Блог

Оленка Клочко: Міжнародний день захисту дітей, свято чи трагедія?

Міжнародний день захисту дітей нагадує про гостру потребу захистити українських дітей від зростаючого насильства та експлуатації, адже для багатьох із них дитинство сьогодні — це не свято, а боротьба за безпеку.

0

comments5875

Оленка Клочко

Журналіст, редактор, лінгвіст, волонтер

Українка у Польщі

Щаслива дівчинка з інвалідністю через порушення голосовимови

Авторка блогу "Українська з Оленкою Клочко"

Працювала журналістом у виданнях "Гіпотеза", "Коментарі", "Коментарі. Харків"

Отримала вищу освіту за напрямком "Прикладна лінгвістика", а також "Видавнича справа та редагування" у Харкові

Здобуваю післядипломну освіту у Польщі в Університеті Адама Міцкевича за напрямком "Журналістика та соціальні комунікації" (докторантура)

Займаюся проєктами із вивчення соціальних комунікацій, розвитку та впливу сучасних медіа



Міжнародний день захисту дітей відзначається 1 червня . Це свято покликане нагадати всім про необхідність забезпечувати дитині безпечний і всебічний розвиток, а також про обов'язок охороняти її дорослішання від психологічних і фізичних загроз. На жаль, незважаючи на те, що свято було встановлене майже 80 років тому, його місія дуже далека від завершення: останніми роками становище дітей тільки погіршується.

Так, у недавньому соціальному дослідженні «Доказові рекомендації щодо висвітлення сексуального насильства в медіа» Інституту соціальної та політичної психології повідомляється, що за останні роки кожна п'ята дитина в Україні зіткнувся із сексуальним насильством, до того ж такі злочини дедалі більше переходять у віртуальну сферу, але це жодним чином не зменшує тяжкості таких злочинів. Протягом 2020–2021 років спостерігалося значне зростання кількості звернень, пов’язаних із сексуальним шантажем — вимогами надсилати інтимні зображення або відео, яке збільшилося на 60%. Також на 32% зросла кількість запитів щодо захисту онлайн-репутації, а випадки, пов’язані з електронною злочинністю, збільшилися на 30%. Особливо тривожним є те, що у 2022 році 60% усіх звернень стосувалися дітей у віковій групі від 12 до 18 років, а майже 7,5% — дітей віком від 5 до 11 років. Ці дані свідчать про зростаючу вразливість дітей у цифровому просторі та потребу посилення заходів із їхнього захисту від онлайн-злочинів.

Бойові дії також не сприяють зниженню злочинів проти статевої недоторканності дітей, і це, насамперед, стосується маленьких біженців. Найбільш резонансним інцидентом стала історія про те, як 43-летний Денніс В. спеціально познайомився з українською сім'єю у Facebook, щоб «допомогти» їй переїхати до Німеччини. Після цього він кілька разів домагався двох братів дев’яти та одинадцяти років у своєму автомобілі та під час поїздок до Франкфурта-на-Майні. Під час насилля він документував свої злочини на фото. Він вимагав близькості з дітьми, шантажуючи і погрожуючи. Чоловік примушував 11-річного хлопчика зробити йому масаж, але дитина відмовилася. Після цього 43-річний німець почав писати 11-річному українцю електронні листи із погрозами депортації сім’ї з Німеччини: 

“Вам тут більше не раді. У мене є влада депортувати тебе і твою сім’ю”

На жаль, такі випадки не поодинокі, певний час тому ЗМІ розповідали історію біженки, чию п'ятирічну доньку зґвалтував голова сім'ї, яка їх прихистила у Великій Британії...

Крім зростання сексуального насильства, зростає і рівень фізичного насильства. В Україні воно переважно представлене домашнім і сімейним насильством. За даними Опендатабот, кількість кримінальних справ про домашнє насильство щороку постійно зростає, хоча населення зменшується через вихід біженців і втрати на війні. 

РікКількість справЗміна (%)
20191 068
20202 213+107%
20212 432+10%
20221 498−38%
20232 705+81%
20242 777+3%

Також часто домашнє насильство приховується, замовчується, тож окреслити реальні масштаби цієї проблеми складно. Адже діти не звертаються до поліції з заявами, й кількість випадків фактично значно більша…

Дитинство має бути щасливим і безтурботним, але для багатьох малюків це зараз недосяжна мрія. Залишається тільки сподіватися, що уряд вживатиме заходів для виправлення ситуації.


comments

Новини партнерів

comments

Інші матеріали автора


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!