logo_ukra

Coinspot 01.10.2020

BTC/USD

10894.32

ETH/USD

367.64

LTC/USD

47.88

НБУ 01.10.2020

USD/UAH

28.45

EUR/UAH

33.35

RUB/UAH

0.38

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Статті Політика внутрішня політика Корупція по-одеськи: від бізнесмена до мера
commentss НОВИНИ Всі новини

Корупція по-одеськи: від бізнесмена до мера

Міський голова Одеси Геннадій Труханов є фігурантам кількох кримінальних проваджень, деякі з яких можуть поставити хрест на його політичній кар'єрі або, як мінімум, серйозно перешкодити на найближчих місцевих виборах

10 січня 2020, 10:17 comments2569
Корупція по-одеськи: від бізнесмена до мера

Одеса привертає увагу не тільки туристів, але і правоохоронців, чому сприяє репутація одного з найбільш корупційних міст України. При цьому з корупцією пов'язують і звичайних жителів міста, і місцевих підприємців, і міську владу. Мабуть, перший, хто приходить на думку при згадці корупційної складової життя Південної Пальміри — мер міста Геннадій Труханов.

Корупція в Одесі: Геннадій Труханов

Екс-капітан радянської армії, який звільнився з лав Збройних сил наприкінці 1992 року, Геннадій Труханов в рідній Одесі 90-х пішов у бізнес. Один з представників кримінального світу того часу, "хрещений батько" Одеси Олександр Ангерт на прізвисько "Ангел", відкрив в Одесі охоронну агенцію "Капітан і компанія", яку очолив Геннадій Труханов. Фірма надавала охоронні послуги і виїжджала для вирішення конфліктних питань.

Відповідно до звітів італійської поліції, Геннадій Труханов у 1990-х роках був членом організованих злочинних угруповань, жив в Римі, де в 1998 році одружився на італійці Лідії Россі. Під час поліцейської перевірки влітку 1997 року в Бельгії він показав грецький паспорт на ім'я Геннадія Узопулоса.

Тим не менш, все це не заважало політичної кар'єрі Труханова, який за 9 років, з 2005 року піднявся по кар'єрних сходах від посади депутата міськради через статус нардепа до градоначальника Одеси. Вже тоді чиновник опинився в епіцентрі скандалу. Всупереч закону, після перемоги на виборах мера в травні він не склав мандат нардепа до листопадових виборів. На нових виборах мера в 2015 році Геннадій Труханов знову переміг.

2016 рік виявився досить насиченим для мера Одеси: тут і з'явилися в результаті скандалу "Panama Papers" дані про офшорні фірми мера і його російське громадянство, акція і петиція президенту з вимогою відставки одеського градоначальника. Також журналісти особливу увагу приділили фаворитам тендерів Одеської мерії – будівельній фірмі "Зростання" і постачальнику піску, фірмі "Скво", що належала дочки мера Катерині. Остання фірма, до речі, і в 2019 році поповнила свій дохід майже на 1,4 млн грн. виручених на державних тендерах.

Не обійшли увагою особистість Труханова і силовики.

Спочатку в кінці 2016 року Національне Антикорупційне бюро України (НАБУ) зацікавилося Одеським аеропортом. Це сталося після низки подій. У 2015 році Геннадій Труханов уклав мирову угода з одеськими бізнесменами Борисом Кауфманом і Олександром Грановським, яким ще в 2011 році було передано майновий комплекс аеропорту для створення СП. Однак проект провалився і сторони загрузли в судах, кінець яким поклав новий градоначальник, чим, на думку НАБУ, заподіяв шкоди місту на 100 млн грн. Пізніше в рамках цієї справи Бюро провело обшук і в квартирі мера.

Але справжньою проблемою для мера стала купівля за рахунок коштів Одеської міськради адміністративної будівлі заводу "Краян" для потреб адміністрації. Як виявилося, будівля перед тим, як була продана мерії за 185 млн грн., була куплена спочатку за 3,8 млн грн., а потім за 11 млн грн. – і все це на протязі менш ніж 1 року. У НАБУ це порахували розкраданням бюджетних коштів і в лютому 2018 року затримали чиновника в київському аеропорту "Бориспіль", щоправда, ненадовго – незабаром він вийшов на поруки того самого нардепа від БПП Дмитра Голубова.

Незважаючи на те, що інкриміноване одеському градоначальнику справа безсумнівно найгучніша, за підрахунками Антикорупційного офісу Одеси Геннадій Труханов завдав значно більшої шкоди міській скарбниці за рахунок неконкурентних тендерів. Так, за даними активістів, 96,6% тендерів в одеській мерії проходять на "допорогові суми" на 1,5 млн грн., що дозволяє обходитися без відкритих торгів та просто укладати договори зі "своїми" фірмами. В цьому сенсі справжнім рекордсменом можна назвати ТОВ "Ростдорстрой", яке за 2019 рік виграло державні закупівлі на загальну суму 6,5 млрд грн.

