Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
У минулий вівторок, 3 березня, Байден переміг у 10 в 14 штатах США, де проходили праймеріз Республіканської і Демократичної партії ("супервівторок"), а в лютому – у штаті Південна Кароліна. Після переконливих перемог на праймеріз в штатах Айова, Нью-Гемпшир, Невада в лютому, демократичний соціаліст Берні Сандерс поступився пальму першості Байдену. Фаворитом серед республіканців залишається чинний президент Дональд Трамп. Інші кандидати від Республіканської партії Вільям Уелд, Джо Уолш, Рокі де ла Фуенте не зуміли скласти конкуренцію чинному президентові.
Президентські вибори в США проходять за двоступеневою системою, коли главу держави обирає населення і колегія виборців кожного штату. Найчастіше голоси виборців віддаються тому кандидатові, за якого проголосувало більше всього жителів штату. В буквальному сенсі, перемагає той кандидат, за якого більше всього проголосувало штатів, а не американських громадян. Результати праймеріз позначили тенденцію, яка найімовірніше буде характерна протягом всієї передвиборної гонки: боротьба за першість двох кандидатів-демократів Байдена і Сандерса і їх конкуренція з республіканцем Трампом. Переможцем президентських виборів, очевидно, стане один з них. У кожного з кандидатів своє бачення політики США по відношенню до України.
Ще в лютому, багато списували Байдена з рахунків. Супервівторок дійсно став моментом слави для колишнього віце-президента часів правління Обами, якого нинішній господар Овального кабінету презирливо називав Сонним Джо. Навіть відмовилися продовжувати брати участь у передвиборних перегонах від Демократичної партії мільярдер Майкл Блумберг, який витратив 700 млн дол. на свою кампанію, і колишній мер міста Саунт-Бент нетрадиційної орієнтації Піт Буттиджич, висловили підтримку Байдену.
Байден є найбільш кваліфікованим кандидатом серед демократів. У 1973 році він став наймолодшим сенатором. За весь час політичної кар'єри, він тричі очолював комітет з міжнародних відносин Сенату США і володіє знаннями в сфері зовнішньої політики на рівні експерта. Після завершення каденції віце-президента в 2017 році, Байден вів лекції по дипломатії в Університеті Пенсільванії. За неофіційною інформацією, на початку президентського терміну Трампа, з Байденом радився навіть сам віце-президент Майк Пенс з питань зовнішньої політики. У Байдена широкі зв'язки з лідерами і авторитетними політиками різних країн. Існує думка, що з ним радилися лідери арабських держав, як правильно налагодити мости з адміністрацією Трампа.
Політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі вважає, що, незважаючи на жорстке протистояння Трампа і Байдена в передвиборчій гонці і різні підходи у внутрішній політиці, включаючи оподаткування, в їх зовнішньополітичних пріоритетах можна знайти багато спільного. Байден виступає за виведення американських військових з Афганістану і переговори з рухом "Талібан", а значить має намір продовжити курс президента Трампа.
Минулого тижня американці уклали мирний договір з талібами і домовилися про поступове виведення збройних сил США з Афганістану, про початок загальнонаціонального діалогу між сторонами конфлікту. На думку експерта, Байден, як і Трамп, виступає за зміцнення альянсу США та Ізраїлю, він не розглядає Північну Корею як загрозу для національної безпеки США. Навіть ідею будівництва стіни на кордоні з Мексикою для протидії нелегалам, Байден відстоював раніше Трампа. У 2006 році сенатор Байден проголосував за виділення коштів на будівництво огорожі на кордоні з Мексикою завдовжки сімсот миль. Однак, про це забули, судячи з того, що на праймеріз Байдена в основному підтримали афроамериканці та громадян латиноамериканського походження.
У теж час, між Трампом і Байденом існують розбіжності з низки питань. На думку Георгія Кухалейшвілі, на відміну від Трампа, Байден прихильник зміцнення трансатлантичних відносин і буде намагатися налагодити зіпсовані Трампом відносини з європейськими союзниками по НАТО, насамперед Німеччиною і Францією. На відміну від Трампа, Байден не вважає Північноатлантичний альянс неефективною організацією. На відміну від Трампа, який вирішив скоротити присутність американських військових в Африці, Байден прихильник збереження військової присутності США в ключових точках земної кулі, хоча б спецназівців. Демократ виступає за відновлення участі США в ядерній операції з Іраном.
