Колекція картин Порошенка: як лідер "ЄС" через "любов" до російської культури роками підігравав Кремлю
Петро Порошенко має понад 40 картин російських художників
Поки у мережі не вщухають розмови про ухилення від мобілізації старшого сина Петра Порошенка Олексія, який разом із братом Михайлом переховується у Лондоні, на поверхню вилізла не менш цікава, однак далеко не нова історія.
Ще до початку повномасштабної війни Порошенко, з-поміж низки інших кримінальних справ, потрапив у поле зору правоохоронців через… любов до мистецтва. У травні 2020 року лідер "Європейської Солідарності" раптово отримав славу як… видатний колекціонер живопису. До речі, полотна з його колекції й досі виставлені у Національному центрі народної культури "Музей Івана Гончара".
Колекція шедеврів політика – 43 картини всесвітньовідомих художників – проходять, як речові докази у справі про переміщення цих же картин через кордон України з приховуванням від митного контролю.
Але, як завжди, "диявол ховається у деталях". У чому ж суть справи?
Ця історія тягнеться вже понад 10 років. Згідно з документами, які опублікував сам Порошенко, можна побачити платіжне доручення на майже 5 мільйонів фунтів виписане від Петра Олексійовича фірмі Vernon Holdings. Саме Vernon Holdings на перше півріччя 2015 року володіла акціями у "Липецькій фабриці Roshen" на суму в 44 мільйони, а її бенефіціар – Сергій Зайцев – офшорний гаманець Петра Олексійовича. У бізнесі Зайцев відомий як однокласник "п’ятого" та віцепрезидент його кондитерської імперії Roshen. Сергій Зайцев фігурує у Центральноєвропейській кондитерській компанії, яка є однією з головних у структурі Roshen, адже вона є засновником низки інших підприємств.
То ж як може одна компанія, що є дотичною до Порошенка, продавати йому картини, які йому і так належать? Кому потрібні такі маніпуляції? Адже, за словами самого Петра Порошенка, вказану колекцію картин він збирав десятки років…
І тут колишній гарант не злукавив. Дійсно, картини скуповувались Vernon Holdings на кошти Порошенка, починаючи з 2004 року, а в середині 2006 року "колекція Порошенка" була ввезена в Україну як дипломатичний вантаж для консульства Республіки Сейшельські острови в Україні, почесним консулом якого з 1998 року був напарник Порошенка – Олег Гладковський (Свинарчук). Відповідно до брокерських документів, роботи потрапили до України через режим тимчасового ввезення "для демонстрації під час проведення дипломатичних зустрічей", але потім картини розійшлися по приватних колекціях, а частина з них просто зникла.
Після розголосу зазначеної інформації нардепом від "Батьківщини" Валентином Наливайченком, у вересні 2013 року "картини Порошенка" були вивезені до Німеччини, та після оформлення документів (платіжне доручення на купівлю "власних картин") були ввезені вже офіційно Петром Порошенком.
Під час президентства Порошенка ніхто за ці картини не згадував, і вони припадали пилом у хоромах останнього. Знадобились витвори мистецтва тільки після його програшу виборів 2019 року. Про те, як Петро Олексійович вміло танцював під режим диктатора путіна, бувши президентом України, влучно пригадав блогер Сергій Іванов, коментуючи надання громадянства Вадиму Новинському:
"Порошенко завжди добре відчував політичну конʼюнктуру. І коли росія через Януковича тягнула сюди "русскую веру", він вбирався у рясу диякона МП, водив хресні ходи та замовляв ікони із власним ликом, аби бути як всі, плюс це сприяло його бізнесу на території рф. Тобто Порошенко топив за Новинського тут, а той лобіював його інтереси в мордорі. Це також – і про лояльність до путіна, завдяки чому у рф кілька років після початку війни працював завод "Рошен", і про інший прибутковий бізнес. Путін оцінив цю лояльність, що дозволило Порошенку вже у статусі президента організувати разом із Медведчуком низку схем з "освоєння" державних коштів. Аналогічна ситуація – і з "картинами Порошенка".
