Головна Статті Світ Азія Північнокорейська криза: чому США не переконали КНДР відмовитися від ядерної зброї
commentss НОВИНИ Всі новини

Північнокорейська криза: чому США не переконали КНДР відмовитися від ядерної зброї

До кінця 2019 року залишилося трохи більше двох тижнів, однак питання відмови КНДР від ядерних боєголовок не зрушилося з мертвої точки

16 грудня 2019, 13:33 comments3007
Поділіться публікацією:
Північнокорейська криза: чому США не переконали КНДР відмовитися від ядерної зброї

Раніше глава КНДР Кім Чен Ин просив президента США Дональда Трампа організувати третю зустріч з моменту проведення самітів у Сінгапурі в 2018 році та Ханої в 2019 році. З травня цього року північнокорейські військові провели 13 запусків ракет малої дальності після самопроголошеного мораторію на випробування балістичних ракет і ядерної зброї три роки тому. Порівняно недавно Пхеньян провів випробування двигуна ракети на рідкому паливі, що викликало занепокоєння у світі. Тестування проходило на полігоні Сохе, який влада КНДР повинна була закрити. Подібні двигуни можуть використовуватися для запусків як космічних ракет невійськового призначення, так і міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) з ядерними або без'ядерними зарядами.

Заступник глави МЗС КНДР Рі Тхе Сонг фактично оголосив США ультиматум, що якщо до кінця грудня Трамп не зустрінеться з Кімом і вони не укладуть угоду про скасування санкцій, то американці отримають різдвяний подарунок. Один з радників північнокорейського лідера Кім Ен Чхоль назвав американського президента нерозумним квапливим дідом, який не має уявлення про труднощі Північної Кореї і якщо американці не скасують санкції, то доведеться опрацьовувати нові варіанти дій. До кінця місяця можна очікувати від Пхеньяну чого завгодно – починаючи від нових ракетних запусків, закінчуючи випробуванням ядерних зарядів. Глухий кут, у який зайшов процес врегулювання Північнокорейської проблеми, обумовлений позицією США, а також інтригами Росії і Китаю.

Відмова КНДР від ядерної зброї: незговірливість Трампа

Політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі вважає, що зростання напруженості навколо Північної Кореї пов'язане з тим, що влада США обрала не коректну тактику переговорів. Білий дім розраховував домогтися від Кім Чен Ина згоди передати на зберігання США абсолютно всі ядерні заряди в обмін на зняття міжнародних санкцій, американські та південнокорейські інвестиції в розвиток КНДР і гарантії в області безпеки. Трамп поставив дану умову Кіму на саміті в Ханої у лютому цього року, який завершився повним провалом для американців. Північнокорейці наполягали на послабленні режиму санкцій в обмін на закриття низки ядерних об'єктів і припинення запусків ракет. Трамп достроково припинив зустріч.

На думку Кухалейшвілі, Трамп діяв щодо Кіма точно так як діють деякі інвестори у будівельному бізнесі, спеціально затягуючи час, щоб змусити змором власника будівлі чи земельної ділянки знизити ціну за відсутності інших конкурентів. Трамп не збирався до північнокорейського питання в цьому році, а просто вичікував, коли терпець Кім Чен Ина вичерпається і він погодитися на операцію на його умовах. Терпіння північнокорейського лідера дійсно урвалося. Тільки замість того, щоб підкоритися американцям він знову взявся брязкати зброєю і грати на нервах сусідній Південній Кореї і Японії. Північнокорейські чиновники навіть пригрозили прем'єр-міністру Японії Сіндзо Абе покрутити балістичними ракетами у нього перед носом.

Георгій Кухалейшвілі вважає, що щоб уникнути відновлення провокацій з боку Північної Кореї, американцям варто було у відповідь на мораторій на ракетні і ядерні випробування пом'якшити частину обмежувальних заходів. Як варіант, лобіювати на рівні Радбезу ООН скасування обмежень на поставку життєво важливих для виживання економіки КНДР нафти і дизельного палива. Трампу варто було насправді дати зрозуміти Кіму, що зі США можна мати справу, і якщо КНДР проведе повну денуклеаризацію, тоді будуть зняті всі санкції. Однак, замість цього американський президент використав переговори з північнокорейським лідером в іміджевих цілях, щоб створити ілюзію успіху у врегулюванні Північнокорейської проблеми і підвищити рейтинги.

