Блог

Оленка Клочко: День української писемності та мови

Уже 28 раз ми відзначаємо День української писемності та мови. Розгляньмо звідки свято бере початок, у чому його сенс і які традиції з ним пов'язані

73

comments4098

Оленка Клочко

Журналіст, редактор, лінгвіст, волонтер

Українка у Польщі

Щаслива дівчинка з інвалідністю через порушення голосовимови

Авторка блогу "Українська з Оленкою Клочко"

Працювала журналістом у виданнях "Гіпотеза", "Коментарі", "Коментарі. Харків"

Отримала вищу освіту за напрямком "Прикладна лінгвістика", а також "Видавнича справа та редагування" у Харкові

Здобуваю післядипломну освіту у Польщі в Університеті Адама Міцкевича за напрямком "Журналістика та соціальні комунікації" (докторантура)

Займаюся проєктами із вивчення соціальних комунікацій, розвитку та впливу сучасних медіа



Для всіх, хто з різних причин пропустив, 27 жовтня був День української писемності та мови. Це свято відзначається у день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця. Цей великий чоловік є автором найдавнішого тексту українською мовою - "Повісті минулих літ", що датується кінцем 11 - початком 12 століття. Багато дослідників вважають, що саме з неї бере початок писемна українська мова.

У тексті цього твору міститься багато важливих для історії знань, наприклад, звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав правити. На жаль, оригінал до нашого часу не зберігся.

Зі святом пов'язані різні традиції. Так, заведено покладати квіти на пам'ятник Нестора Літописця на знак подяки за велику мову. Цього дня згадують друкарів, письменників та інших діячів культури. Раніше ще була традиція поставити свічку в церкві перед образом Нестора Літописця за навчання дітей.

З 1997 року свято відзначали 9 листопада. Так встановив тогочасний президент Леонід Кучма у відповідь на прохання громадських організацій. Однак 2023 року у зв'язку з переходом церкви на новоюліанський календар, дата святкування була перенесена на 27 жовтня.

З 1999 року у день свята проводиться Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Цього року в конкурсі взяло участь понад 5 млн осіб із 20 країн світу, що свідчить про глобальне поширення української мови.

До цього свята ще присвячений всеукраїнський радіодиктант національної єдності, що проводиться з 2000 року. Цього року в диктанті взяли участь люди з усіх кінців країни та не тільки, писали як на передовій, так і на полярній станції "Академік Вернадський". Авторкою тексту стала письменниця Оксана Забужко зі своєю роботою "Магія голосу", а диктором виступив військовий і поет Павло Вишебаба.

Наші співгромадяни, які опинилися за кордоном, особливо усвідомлюють важливість вивчення, підтримки та популяризації мови в інших країнах. У Німеччині та Грузії було проведено низку заходів, присвячених Дню писемності та мови. На жаль, доводиться визнати, що нині подібні заняття здійснюються на нерегулярній основі небайдужими людьми. Усі наявні курси української мови націлені на наше ж населення, проте водночас держава має докласти всіх зусиль для популяризації української мови як іноземної. Ми зобов'язані зробити наші мову і культуру привабливими для всього світу, так увесь світ дізнається про нашу історію, наших великих діячів та їхній внесок у розвиток європейської цивілізації.



comments

Новини партнерів

comments

Інші матеріали автора


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!