Блог

Оленка Клочко: Парламентські вибори у Польщі: що чекає Україну

15 жовтня у Польщі пройшли парламентські вибори. Як їх результати позначаться на Україні?

0

comments5237

Оленка Клочко

Журналіст, редактор, лінгвіст, волонтер

Українка у Польщі

Щаслива дівчинка з інвалідністю через порушення голосовимови

Авторка блогу "Українська з Оленкою Клочко"

Працювала журналістом у виданнях "Гіпотеза", "Коментарі", "Коментарі. Харків"

Отримала вищу освіту за напрямком "Прикладна лінгвістика", а також "Видавнича справа та редагування" у Харкові

Здобуваю післядипломну освіту у Польщі в Університеті Адама Міцкевича за напрямком "Журналістика та соціальні комунікації" (докторантура)

Займаюся проєктами із вивчення соціальних комунікацій, розвитку та впливу сучасних медіа



15 жовтня у Польщі пройшли парламентські вибори. Національна виборча комісія Польщі надала результати голосування: у Сеймі перемогла партія " Право та справедливість" з результатом 35,38%, на другому місті "Громадянська  платформа", яка набрала 30,70%  голосів. Партії "Третій шлях", "Нові ліві" та "Конфедерація" кожна набрала меньше 15% голосів. Практично такі ж результати голосування до верхньої палати парламенту: "Право та справедливість" отримала 34,81%, "Громадянська  платформа"- 28,91%. А партії "Третій шлях", "Нові ліві" та "Конфедерація" кожна набрала меньше 12% голосів.

Зараз президент Польщі Анджей Дуда повинен буде протягом 30 днів назначити прем'єр-міністра, також скликати першу сесію новоізбранного парламенту. Партіям, в свою чергу, необхідно  об'єднуватися у коаліції. Покищо країна стоїть на роздоріжжі: ніхто поки не знає, хто буде лідером: "Право та справедливість" чи "Громадянська платформа". Суспільство завмерло в очікуванні новин - тим часом поширюється міжпартійна кулуарна конкуренція.

Ці вибори продемонстрували прибуття виборців - понад 74%. Це означає, що польське суспільство розуміє важливість заходів та можливі наслідки для країни. За загостренням пристрастій біля голосування та предвиборчих перегонів, все дуже нагадує доленосні вибори 1989 року.  І навіть тоді прибуття було нижче на 12%. Це недивно, бо на кону стоять 4 роки життя країни, коли обставини у державі, регіоні й світі накалені до межі.

Також вибори показали, що польське суспільство сьогодні максимально розладнано, при чому приблизно порівну. Все це знайде відраження в майбутній польскій політиці, як у зовнішній, так і у внутрішній. Багато питань у країні викликакає у поляків значну розбіжність: заборона абортів, боротьба з правами ЛГБТ, можливий вихід з Євросоюзу, репараціі від Германії, накалення відносин з Білорусією, та що найголовніше для нас , підтримка України.

Особливо чекають сформування нового Парламенту українці, бо програми головних конкуруючих партій відносно України відрізняються кардинально: якщо Дональд Туск, лідер "Громадянської платформи", виступає за поновлення всесторонньої допомоги Украаїні та за розвиток відносин з Євросоюзом, то його опоненти від "Права та справедливості" не раз випускали відео, давали інтерв"ю, публіковали у соц. мережах пости , в яких закликають знизити виплати Українським біженцям, пораджують позбавити їх виплат та пільг.

Залишається тільки сподіватись, що безлічні предвиборчі обіцянки "Права та стправедливості" знижчать підтримку Україні та українськім біженцям у Польщі це тільки популістські заяви, метою яких є тільки  залучання електорату. Звичайно люди обурені, коли політики не виконують своїх обіцянок. Сьогодні - хочеться сподіватись, що і в цей раз відбудется так.

Бо Польща - наш найближчий союзник, з яким ніяк не можливо псувати відносини. Але іноді здається, що не всі українські політики це усвідомлюють сповна. Додати до цього розмови у США про можливі проблеми з фінансовою підтримкою України через жахливу корупцію у країні, а також відхилення уваги ЗМІ від України  на конфлікт Ізраїля з ХАМАС - ситуація ненайкраща. Наші мудрі та, сподіваюсь, добропорядні союзники повинні розуміти, що тут питання не скільки з володою України , а у збереженні життя звичайних українців, яким без закордонної допомоги буде дуже тяжко захищати свою країну від агресора.

Доля України сьогодні дуже невідома та невизначена, і що буде через декілька неділь, коли новий парламент Польщі запрацює - це питання, але коли є всі шанси, що "Право та справедливість" залишиться при володі, дуже сподіватися на щось добре не треба...



comments

Новини партнерів

comments

Інші матеріали автора


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!