Цікаво, що при цьому настільки "ніжна любов" Одеської мерії до даної фірмі не викликає запитань у правоохоронців, у всякому випадку в списку кримінальних справ, відкритих на одеського градоначальника, "Ростдорстрой" ніяк не фігурує.

Корупція в Одесі: ТОП-5 справ, в яких фігурує Труханов

Зараз градоначальник Одеси фігурує як мінімум у 5 кримінальних провадженнях. Свободі Геннадія Труханова вони загрожують різною мірою.

Справа заводу "Краян", яка прогриміла в 2018 році, у суді банально розсипалася – слідство не змогло довести злий умисел у купівлі будівлі, вартість якої згідно експертизи менш ніж за рік чомусь виросла в 50 разів. Щоправда, Вищий антикорупційний суд розглядає апеляцію прокуратури на виправдувальний вирок суду, та судових перспектив у справи, на думку юристів, немає. Тим більше, що купівля будинку оформлялася після рішення, прийнятого на сесії міськради і як залучити до цього рішення мера – юридична загадка.

Дуже хвацько стартувала в 2016-2017 роках справа про Одеський аеропорт, але застопорилося до весни 2019 року, проте потім була передано з НАБУ в поліцію Одеської області, де і перебуває досі. По суті, справа не закрита і розслідування може бути відновлено, але довести злий умисел мера у "мировій угоді" з бізнесменами Борисом Кауфманом і Олександром Грановським, без участі останніх, навряд чи можливо.

Менш відомо про справу аеродрому "Застава", будівлю якого мерія в 2016 році викупила у ТОВ "Авіакомпанія "Одеса" за 147 млн грн. У чомусь справа схожа на справу "Краяна" з тією різницею, що крім будівлі мерії дісталися 140 га землі, які за версією слідства Державного бюро розслідувань (ДБР) не належали ТОВ, у всякому разі, суди за право власності на цю землю тривали давно. Як результат, на думку ДБР, чиновники мерії за вказівкою мера нібито дезінформували депутатів про необхідність операції на 147 млн грн. Однак, як і у випадку з будівлею заводу "Краян", довести злий умисел мера буде дуже непросто.

Дещо більше шансів у справи "про кредит Одеської тепломережі". Ще в 2005 році для потреб КП "Теплопостачання Одеси" була відкрита кредитна лінія в банку "Надра" під заставу муніципальної нерухомості. Кредит повернуто не було, а в 2015 році банк "Надра" збанкрутував і заборгованість мерії була виставлена на продаж за 104 млн грн., однак чиновники чомусь не взяли участь в аукціоні, а дозволили викупити заборгованість якійсь фірмі "Юг капітал". Пізніше вже у цієї фірми чиновники купили борги мерії за 194 млн грн. – на 112 млн грн. дорожче, ніж купили борги Одеської міськради на відкритому аукціоні. На думку прокуратури Одеської області та СБУ, які ведуть слідство за даним фактом, наявні як мінімум недбалість мера і чиновників мерії, які не спробували викупити свій борг на відкритому аукціоні та заощадити гроші до міської скарбниці.

Справа вважається досить перспективною для залучення мера Одеси до відповідальності, щоправда, слідство по ньому фактично стояло 3 роки і лише в листопаді 2019 року прокуратура почала вивчати документи, що стосувалися угоди.

Найбільш небезпечною для мера оглядачі вважають справу про внесення недостовірних даних в електронну декларацію за 2015-2016 роки. Під час обшуку в квартирі екс-дружини мера Тетяни Колтунової у справі про Одеський аеропорт, знайшли особисті речі, в тому числі банківську карту Геннадія Труханова, а також робочий кабінет, що говорило про можливе спільне проживання мера і екс-дружини. Відповідно до законодавства, спільне проживання навіть з екс-дружиною означає необхідність внесення в декларацію майна, що належить їй, чого мер не зробив. Підсумок – відкриття кримінального провадження за ст. 366-1 КК України "Декларування недостовірної інформації".

Ще навесні 2019 року дану справу було передано у суд, де продовжується його неспішний розгляд. Як свідчить практика подібних справ, виявлення особистих речей мера у його дружини суддя може трактувати як доказ спільного проживання, тобто, вчинення інкримінованого злочину, так і результатом звичайного візиту екс-дружини, яка випадково забула свої речі. У першому випадку це загрожує обвинувальним вироком Геннадію Труханову. І хоча покарання за нього невелике – максимум до 2 років в'язниці умовно, але сам факт вироку, по-перше, змусить градоначальника піти зі свого поста, а по-друге, не дозволить взяти участь у чергових місцевих виборах 2020 року.

Політичні експерти оцінюють вірогідність судового вироку по даній справі вельми високо, що дозволить припинити політичну кар'єру Геннадія Труханова та поборотися за крісло мера іншим гравцям. Цікаво також, що підозрюваний у багатомільйонних корупційних злочинах одеський градоначальник може отримати покарання як дрібний аферист, який "забув" внести дані в свою декларацію.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!