Coinspot 26.01.2020

BTC/USD

8 932.30

ETH/USD

171.60

LTC/USD

61.89

НБУ 26.01.2020

USD/UAH

24.25

EUR/UAH

26.00

RUB/UAH

0.351

Рубрики

МЕНЮ

Головна Статті Політика внутрішня політика Корупція по-одеськи: від бізнесмена до мера
НОВИНИ Всі новини

Корупція по-одеськи: від бізнесмена до мера

Міська влада Одеси є невід'ємною частиною корупційних процесів

10 січня 2020, 10:17
Автор:

• Татьяна Веремеева

Одеса привертає увагу не тільки туристів, але і правоохоронців, чому сприяє репутації одного з найбільш корупційних міст України. При цьому з корупцією пов'язують і звичайних жителів міста, і місцевих підприємців, і міську владу.

Корупція в Одесі: В'ячеслав Чухно

Однією з найбільш відомих особистостей, пов'язаних з корупцією в Одесі, є президент концерну "ЕГАЗ", мільйонер В'ячеслав Чухно. Він зараз активно допомагає спортсменам в Україні, займається благодійністю. Починав Чухно з роботи в 1995 році, коли йому було 16 років, заправником на одній з одеських АЗС компанії "Бестал", яка пізніше стала концерном "Веста". По кар'єрних сходах він піднявся досить швидко і незабаром став помічником генерального директора. На той момент концерн "Веста" вже входив до складу російської нафтової компанії ВАТ "Лукойл", так що конкуренція на підприємстві була велика. А ще через короткий час В'ячеслав Чухно перейшов працювати в київський офіс "Лукойлу".

Про Одесі Чухно не забув і через 10 років він відкрив у рідному місті компанію "ЕГАЗ", яка спеціалізувалася на торгівлі автогазом.

Про те, де заповзятливий одесит взяв гроші на ведення власного бізнесу точно невідомо, але, за даними журналістів ролі інвесторів можуть виступати "серйозні люди з Донецької області", яких не називають по імені, а також екс-народний депутат з Одеси Ігор Рибаков. Останній прославився "купівлею" народних депутатів у 2012 році для власної депутатської групи "Реформи заради майбутнього". Мова тоді йшла про 450 тис. дол. відразу при переході в групу і 25 тис. дол. щомісяця кожної політичної тушці".

Крім грошей, очевидно, В'ячеслав Чухно перейняв у екс-нардепа і методи ведення бізнесу, у всякому разі, компанія "ЕГАЗ" прославилася в Одесі не якістю своїх послуг і законослухняними способами ведення бізнесу. Форуми працівників і роботодавців повні негативних відгуків про В'ячеслава Чухно: люди, що представляються його екс-співробітниками і навіть бізнес-партнерами пишуть про непорядність способів ведення бізнесу, звільнення співробітників, обман партнерів і т. д.

З одного боку, всі ці моменти можна було б списати на конкурентів, але "ЕГАЗ" досить часто з'являвся в скандалах, пов'язаних з захопленням землі міста, а також з ухиленням від сплати податків. Так, у жовтні 2016 року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області у ході перевірки виявив 9 автогазозаправних пунктів в Одесі і Лиманському районі, які працювали без дозвільних документів – всі заправки будувалися без проектів, нелегально і працювали незаконно. Але в результаті перевірки був тільки оштрафований забудовник – ТОВ "ЕГАЗ-РІТЕЙЛ" – на 9,135 млн грн.

У жовтні 2017 року новий скандал стався на сесії Одеської міськради – ПП "Фірма Юкс" претендувала на 0,8 га одеської землі за адресою вулиця Комарова, 10. Згідно з проектом землеустрою на цьому місці планувалося побудувати ще одну газову заправку, хоча в тому мікрорайоні вже налічувалося 10 АЗС.

Пікантності цьому питанню додавав той факт, що земля за даною адресою належала нефункционирующему вже заводу "Промзв'язок", керівництво якого повідомило в мерію про незаконне захоплення землі, на якій вже велися будівельні роботи – зрізані дерева на алеї, знищується "зелена зона". Тобто, реалізовувалася та сама схема, за якою "ЕГАЗ" побудував 9 своїх заправок і в 2016 році був оштрафований на 9,135 млн грн.

Цього разу мер Одеси Геннадій Труханов втрутився в конфлікт і доручив чиновникам розібратися, тим більше, ніяких дозволів видано не було.

Втім, весь "розбір" ситуації за фактом вилився у те, що влітку 2019 року сесія Одеської міськради погодила оренду 0,33 га спірної землі під заправку, хоча, як підозрюють одесити, на газовій справі заправкою не обійдеться.

Очевидно, власна скандальна популярність втомила навіть В'ячеслава Чухно. У всякому разі, офіційно він вийшов зі складу засновників фірм, пов'язаних з роботою на ринку палива. Відтепер офіційно він залишається засновником ТОВ "Академія продуктових і ефективних технологій", працює в сфері косалтинга, дачно-будівельного кооперативу "Нова Акадія", ТОВ "Міська ініціатива "Зелений театр" і Благодійний фонд "За Одесу".

