Головна Статті Політика кабмін Відставка Олексія Гончарука: питання часу чи порожні надії
commentss НОВИНИ Всі новини

Відставка Олексія Гончарука: питання часу чи порожні надії

Як постійні чутки про можливу відставку уряду впливають на економіку, курс і співпрацю з МВФ

3 березня 2020, 13:49 comments5158
Поділіться публікацією:
Відставка Олексія Гончарука: питання часу чи порожні надії

У понеділок, 2 березня чутки про відставку уряду досягли апофеозу. Об 11 ранку країна завмерла біля екранів комп'ютерів в очікуванні того, що Олексій Гончарук скаже щось на кшталт "я втомився, я йду". Але для одних на щастя, для інших на жаль, цього не сталося. Прем'єр Гончарук, судячи з усього, своїми "успіхами" цілком задоволений і йти нікуди не збирається.

"Коментарі" разом з економістами вирішили розібратися, як чутки про відставку Кабміну і постійні вкидання інформації про нових кандидатів на пост глави уряду впливають на вітчизняну економіку. І як довго прем'єру ще вдасться втриматися у своєму кріслі.

МВФ знову відчалив

Днями місія МВФ в чергове поїхала з Києва без особливих результатів, якщо не вважати заяви про "істотний прогрес в переговорах".

"Команда фахівців МВФ, яка відвідала Київ, досягла суттєвого прогресу в обговоренні законодавчих ініціатив, спрямованих на підтримку зростання та забезпечення стабільності", – зазначив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Нагадаємо, що домовленості про нової трирічної програми розширеного фінансування в обсязі 5,5 млрд дол., що передбачають як нові реформи, так і продовження вже розпочатих, які були досягнуті ще у грудні 2019-го. Правда, до цих пір Україна з цих грошей не отримала ні цента, адже Рада директорів Фонду рішення про нову програму до цих пір так і не затвердила.

Про причини зволікання широкій громадськості стало відомо ще в листопаді минулого року завдяки відвертим повідомленням у Telegram-каналі екс-нардепа Сергія Лещенка. За його версією, МВФ наполягає на прийнятті закону, який би заборонив повернення банків колишнім власникам. Таким чином, у Фонді намагаються отримати гарантії, що Ігорю Коломойському не буде повернений ПриватБанк.

Цього разу представники МВФ знову приїхали обговорити наболілу тему, але, як видно, уряд був такий зайнятий тим, щоб всидіти на хитких кріслах, що їм було не до обговорень. Так що грошей знову немає, але ми поки тримаємося.

"Чутки про відставку уряду завжди вносять хаос у міжнародні переговори та плани міжнародних партнерів, – зазначив у бесіді з "Коментарями" президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – МВФ просто немає сенсу вести переговори з країною, якщо в ній змінюється прем'єр – правильніше в такій ситуації взяти паузу. Таку ж паузу беруть європейські та американські чиновники: всі дивляться, чим це закінчиться, а поки що всі програми співпраці знаходяться в режимі очікування".

Гривня не втрималася

Українська валюта, яка стійко пережила і падіння фондових ринків, і чутки про майбутню кризу, і навіть паніку у зв'язку з коронавірусом, напруги понеділка просто не витримала і, знесилена, звалилася.

До закриття міжбанку 2 березня американський долар на купівлі подорожчав на 18 копійок, на продажу — на 17 копійок. Євро підскочив на 36 копійок на купівлі і на 35 копійок на продажу. Таким чином, торги по долару закрилися в діапазоні 24,87-24,89 грн, торги по євро – в діапазоні 27,67-27,69 грн.

"Відставка прем'єра, зміни в економічному блоці уряду, зміна голови НБУ – для ринку це завжди болючі теми, – констатував керівник аналітичного відділу компанії Forex club Андрій Шевчишин. – У всіх випадках мова йде про можливу зміну політики, в тому числі економічної, монетарної. А оскільки в часи змін завжди будуть незадоволені, першою реакцією зазвичай стає падіння курсу, фондового ринку, прибутковості облігацій. Плюс інвестори займають вичікувальну позицію і не поспішають робити нові вкладення. Якщо чутки не виправдовуються, ринок швидко відновлюється, якщо немає – зберігає свою волатильність до тих пір, поки не буде ясності в політичному майбутньому. При цьому, в залежності від нових осіб, він може відреагувати як негативно, так і позитивно – все у великій мірі залежить від очікувань".

За словами Шевчишина, поки ринок чекає чергове розміщення ОВДП і позапланове засідання ВР, на якому може відбутися зміна уряду, що також утримує інвесторів від активних дій. Можна прогнозувати, що найближчим часом національна валюта продовжить девальваційний рух у зону 25 грн за долар.

"Якщо не буде припливу валюти для викупу ОВДП, курс гривні буде слабшати, – погоджується економіст Владислав Банков. – А ось наскільки це буде контрольований процес, залежить від Нацбанку".

Чутки про відставку перебільшені

Економісти одностайні: чутки про відставку прем'єра сильно перебільшені.

На думку Владислава Банкова, вкидання щодо відставки робляться для досягнення двох основних цілей. По-перше, таким чином намагаються знизити градус критики цього уряду – провайдерів розрухи і "вбивць" економічної активності населення. По-друге, промацують реакцію суспільства на "нові обличчя" у владі.

Про те, що сьогодні відправляти у відставку уряд Гончарука просто нелогічно, на своїй сторінці в Facebook написав і економіст Сергій Фурса.

"Я розумію, якщо популіст президент відправляє у відставку уряд, який накопичив зайвий негатив, – говорить Фурса. – Тому що в українських умовах президент дає нездійсненні обіцянки, а уряд відповідальний за те, що їх неможливо виконати. Це логічно. Але в рамках цієї логіки потрібно накопичити негатив, зробити все важливе, і вже потім відправляти уряд у відставку. А не відставкою уряду породжуватиме кризу, відповідальність за яку ляже вже на новий уряд і президента. Логічно – виконати програму МВФ, отримати транш, закрити всі проблемні моменти, такі як ринок землі, повісивши це все на старий уряд, і потім вже приводити нове. Це може виглядати несправедливо, але логічно".

У тому, що відставки Гончарука найближчим часом не буде, впевнений і аналітик Олексій Кущ.

"Більше того: навіть глава міністерства економічного Тимофій Милованов або залишиться у своєму кріслі, або пересяде на інше, – вважає експерт. – Швидше за все, економічний блок буде посилено з допомогою нового першого віце-прем'єра. Можливо, розділять Мінекономрозвитку, виділивши два нових міністерства: промисловості та сільського господарства, куди посадять когось зі "старої гвардії", а Мілованова залишать на посаді "обрізаного" міністра економіки – "дерегулювати" і "розпродавати".

Весь цей галас з новим прем'єром – не більше, ніж посилена медійна розвідка на майбутнє, резюмував Олексій Кущ. За його словами, Гончарук ще повинен продати землю, запустити велику приватизацію або хоча б максимально просунутися в цьому напрямку, щоб для його наступника була пройдена точка неповернення.

Крім того, нагадує експерт, наближається масштабна економічна криза і нинішній прем'єр буде дуже зручною "промокашкою" для вбирання суспільного негативу. Тим більше, що тут ще вбирати і вбирати – роботи багато.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!