Судові справи на мільярди гривень: як Банк "Альянс" обслуговує бізнес проросійського "олігарха" в Україні
Проросійський олігарх Дмитро Фірташ знаходиться під санаціями РНБО та вже десяток років переховується у Відні, проте пов’язаний з ним банк «Альянс» продовжує працювати в Україні
Те, що Банк "Альянс" продовжує працювати - означає, що олігархат не бажає миритись із втратою впливу, а органи держуправління на сьогодні не мають дієвих механізмів чи не користуються ними, як результат - відсутність відповідальності за корупційні злочини та процеси з незаконного заволодіння мільйонами доларів продовжують існувати і в умовах воюючої країни. Діяльність банку "Альянс" вчергове стала об’єктом журналістської уваги – телеканал Апостроф ТВ провів власне розслідування.
Журналісти зазначають, що "Альянс" банк створювався для обслуговування діяльності та інтересів фінансово-промислової імперії Дмитра Фірташа – DF Group.
В розслідуванні наголошується, попри те, що в 2015 р. банк "Альянс" було продано Олександру Сосісу, він продовжував залишатись конвертаційним центром для підприємств Фірташа. Свідченням збереження міцних зв’язків банку "Альянс" зі своїм проросійським патроном-олігархом, на думку журналістів, є програми для аграрного бізнесу, які банк активно просував останні роки банк. Саме монопольне становище групи Фірташа в сфері азотних добрив було використано як приманка для аграрних підприємств в "партнерських" програмах, що були широко розрекламовані банком "Альянс" в 2021 році. Банк пропонував аграріям кредити під купівлю добрив, але у виключно визначених банком компаніях-постачальників.
За даними авторів матеріалу, в українських судах розглядають тисячі справ, в яких фігурує банк "Альянс". Серед них справи, за якими мільярдні збитки від діяльності банку "Альянс" роками не може відшкодувати ключове підприємство державного енергетичного сектору - НЕК "Укренерго". Банк "Альянс" також має непогашені борги за банківськими гарантіями на 2 млрд дол перед НАК "Нафтогаз".
ЗМІ наголошує, затягування судових справ дає банку можливість й надалі використовувати гроші держави та вкладників у сумнівних схемах. І тільки від ефективності роботи Нацбанку та правоохоронних органів залежить розмір шкоди, нанесений бізнесу й державі.
Як наголосив після засідання РНБО 23 червня 2023 року президент В. Зеленський "Україна прискорює роботу над виконанням європейських рекомендацій… разом з ЄС працює над судовою реформою і посилює відповідальність за корупцію в системі правосуддя".