Байден спробує переконати президента Ірану Хасана Роухани повернутися до дотримання її умов, ймовірно, скасує санкції, які ввів Трамп. Кандидат у президенти виступає за участь США в проектах щодо сприяння розвитку вільної торгівлі часів Обами: в угоді про Транс-Тихоокеанському партнерство, яке денонсували при Трампа, і в угоді про Трансатлантичну торговельне та інвестиційне партнерство, яке відмовився підписати чинний президент.
Однак, як вважає економіст-міжнародник Артем Панасюк, відмову від політики ізоляціонізму і протекціонізму в міжнародній торгівлі йде в розріз з інтересами американських металургійних підприємств автомобілебудівної галузі. Експерт допускає, що Байден може скасувати високі мита на сталь і алюміній для Китаю, Туреччини, Бразилії, Аргентини та Євросоюзу. Панасюк вважає, що при Байдена американцям доведеться розщедритися і на НАТО. Адже причиною погіршення відносин між Америкою і Європою стало саме вимога Трампа від усіх учасників альянсу вкладати більше грошей у бюджет організації і збільшити витрати на оборону до 2% від ВВП.
Американський політичний аналітик Алекс Вард допускає, що Байден може піти ще далі і пом'якшити курс по відношенню до Китаю і відмовитися від торговельної війни. На думку експерта, такий сценарій вигідний для інвестиційної та консалтингової фірми Rosemont Seneca його сина Хантера Байдена, яка уклала з Банком Китаю контракти на мільярд доларів, заснувала фонд Bohai Harvest.
Артем Панасюк не виключає, що Байден може прискорити процес нормалізації відносин США і Китаю, відмінити залишилися мита на китайські товари, закрити очі на небажання Пекіна внести зміни в китайське законодавство і відмовитися від субсидування держкорпорацій, які створюють небажану конкуренцію американським компаніям.
Першу частину торгової угоди США і Китаю підписали у Вашингтоні 15 січня, згідно з якою американці скасували частину мит на китайські товари в обмін на згоду китайців купувати більше американської продукції.
Що стосується Сандерса, то він не згоден із зовнішньополітичними пріоритетами Байдена і Трампа. Прихильник скандинавської моделі соціалізму та пацифізму упевнений, що США повинні відмовитися від використання військової сили в міжнародних відносинах і відмовитися від амбіцій світового лідера. Сандерс виступає за скорочення військової присутності США за кордоном, фінансової допомоги іншим країнам, за визнання амбіцій Ірану на домінування на Близькому Сході, загальний відмова від ядерної зброї. На відміну від Байдена, Сандерс вважає, що США повинні навіть скоротити свою участь у боротьбі з міжнародним тероризмом, а роль першої скрипки у врегулюванні сирійського конфлікту повинні виконувати близькосхідні країни.
Прихід до влади в США Байдена обіцяє неоднозначними наслідками для України. З одного боку, колишній віце-президент займає жорстку позицію по відношенню до Росії і виступає за те, щоб антиросійські санкції діяли до тих пір, поки не будуть виконані Мінські домовленості. З іншого боку, політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі вважає, що Байден може триматися на дистанції від України з-за негативного шлейфу навколо розслідування командою Трампа діяльності його сина під час роботи в газодобувній компанії Буризма Миколи Злочевського. Хантера Байдена підозрюють в участі в корупційній діяльності. Коли він був членом правління "Буризмы" на рахунки його компаній в США переводилися великі суми грошей.
Плюс до всього, президент України Володимир Зеленський погодився посприяти Трампу в цьому розслідуванні. Повторюється ситуація 2016 року, коли на той момент президент України Петро Порошенко підтримував кандидата в президенти США Хілларі Клінтон – основного опонента Трампа. Такі скандали псують клімат двосторонніх відносин. Також Байдена, як і Трампа насторожує проблема корупції в Україні та коли він перебував на посаді віце-президента США не надали Україні летальна зброю. Якогось серйозного прориву в американо-українських відносинах у разі приходу Байдена може не відбутися.
Сандерс може ще більше ізолюватися від українського питання. Економіст-міжнародник Артем Панасюк вважає, що якщо Сандерс стане наступним президентом США, то Україні не варто розраховувати на американську військову і фінансову допомогу. Даний політик хоч і засуджує агресію Росії на сході України, підтримує антиросійські санкції, але не стане втручатися у врегулювання збройних конфліктів, які не зачіпають національну безпеку США. Сандерс швидше направити кошти на соціальну підтримку ветеранів, фінансування навчальних закладів, розвиток зеленої енергетики, ніж на зміцнення обороноздатності України.
Новини партнерів
Новини