Які можливості відкрилися у Коломойського за влади Зе?

Коломойський домагається необхідного агресивно і незважаючи на жодні умовності

Ні для кого не секрет, що саме Коломойський фінансував виборчу кампанію Зеленського та був ідейним натхненником самого проекту "Слуга Народу". Усі близькі до цієї історії говорять про те, що без його природного авантюризму та великого досвіду в політичних інтригах України – історії "слуги" не було б. Ігор Валерійович вміє грати "у довгу" на українській шахівниці і будь-який шах по відношенню до нього може закінчитися зворотним матом. Причому і шаховим, і розмовним.

Він нікому не прощає і завжди знаходить момент для удару у відповідь. Причому, неважливо – чи стосується справа особистих чи бізнес-інтересів, Коломойський домагається необхідного агресивно і не дивлячись на жодні умовності, закони та моральні цінності.

Сьогодні, коли корабель влади дав стійкий крен і перші щури приготувалися, Ігор Коломойський ухвалив рішення про термінову сатисфакцію.

Стало відомо, що "газова епопея", яка стала несподівано успішною, — це лише перший етап у задуманій трилогії.

Газовий суд Коломойського

Газовий ринок світу перебуває у кризі. Ціна на блакитне паливо піднялася до небачених раніше висот – 1000 доларів за кубометр газу. Ідеальний час заробити на газовій проблемі. Заробити на цьому і вирішив Коломойський, який у незручний для країни момент вирішив повернути собі 9 мільярдів кубометрів газу, що становить трохи менше половини запасу держави на опалювальний сезон. За даними журналіста Юрія Ніколова, Коломойський може отримати й 15 мільярдів – тобто весь газовий запас України.

Передісторія така: Ігор Коломойський є міноритарним акціонером нафти та газовидобувної компанії "Укрнафта", 51% якої належить державі. Але, незважаючи на те, що більша частина належить державі, олігарх вважає компанію своєю. Тому вся вигода піде саме Коломойському, до того ж найближчим часом олігарх планує перерозподілити частки та стати повноцінним власником цього активу.

У 2004 – 2006 роках Кабмін викуповував у "Укрнафти" газ за низькими цінами та витрачав на потреби населення. Тобто держава в особі "Нафтогазу" заборгувала олігарху. Настав час платити за рахунками. І начхати, що зараз країна переживає не найкращі часи. Через газову кризу Коломойський вирішив повернути своє і тепер позивається до боржників.

І тут буде доречним привести фрагмент із нещодавнього інтерв'ю близького до Коломойського бізнесмена Геннадія Корбана. У ньому він розповів, чому саме зараз Ігор Валерійович вирішив позиватися до держави і повернути свій газ. Саме блакитне паливо зараз потрібніше олігарху, адже його можна буде продати за ціною, яка є зараз. А я нагадаю, що тоді газ коштував по 1000 гривень за кубометр, а зараз – 1000 доларів. Погодьтеся, що у цьому випадку Коломойському вигідніше взяти товаром. У результаті олігарх може отримати близько 30 мільярдів гривень, які держава буде зобов'язана витратити на газ, якщо хоче, щоб країна пережила опалювальний сезон.

"Ігор Валерійович як міноритарний акціонер "Укрнафти" вирішив, що це не цілком справедливо. 2009 року було отримано рішення Верховного суду. Зрозуміло, що реалізувати це рішення було неможливо. За всіх урядів, які були до сьогодні, це було неможливо, бо насамперед газ – це товар із невизначеними родовими ознаками. Якщо його вже реалізовано, то єдине, на що могла претендувати "Укрнафта" – це на грошову компенсацію за тією ціною, за якою він був реалізований у той період. Однак було отримано унікальне рішення, я вважаю, що воно визначило обсяг компенсації – у розмірі обсягу газу, 2 мільярди куб. м. Сьогодні дуже гарна ціна на газ на світовому ринку. І сьогодні, очевидно, у Коломойського з'явилася можливість реалізувати цю схему на шкоду державі", – розповів Корбан.

З цього фрагмента інтерв'ю стає відомо, що за попередніх урядів Коломойський не зміг би нічого подібного провернути.

І чому саме нинішній Кабмін може піти на рішення вигідне Коломойському? Очевидно, що завдяки тому, що при владі знаходиться політичний проект, у який 2019 року вкладався Коломойський.

Як я вже писав вище, держава буде "вимушена" виплатити Коломойському його борг. Отримає олігарх свій газ чи грошову компенсацію – не так важливо. Населення все одно опиниться у програші. Або залишиться без світла та газу, або опиниться з порожньою скарбницею. І те, й інше – згубно для країни, але не для олігарха, який свого часу зробив вигідне вкладення історії – сплатив кампанію Зеленського. Це дозволить отримати перший значний надприбутк від боргу за проектом "Слуга народу".

Друга частина плану не менш значуща, знову "Слуга олігарха" повертає "кредит"

Суд з "Приватбанку"

Другий етап – це повернення "Привату". Несподівано, правда? Проте Коломойський завжди вмів дивувати. Цей сценарій вже розгортається і також буде реалізовано за "газовою епопеєю". Ось для нагадування історія із "Приватом". У 2016 році, коли Коломойський опинився в опалі, влада націоналізувала "Приватбанк", через який олігарх і вивів 5,5 мільярдів доларів у різні закордонні компанії, які отримували величезні кредити, але не повертали на Україну жодної копійки. Тоді українська влада відібрала у Коломойського його "монетний двір" і з того часу бізнесмен не залишав своїх намірів повернути собі банк.