Не виключено, що В'ячеслав Чухно вирішив відбілити свій імідж напередодні місцевих виборів, на яких повинні переобрати одеського градоначальника Геннадія Труханова. До того ж, одеські журналісти вже припустили, що його місце може зайняти екс-народний депутат України від БПП Дмитро Голубов, якого з мером пов'язують давні зв'язки. Саме Голубов, ще в статусі народного депутата в 2018 році взяв на поруки Геннадія Труханова, підозрюваного в розкраданні 185 млн грн. при продажу будівлі Одеської міськради колишнього заводу "Краян".

У будь-якому випадку шанси В'ячеслава Чухно на крісло міського голови Одеси виглядають досить примарно і справа не тільки в репутації афериста і рейдера – для Одеси це звичне явище.

Корупція в Одесі: Геннадій Труханов

Коли мова заходить про корупцію в Одесі не можливо не приділити увагу такої одіозної особистості, як нинішній міський голова Геннадій Труханов.

Екс-капітан радянської армії, який звільнився з лав Збройних сил наприкінці 1992 році, Геннадій Труханов в рідній Одесі 90-х пішов у бізнес. Один з представників кримінального світу того часу, "хрещений батько" Одеси Олександр Ангерт на прізвисько "Ангел", відкрив в Одесі охоронне агенція "Капітан і компанія", яке очолив Геннадій Труханов. Фірма надавала охоронні послуги і виїжджала для вирішення конфліктних питань.

Відповідно до звітів італійської поліції, Геннадій Труханів у 1990-х роках був членом організованих злочинних угруповань, жив в Римі, де в 1998 році одружився на італійці Лідії Россі. Під час поліцейської перевірки влітку 1997 року в Бельгії він показав грецький паспорт на ім'я Геннадія Узопулоса.

Тим не менш, все це не заважало політичної кар'єрі Труханова, який за 9 років, з 2005 року піднявся по кар'єрних сходах від посади депутата міськради через статус нардепа до градоначальника Одеси. Вже тоді чиновник опинився в епіцентрі скандалу. Всупереч закону, після перемоги на виборах мера в травні він не склав мандат нардепа до листопадових виборів. На нових виборах мера в 2015 році Геннадій Труханов знову переміг.

2016 рік виявився досить насиченим для мера Одеси: тут і з'явилася в результаті скандалу "Panama Papers" дані про офшорних фірмах мера і його російське громадянство, акція і петиція президенту з вимогою відставки одеського градоначальника. Також журналісти особливу увагу приділив фаворитам тендерів Одеської мерії – будівельній фірмі "Зростання" і постачальнику піску, фірмі "Скво", що належала дочки мера Катерині. Остання фірма, до речі, і в 2019 році поповнила свій дохід майже на 1,4 млн грн. виручених на державних тендерах.

Не обійшли увагою особистість Труханова та силовики.

Спочатку в кінці 2016 року Національне Антикорупційне бюро України (НАБУ) зацікавилося Одеським аеропортом. Це сталося після низки подій. У 2015 році Геннадій Труханов уклав мирову угода з одеськими бізнесменами Борисом Кауфманом і Олександром Грановським, яким ще в 2011 році було передано майновий комплекс аеропорту створення СП. Однак проект провалився і сторони загрузли в судах, кінець яких поклав новий градоначальник, ніж, на думку НАБУ, заподіяв шкоди місту на 100 млн грн. Пізніше в рамках цієї справи Бюро провело обшук і в квартирі мера.

Але справжньою проблемою для мера стала купівля за рахунок коштів Одеської міськради адміністративної будівлі заводу "Краян" для потреб адміністрації. Як виявилося, будівля перед тим, як було продано за мерії 185 млн грн., було куплено спочатку за 3,8 млн грн., а потім за 11 млн грн. – і все це на протязі менш ніж 1 року. У НАБУ це порахували розкраданням бюджетних коштів і в лютому 2018 року затримали чиновника в київському аеропорту "Бориспіль", правда, ненадовго – незабаром він вийшов на поруки того самого нардепа від БПП Дмитра Голубова.

Незважаючи на те, що інкриміноване одеському градоначальнику справа безсумнівно найгучніше, за підрахунками Антикорупційного офісу Одеси Геннадій Труханов завдав значно більшої шкоди міській скарбниці за рахунок неконкурентних тендерів. Так, по даними активістів, 96,6% тендерів в одеській мерії проходять на "допороговые суми" на 1,5 млн грн., що дозволяє обходитися без відкритих торгів та просто укладати договору зі "своїми" фірмами. В цьому сенсі справжнім рекордсменом можна назвати ТОВ "Ростдорстрой", яке за 2019 рік виграло державні закупівлі на загальну суму 6,5 млрд грн.