Згідно з переліком картин у колекції Порошенка, левова частка – це роботи російських художників. Їх він почав збирати ще з 2005 року, перебуваючи на посаді секретаря РНБО. Після відставки з посади, він ввіз їх на територію України під Сейшельське консульство, аби вразити ними високопосадовців рф та заручитися їхньою підтримкою.
Перелік придбаних у 2006 році картин:
1) Айвазовський І.К. "Рибальський човен з бортовим бригом на якорі",
2) Рєпін І.Ю. "Козаки на Чорному морі";
3) Джордано Лука "Католицька доброчинність";
4) П’єтро Барделліно "Поклоніння пастухів";
5) Соколов П.П. "Трійка";
6) В.І. Суріков "Етюд солдата";
7) Клевер Ю.Ю. "Берег річки взимку";
8) Клевер Ю.Ю. "Диня, апельсини, груші, виноград і гранати";
9) Клевер Ю.Ю. "Лісний захід";
10) Глазунов І.С. "Російська красуня. Мати";
11) Глазунов І.С. "Російська красуня";
12) Тропінін В.А. "Портрет чоловіка в окулярах";
13) Левітан І.І. "Болото ввечері";
14) Котарбінський В.О. "Римська красуня з голубами";
15) Котарбінський В.О. "Поцілунок" полотно (дубльоване);
16) Горбатов К.І. "Капрі";
17) Горбатов К.І. "В ночі";
18) Хмелюк В.М. "Портрет молодої жінки";
19) Міодушевський І.Й. "Копія картини Мурильо "Різдво Богородиці";
20) Бенуа А.М. "Ліс на початку зими";
21) Бенуа А.М. "Захід";
22) Бенуа А.М. "Захід над озером";
23) Бенуа О.М. Ескіз (дизайн) "Князю Ігорю";
24) Бенуа О.М. "Покинутий будинок в французьких Альпах";
25) Лагоріо Л.Ф. "Кавказький пейзаж";
26) Вельтен Вільгельм "Полювання";
27) Російська школа XX сторіччя "Зимовий пейзаж з колодязем";
28) Російська школа XX сторіччя "Дровні взимку";
29) Коровій К.О. "Молода жінка в строкатих тінях";
30) Коровін К.О. "Балерина в зеленій сукні";
31) Коровін К.О. "Сутінки";
32) Зарубін В.І. "Сутінки на причалі";
33) Крижицький К.Я. "Петровський парк в Москві";
34) Платонов Харитон "Сільський пейзаж з церквою";
35) Платонов Харитон "Дівчина у джерела";
36) Кондратенко Г.П. "Лісовий пейзаж";
37) Колесніков С.Ф. "Архіпелаг";
38) Зоммер P-К. К. "Вози запряжені волами на тлі гірського пейзажу";
39) Владіміров І.О. "Годування коня";
40) Соколов П.П. "У церкві";
41) Верещагін В.В. "Алегорична композиція";
42) Клодт М.К. "Пейзаж з коровами".
Обіймаючи посаду міністра закордонних справ у 2009-2010 роках та бувши міністром економічного розвитку і торгівлі, Петро Порошенко ще більше зближується з рф, збільшуючи свій бізнес на базі "Липецької кондитерської фабрики "Рошен".
Під час президентства Порошенко ще більше догоджав кремлю, погодившись на "Мінські угоди" та ведучи спільний бізнес із кумом російського диктатора Віктором Медведчуком.
Програвши вибори 2019 року, Порошенко раптово згадав про свої картини та, ймовірно, вирішив знову позагравати з путіним, виставивши їх у 2020 році у Національному центрі народної культури "Музей Івана Гончара".
Популяризуючи російське мистецтво та зображаючи із себе політичного в’язня, у зв’язку із кримінальним переслідуванням за його любов до усього російського, Порошенко знову намагався отримати підтримку від путіна на наступні вибори, але у лютому 2022 року почалась "спеціальна воєнна операція путіна", яка назавжди змінила відношення до росіян та усього "русского".