Північнокорейські комуністи не довіряють США як гаранту безпеки в силу негативних прецедентів. Справа не тільки в Корейській війні 1950-1953 років, яка відклалася в пам'яті корейського народу. США не виконали свої зобов'язання у сфері безпеки перед Україною, згідно з Будапештським меморандумом 1994 року в обмін на виведення радянської ядерної зброї з нашої території. США зайняли позицію спостерігача на перших порах агресії Росії на сході України в 2014 році, не надали негайної військової допомоги під час анексії Криму і після початку військових дій в окремих районах Донецької і Луганської областей. США порушили свої зобов'язання перед Іраном відновивши санкції у травні 2018 року, незважаючи на те, що ісламська республіка дотримувалася всіх умов Спільного всеосяжного плану дій 2015 року і згорнула ядерну програму. КНДР навчена прикладом України та Ірану та її керівництва побоюється втручання США і Південної Кореї у внутрішні справи країни після відмови від ядерної зброї для розхитування основ комуністичного режиму.

Відмова КНДР від ядерної зброї: розчарування Кім Чен Ина

Влада КНДР розчарувалася у можливості домовитися з Трампом і тому вирішила влаштувати йому холодний душ за допомогою випробування ракетного двигуна, змушуючи організувати нову зустріч і піти їм на поступки в частині скасування санкцій. Американський аналітик Гаррі Казианіс з "Центру національних інтересів" вважає, що якщо Північна Корея не доб'ється послаблення санкцій, тоді вона здійснить запуски міжконтинентальних балістичних ракет. Казианіс сумнівається, що Трамп піде на поступки КНДР до початку 2020 року, оскільки в умовах збудженої проти нього процедури імпічменту не бажає втрачати підтримку республіканців у Сенаті США.

У Республіканській партії досить багато прихильників посилення санкцій проти КНДР і критиків Трампа. Колишній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон засудив рішення Білого Дому блокувати обговорення ситуації в сфері порушення прав людини в КНДР на засіданні Радбезу ООН. Якщо Північна Корея випробує балістичну ракету, яка за своїми характеристиками здатна досягти території США, то доведеться посилити санкції.

Альтернативної точки зору дотримується американський політичний оглядач Тед Карпентер. На його думку, у Пхеньяні тверезо оцінюють можливі наслідки нових випробувань бойових ракет і щоб уникнути жорсткої відповіді Заходу можуть обмежитися запуском супутника на навколоземну орбіту. Протестований ракетний двигун може використовуватися не тільки в балістичних ракетах, але і в звичайних ракетах носіїв, які запускають в космос. У 2012 році подібний запуск пройшов невдало. Протягом останніх шести років північнокорейці істотно просунулися у сфері ракетобудування не без допомоги Росії та Китаю.

Навіть запуск КНДР ракети у космос буде сприйматися як виклик міжнародній безпеці і натяк на те, що США пора сідати за стіл переговорів, щоб уникнути нових провокацій. Не виключено, що в кінцевому рахунку американці переглянуть свою позицію. Постпред США в ООН Келлі Крафт заявила, що ніхто не просить Північну Корею виконати відразу всі зобов'язання, перш ніж Америка зробить зустрічні кроки.

Відмова КНДР від ядерної зброї: вплив Москви і Пекіна

Сінгапурський аналітик Шоун Хо з Раджаратнамської школи міжнародних досліджень вважає, що Пхеньян може утриматися від випробування МБР, якщо до 31 грудня Трамп не захоче провести переговори з Кім Чен Ином і зняти частину обмежувальних заходів. Експерт припускає, що замість цього Пхеньян піде на зближення з Москвою і Пекіном, буде намагатися переконати керівництво даних постійних членів Радбезу ООН пом'якшити санкції односторонньому порядку.

На сьогоднішній день спостерігається активний діалог між КНДР і КНР, РФ щодо денуклеаризації. Північнокорейські дипломати і чиновники регулярно відвідують Пекін та Москву. У листопаді 2019 року в Москві заступник міністра закордонних справ КНДР Чхве Сон Хі запропонував альтернативний російсько-китайський варіант відмови від ядерної зброї. Пропонується поступова відміна санкцій по мірі виконання Північною Кореєю заходів у сфері денуклеаризації, як наприклад закриття окремих полігонів або дослідницьких центрів. Передбачається припинення ракетних і ядерних випробувань Пхеньяна в обмін на припинення проведення спільних військових навчань Вашингтона і Сеула.

Росія і Китай пропонують більш вигідний варіант денуклеаризації для Північної Кореї. Покрокову денуклеаризацію можна проводити роками, але при цьому домогтися часткового скасування санкцій, не позбуваючись всього ядерного арсеналу. Кім Чен Ин користується підтримкою Росії та Китаю. В іншому випадку, поведінка КНДР була б більш стриманою, а позиція у переговорах зі США поступливішою.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!