Цікаво, що при цьому настільки ніжна любов" Одеської мерії до даної фірмі не викликає запитань у правоохоронців, під всякому випадку в списку кримінальних справ, відкритих на одеського градоначальника, "Ростдорстрой" ніяк не фігурує.

Корупція в Одесі: ТОП-5 кримінальних справ Труханового

Зараз градоначальник Одеси фігурує як мінімум у 5 кримінальних провадженнях як підозрюваний. Свободу Геннадія Труханова вони загрожують різною мірою.

Справа заводу "Краян", яка прогриміла в 2018 році, у суді банально розсипалося – слідство не змогло довести злий умисел у купівлі будівлі, вартість якої за експертизі менш ніж за рік чомусь виросла в 50 разів. Правда, Вищий антикорупційний суд розглядає апеляцію прокуратури на виправдувальний вирок суду, та судових перспектив справу, за думку юристів, не має. Тим більше, що купівля будинку оформлялася після рішення, прийнятого на сесії міськради і як залучити до цього рішення мера – юридична загадка.

Настільки хвацько стартує в 2016-2017 роках справа про Одеському аеропорту застопорилося до весни 2019 року, проте потім було передано з НАБУ в поліцію Одеської області, де і перебуває досі. В суті, справа не закрита і розслідування може бути відновлено, але довести злий умисел мера у світовій угоді" з бізнесменами Борисом Кауфманом і Олександром Грановським, без участі останніх, навряд чи можливо. Але навіщо договорившимся "полюбовно" партнерам здавати мера – серйозне питання.

Менш відомо справу аеродрому "Застава", будівля якого мерія в 2016 році викупила у ТОВ "Авіакомпанія "Одеса" за 147 млн грн. У чому справа схоже на справу "Краян" з тією різницею, що крім будівлі мерії дісталися 140 га землі, які за версією провідного слідство Державного бюро розслідувань (ДБР) не належали ТОВ, у всякому разі, суди за право власності на цю землю тривали давно. Як результат, за думку ДБР, чиновники мерії за вказівкою мера дезінформували депутатів про необхідність операції на 147 млн грн. Однак, як і у випадку з будівлею заводу "Краян", довести злий умисел мера буде дуже непросто.

Дещо більше шансів у справи "про кредит Одеської тепломережі". Ще в 2005 році для потреб КП "Теплопостачання Одеси" була відкрита кредитна лінія в банку "Надра" під заставу муніципальної нерухомості. Кредит повернуто не було, а в 2015 році банк "Надра" збанкрутував і заборгованість мерії була виставлена на продаж за 104 млн грн., однак чиновники чомусь не взяли участь в аукціоні, а дозволили викупити заборгованість якійсь фірмі "Юг капітал". Пізніше вже у цієї фірми чиновники купили борги мерії за 194 млн грн. – на 112 млн грн. дорожче, ніж купили борги Одеської міськради на відкритому аукціоні. На думку прокуратури Одеської області та СБУ, які ведуть слідство за даним фактом, наявності як мінімум недбалість мера і чиновників мерії, не спробували викупити свій борг на відкритому аукціоні та заощадити гроші до міської скарбниці.

Справа вважається досить перспективним для залучення мера Одеси до відповідальності, правда, слідство по ньому фактично стояло 3 роки і лише в листопаді 2019 року прокуратура почала вивчати документи, стосувалися угоди.

Самим небезпечним справою для мера оглядачі вважають справа про внесення недостовірних даних в електронну декларацію за 2015-2016 роки. Під час обшуку в квартирі екс-дружини мера Тетяни Колтуновою за справі про Одеський аеропорт, знайшли особисті речі, в тому числі банківську карту Геннадія Труханова, а також робочий кабінет, що говорило про можливе спільне проживання мера і екс-дружини. Відповідно до законодавства спільне проживання навіть з екс-дружиною означає необхідність внесення в декларацію майна, що належить їй, чого мер не зробив. Підсумок – відкриття кримінальної виробництва за ст. 366-1 КК України "Декларування недостовірної інформації".

Ще навесні 2019 року дану справу було передано у суд, де продовжується його неспішне розгляд. Як свідчить практика подібних справ, виявлення особистих речей мера у його дружини суддя може трактувати як доказ спільного проживання, тобто, вчинення інкримінованого злочину, так і результатом звичайного візиту екс-дружина, випадково забув свої речі. У першому випадку це загрожує обвинувальним вироком Геннадія Труханова, правда покарання за нього невелика – максимум до 2 років в'язниці умовно, але сам факт вироку, по-перше, змусить градоначальника піти зі свого поста, а по-друге, не дозволить взяти участь у чергових місцевих виборах 2020 року.

Політичні експерти оцінюють вірогідність судового вироку по даній справі вельми високо, що дозволить припинити політичну кар'єру Геннадія Труханова та поборотися за крісло мера іншим гравцям. Цікаво також, що підозрюваний у багатомільйонних корупційних злочини одеський градоначальник може отримати покарання як дрібний аферист, "забув" внести дані в свою декларацію.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua

Новини партнерів

Новини

????????...