але тільки як для валюти країни, що розвивається, – вважає експерт. – Для національної валюти більш важливі зовнішні кредити, попит на основні товари, що експортуються (продукти харчування, зерно, продукцію машинобудування тощо) і достатність золотовалютних резервів. Населенню не варто боятися інфляційних стрибків, а ціни на бензин поступово почнуть знижуватися".

У той же час економіст Владислав Банків уточнює: в Україні ринок нафтопродуктів надзвичайно зарегульований і монополізований, у зв'язку з чим зниження цін буде розтягнуто в часі і не пропорційно світовими цінами.

"Олігархи, які контролюють роздрібні мережі, не упустять можливість додаткового заробітку, – каже економіст. – Для повноти розуміння картини, наведу такі цифри: з бареля нафти виходить 90-100 літрів палива, решта – це податки і заробіток трейдерів".

На думку Охріменка, сьогодні девальвація гривні виглядає цілком закономірно. Україна – експортоорієнтована країна, і було б дивно, щоб у всьому світі йшла девальвація, а в Україні – ревальвація.

"Торги на міжбанку показали, що поки курс долара буде на рівні 25,3-25,5 грн, – наводить цифри Охріменко. – До 26 грн може зрости, а може і ні. Паніка зупиняється, спекулянти заспокоїлися. Але залишається проблема зниження цін на український метал і руду, так що, швидше за все, вже в березні побачимо падіння експорту України та падіння промисловості".

На Україні падіння цін на нафту позначиться погано, вважає Олексій Кущ. На тлі очікування глобальної кризи, зниження нафти тягне за собою інші сировинні ринки. І хоча ситуація по металу поки не драматична, нафта підтягує до себе котирування і сільськогосподарської сировини.

"Ті ж ріпак або кукурудза частково беруть участь у виробництві биотплива і тому ціни на них корелюють з цінами на нафтопродукти, – пояснює Кущ. – А кукурудза є одним з ключових показників нашого експорту".

На думку керівника аналітичного відділу компанії Forex club Андрія Шевчишина, глибина падіння цін на нафту буде залежати від дій головних фігурантів цієї "цінової бійні" – Саудівської Аравії і РФ: обидві країни мають ресурсом для того, щоб протриматися на таких низьких рівнях якийсь час. У теж час, в цій гонці на виживання постраждають експортери нафти з високою собівартістю видобутку – США, Канада, Бразилія, Венесуела і т. д. – для них така ціна буде катастрофічною.

"Для України падіння цін на нафту обернеться зниженням цін на бензин і газ, – каже Шевчишин. – У перспективі це може призвести до зниження вартості опалення і гарячої води. Разом з тим падають ціни на інші сировинні активи і зерно, що призводить до падіння експортної виручки".

Словом, резюмував Шевчишин, в цій ситуації для України є як плюси, так і мінуси. Мінусів, до речі, буде чимало, але вони не будуть пов'язані з нафтою не безпосередньо, а опосередковано, через запущені обвалом нафти девальвації локальних валют, падіння цін на сировину і скочування світової економіки в рецесію.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!