Головна Статті Суспільство Кримінал "Повернення грошей" і амулети від коронавірусу: як вберегтися від шахраїв на карантині
commentss НОВИНИ Всі новини

"Повернення грошей" і амулети від коронавірусу: як вберегтися від шахраїв на карантині

Карантинний режим в Україні не заважає аферистам робити свою чорну справу, адаптуючись під сучасні реалії і придумуючи нові прийоми для обману особливо довірливих українців. Втім, жертвами деяких з них можуть стати навіть пильні громадяни. Подробиці – в нашому матеріалі

8 квітня 2020, 18:50 comments4959
Поділіться публікацією:
"Повернення грошей" і амулети від коронавірусу: як вберегтися від шахраїв на карантині

Зловмисники крадуть гроші українців, спекулюючи на коронавірусних страхах, "впарюють" непотрібні дрібнички під виглядом чудодійного засобу від інфекції та вигадують безліч хитрощів, щоб наживатися на довірливих співгромадян навіть у складні карантинні часи. Журналісти "Коментарів" зібрали головні "гачки", на які сьогодні ловлять своїх жертв аферисти і дізналися у експертів, як на них не попастися.

Шахраї на карантині: сайти-одноденки

У період карантину покупці йдуть в інтернет. Дослідження показують, що сьогодні в Мережі українці замовляють все – від продуктів і побутової хімії до гаджетів і спортінвентарю. Не дивно, що шахраї не хочуть втрачати можливості, у зв'язку з чим чимало покупців замість перевірених інтернет-магазинів стикаються з сайтами-одноденками. Така "зустріч" загрожує не тільки з зіпсованим настроєм і втратою грошей, але і втратою особистих даних, тому поради про те, як розпізнати "одноденку" як і раніше актуальні.

"Головна порада проста: користуйтеся послугами того інтернет-магазину, в якому ви вже щось купували і залишилися задоволені обслуговуванням, – зазначив у бесіді з "Коментарями" експерт з роздрібної торгівлі Андрій Куценко. – Якщо з якихось причин ви хочете зробити покупку в новій для себе точці, не полінуйтеся і перевірте відгуки, причому не на самому сайті (шахраї легко можуть написати десяток відгуків самостійно), а на інших ресурсах. В ідеалі на 10 хороших відгуків повинні припадати один-два поганих, це говорить про те, що відгуки та покупці реальні".

Серед основних ознак одноденки експерт називає погане оформлення "на швидку руку", невелику кількість товарів, відсутність кошика (щоб замовити товар, потрібно обов'язково кудись подзвонити), застарілу інформацію, занадто низькі ціни.

Ще одна ознака недобросовісного продавця – прохання відправити передоплату на рахунок мобільного телефону або на електронний гаманець.

Шахраї на карантині: "виграші" і "повернення"

У період карантину активізувалися кібершахраї і хакери, які намагаються заразити комп'ютери нудьгуючих в ізоляції користувачів. "Листи щастя" приходять на пошту мало не кожен день – у них повідомляється про повернення грошей за квитки (які ви не купували), знижки та акції (про які ви не просили) і навіть виграші в лотерею (в яку ви ніколи не грали). Зараження комп'ютера відбувається, коли користувач клацає на посилання – на комп'ютер завантажується "троянець".

"Це досить стара і навіть, якщо можна так висловитися, традиційна схема шахрайства, – каже економіст Андрій Мартинюк. – Єдина новинка полягає в тому, що кіберзлочинці щосили використовують введений карантин. По-перше, зараз перед комп'ютерами сидить набагато більше народу, тому шанси шахраїв спіймати когось на свою "вудку" ростуть. По-друге, враховуючи кількість скасованих поїздок і рейсів, зростають шанси піймати людину на обіцянку повернути гроші за скасовану поїздку".

Порада експертів "заїжджена" до дірок: не відкривайте посилання, яке прийшло вам в листі від незнайомця. Не виключено, що відкриттям посилання ви активуєте програму, яка зашифрує на вашому комп'ютері або смартфоні всі особисті файли – документи, фотографії, музичні треки і т. д. І, щоб отримати до них доступ, доведеться заплатити.

Шахраї на карантині: обмани з картами

Додалося роботи і у шахраїв, які намагаються виманити у довірливих співрозмовників дані банківської картки. А в українців, відповідно, додалося проблем.