Оскільки у влади перебувають вірні слуги, зараз ідеальний час, щоб повертати свій. 1 листопада 2021 року суддя Господарського суду м. Києва Джарти В.В. задовольнила позов ТОВ "Реватіс". Воно судилося з ПриватБанком, Міністерством фінансів, а також Фондом гарантування вкладів, Національним банком України та урядом. ТОВ "Реватіс" просило визнати недійсними договори придбання та купівлі-продажу акцій "ПриватБанку" під час націоналізації "ПриватБанку" у 2016 році. Тобто рішення влади від 2016 року більше не є актуальним.

І ось не за горами часи, коли до рук Коломойського повернеться "Приватбанк", до якого з 2016 року держава вкачала грошей, бо олігарх перед тим, як передати владі банк, випатрав його та віддав уже порожнім. А оскільки у "Приватбанку" перебували зарплати та пенсії українського населення, держава мала повернути кошти українцям. Тому в банк було вкладено гроші з держбюджету. І тепер "Приватбанк" разом із держгрошима потрапить знову до Коломойського.

Нічого подібного й уявити не можна було за часів, коли Україною керував інший олігарх – Петро Порошенко. Але за нинішнього українського лідера Коломойський примудрився зробити те, що ще вчора здавалося неможливим. І причина цього – Зеленський, вірніше, його нестримне падіння.

Падіння Зеленського

Незважаючи на те, що сам Зеленський та бізнесмен Ігор Коломойський заперечували, що знаходяться в одному човні, факти говорять про інше. З приходом до влади команди президента Зеленського тиск з боку держави на Коломойського припинився. Натомість медіа-холдинг "1 1", який належить олігарху, більше не критикує українську владу, як це було наприкінці каденції президента Порошенка. З опозиційного телеканалу "1 1" перетворився на провладний, допоки у кріслі президента сидить Зеленський. Це те, що знаходиться на поверхні.

Незважаючи на те, що державна пропаганда стверджує, що рейтинг президента України Володимира Зеленського так само високий, реальність є зовсім іншою. Лідер української держави більше не має підтримки населення. Від 73% не залишилося й сліду. За два роки свого правління Зеленський розтратив усю довіру населення. З одного боку, він не зміг виконати те, що обіцяв своїм прихильникам, з іншого – не зміг переконати своїх опонентів, що він може бути копією Порошенка. Не треба забувати і про економічну та енергетичну кризи. Вони також ударили по позиціях влади.

Зеленського критикують не лише прихильники попередньої влади, а й ті, хто ще вчора був у президентській партії "Слуга Народу". Більше того, у стінах Верховної Ради нині опозиційний президенту депутат Гео Лерос (колишній "слуга") показав непристойний жест прямо в обличчя президенту. Нехай це і не такий вагомий аргумент, але він також показує те, що Зеленський не тільки не користується підтримкою у населення, але навіть у парламенті більше немає тієї самої монобільшості, яка дозволяла президентові проштовхувати спірні законопроекти. До того ж, не слід забувати, що політичну силу набирає колись прихильник Зеленського екс-спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, який уже зібрав депутатське об'єднання "Розумна політика". Вже зараз відомо, що влада спробує прибрати конкурента шляхом позбавлення мандата Разумкова. Іншого виходу Зеленський не має. Він запроваджує санкції проти своїх політичних опонентів, чинить тиск на колишніх прихильників, але все одно його рейтинг опускається дедалі нижче.

На цьому фоні відбуваються цікаві суди, у яких переможцем виходить олігарх Ігор Коломойський. Дивно виходить, чи не так?

Коломойський викачує рештки з політичного проекту "Зеленський"

Чому саме зараз Коломойський вирішив повернути своє? Очевидно, що газ повернути зараз просто вигідно. Ціна на ринку досягла неймовірних розмірів. На цьому можна заробити і, до того ж, зміцнити свої політичні можливості всередині країни – диктувати свої правила, якщо країна хоче пережити найближчу зиму. Повернення "Приватбанку", яке було націоналізовано в середині минулого десятиліття, теж стало можливим виключно завдяки тому, що керує країною "слуга" Зеленський. Чому Коломойський не зробив усе це ще у 2019 році, коли Зеленський лише прийшов до влади? Тоді вони ще догравали усі серії "Слуги народу". У жовтні остання серія закінчилася і пішла екранізація "Слуги олігарха".

Все просто та прагматично. Коломойський, усвідомлюючи, що політичний проект "Зеленський" незабаром втратить ліквідність, викачує все, що можна, а потім позбудеться, бо жодної цінності це вкладення більше не матиме.

Зрозуміло, Зеленський це усвідомлює, але не хоче миритися зі станом справ. Але є проблема. Президент і радий був би завадити Коломойському провертати свої справи, але, по-перше, Коломойський виграє суди "за законом", а, по-друге, олігарх має дуже серйозний компромат на чинного главу держави, що дозволяє йому реалізовувати свої плани, незважаючи на бажання Зеленського.

PS

І тепер до фінальної частини трилогії Коломойського. Третій етап узагалі вразив своєю креативністю. Ставши першим в історії України олігархом-власником політичної сили, Ігор Валерійович вирішив розкласти яйця по різних кошиках. І вже почав "допомагати" формувати новий та багатообіцяючий політичний проект. Бо раптом не встигне реалізувати якісь пункти зі своєї книги очікувань. Найближчим часом розповімо про цей проект.

Нагадаємо, що "Коментарі" інформували про те, що п ому канадські інвестиції не працюють в Україні і до чого тут Коломойський.