Привід до спілкування може бути яким завгодно. Наприклад, це може бути дзвінок або повідомлення все з тією ж обіцянкою повернути гроші за невдалу поїздку. А може бути дзвінок "з банку", стурбованого станом вашого рахунку. А може ви дали оголошення на сайті безкоштовних оголошень і вам дзвонить покупець. Вам можуть подзвонити, щоб запропонувати послуги з діагностики коронавіруса, повідомити про компенсації за карантин або про відстрочку виплати за кредитом. Словом, причин може бути багато, а результат один: аферист спробує під будь-яким приводом отримати дані вашої картки.

Експерти в сотий раз повторюють: за жодних обставин не можна повідомляти незнайомим людям термін дії картки та CVV/CVC2. Пам'ятайте, що для того, щоб покупець перевів гроші на картку, йому достатньо знати тільки її 16-значний номер – і все. Хочете підстрахуватися, щоб покупець не помилився при відправці грошей? Повідомте йому не прізвище, а ім'я та по батькові.

Також не можна нікому повідомляти паролі або коди верифікації від будь-яких платіжних сервісів. Пам'ятайте, вимагати цю інформацію не вправі ніхто – ні поліція, ні СБУ, ні співробітник вашого банку, ні хто-небудь інший.

Якщо той, хто дзвонив, представився працівником банку, і ви сумніваєтеся, шахрайство це чи реальний дзвінок, слід покласти трубку і зателефонувати за номером, зазначеним на картці.

Тиснуть шахраї і на схильність нашої людини до співчуття. Наприклад, на пошту може прийти лист нібито від серйозної організації – ВООЗ, ООН та інших, в якому всім небайдужим пропонується перерахувати символічну суму на благі цілі: для лікування хворих, евакуації українців з інших країн, розробки вакцини. Але потрібні шахраям не копійчані суми, а все ті ж дані банківських карт, які користувачі вводять на сайтах-"близнюках".

Шахраї на карантині: "амулети від коронавіруса" і псевдоліки

У період епідемії пожвавилися і дрібні шахраї. Зокрема, продавці амулетів від псування і пристріту легко перекваліфікувалися і тепер пропонують амулети і обереги від коронавіруса.

Серед чудо-засобів – сережки, ланцюжки та кулони-обереги, "спеціальний мед", "заговорений часник". Також покупцям пропонують унікальні магічні трави, порошки та рідини, які неодмінно захистять від нового вірусу.

"Якщо і є універсальний засіб від всіх хвороб, то це, напевно, почуття гумору, і, на щастя, українці їм не обділені, – говорить психолог Марина Деркач. – Як пародії на ці "амулети" і "обереги" на дошках оголошень вже стали з'являтися повідомленні начебто "продам жіночі чоботи-обереги від коронавіруса" або "пропоную стару шубу без коронавіруса". У людей з почуттям гумору з'явилися хороші шанси швидко розпродати весь непотрібний мотлох".

При цьому, продовжує експерт, жарти жартами, але продаж псевдоліків від коронавіруса – це вже небезпечно і навіть злочинно, особливо враховуючи любов українців до "народних засобів" та самолікування. Тому, каже психолог, якщо амулет при наявності зайвих грошей ще можна придбати в якості плацебо, то ліки – ні в якому разі.

Єдине правильне рішення в разі нездужання – звернутися до лікаря.

Шахраї на карантині: фінансові афери

Економісти в один голос лякають кризою на кілька років і зростанням безробіття. Один за одним з'являються прогнози щодо падіння ВВП і, відповідно, скорочення можливостей держави у сфері соціальної політики. У такій ситуації мимоволі задумаєшся не тільки про те, як пережити карантин, але і де взяти гроші після нього. Експерти застерігають: як би принадно не виглядали обіцянки пасивного доходу, не варто брати участь у фінансових схемах, в яких ви нічого не розумієте.

"У той час як більша частина бізнесу сьогодні терпить збитки, загальна невизначеність і панічні настрої вигідні шахраям, які вміють витягати з істерії максимальну вигоду, – говорить аналітик "Центру біржових технологій" Максим Орищак. – Аферисти придумують різні схеми з "отримання прибутку" у фінансовій сфері і легко впроваджують їх через інтернет і соцмережі. При цьому використовуються класичні і всім зрозумілі посили: "Ви бачили, як упали/зросли світові індекси? Адже на цьому можна було відмінно заробити!", "Давайте мені гроші – я вам покажу, куди їх вкласти і як на цьому заробити". А результат давно відомий і іншим не буде: отримавши гроші, шахраї швидко зникають разом з ними, а клієнт позбавляється останніх засобів до існування".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!