Головна Новини Дайджест 2016 Як постачальники армії воюють з законами фізики і ринку
commentss НОВИНИ Всі новини

Як постачальники армії воюють з законами фізики і ринку

6 вересня в Міноборони нарешті пройшов аукціон за закупівлю 100 тис. «килимків спальних польових ізоляційних» (КСП), а просто карематов. Чому тягнули до осені? У відповіді на це питання – ВСЯ картина постачання ЗСУ

14 вересня 2016, 10:20
Поділіться публікацією:
Як постачальники армії воюють з законами фізики і ринку

Про це пише "Багнет".

У минулому році навколо поставок КСП вже стався скандал, про який чомусь не кричав вибірково викриває "зради" Юрій Бірюков. Перший "карематный" тендер МО (у березні 2015-го) на поставку 50 тис. КСП виграла компанія "Термоізол-До". Вона користується сировиною ексклюзивного в Україні виробника – ТОВ "Вердані" http://verdani.com.ua, яке придбало лінію і технологію в Південній Кореї, налагодивши перше і поки єдине виробництво хімічно зшитого пінополіетилену в нашій країні.

А потім група Костянтина Лісника — розробника військового спорядження та аксесуарів зброї, ідеолога проекту "Реформування норм і стандартів речового забезпечення ЗСУ та інших військових формувань", соратника Бірюкова за "волонтерського десанту" та Проектного офісу реформ — впровадила в МО техумови для КСП — ТУ 22.1-100-0034022-2015. І у вересні 2015-го бюджетний підряд вартістю 9 млн. грн., трохи не отримало якесь ФОП Самойлов Олексій Анатолійович", яке виявилося єдиним учасником торгів в МО. Чому?

Тому, що інші постачальники, вивчивши ТУ і заявлену очікувану ціну, відмовилися брати участь у тендері з-за явних дискримінаційних моментів. Хоча розробили ці техумови "лесниковцы" стверджували, що ті "за всіма параметрами відповідали стандартам НАТО", оскільки, нібито, в їх основу лягли ТУ армії США.

А ФОП Самойлов А. А." і не приховувало, що працює з Іжевським заводом пластмас. Можливо, зіграло свою роль думку Лісника: "Нам що з Росії, що з Китаю – лише б дешевше!". Правда, у випадку з "Самойловим" вийшла промашка, т. к. після додаткової перевірки Тендерним комітетом та Департаментом держзакупівель МО виявлено, що пред'явлені ФОП каремати з матеріалу країни-агресора в два рази легше замовляються.

У березні нинішнього року МО знову оголосило тендер на закупівлю 100 тис. КСП. Виробники знову заявили, що містять ТУ масу помилок. Процедура була перенесена, а Центру розвитку та супроводу матеріального забезпечення ЗСУ на чолі з підполковником Дмитром Марченко доручено доопрацювати технічні умови. Вони, допрацьовані, були затверджені 1 квітня.

Для участі в тендері МО "Термоізол-До" зі своєю продукцією пройшов експертизи-випробування в ДП "Укрметртестстандарт" (протокол №0364/00404-ЛР/16 від 20.04.2016) та в Київському національному університеті технологій та дизайну (протокол №73 від 17.05.2016). Після чого 24 травня Центр дає "Термоизолу-До" Висновок №05052016-1 про "згідно зразка нормативним документам і зразку-еталону".

Аналогічне "добро" на участь у тендері (№15062016-1), видане на підставі протоколу випробувань ДП "Укрметртестстандарт" (№0436/00439-ЛР/16 від 06.06.2016), отримує ТОВ "Вердані". А також – абсолютно несподівано для учасників ринку – якесь утворення з гучною назвою "Концерн "Оборонпром", що не має, втім, ніякого відношення до відомого держконцерну "Укроборонпром".

Про "Оборонпроме" відомо лише, що воно зареєстровано в будинку №4 на вул. Пухівській у районі Лісового кладовища Києва, у нього є президент Олександр Соболевський, у якого, в свою чергу, є віце-президент Ігор (прізвища, як і інших співробітників "концерну" встановити не вдалося). Про те, що виробництвом там і не пахне, крім вже зазначеного вище, свідчить і факт виходу "Оборонпрому" на керівництво "Вердані" з пропозицією викупити ВСЮ їхню готову продукцію.

Чи мають рацію ті, хто пов'язує "Оборонпром" з Костянтином Лісником – достеменно невідомо. Однак те, що "волонтер" є і комерсантом – факт: як-ніяк співвласник компанії PROF1 Group і торгової марки P1G-Tac, сам сказав Бірюков.

До речі, в черговому тендері бере участь і ФОП Самойлов". Воно перестало співпрацювати з країною-агресором і налагодив власне виробництво? Ні, ФОП нишком виходить на володарів Висновків і просить по-дружньому... поділитися копіями протоколів результатів випробувань. Які, взагалі-то, іменні, видаються конкретній юридичній особі. Але на подібне резонне зауваження ФОП Самойлов" відповідає: "Не хвилюйтеся, я домовився!"

З ким персонально домовилася комерційна структура – невідомо, зате є фактом, що 14 липня ц. р. ФОП Самойлов" отримує від Центру розвитку Висновок №14072016-7 про відповідність зразка його продукції ТУ. Нагадаємо, нові ТУ затверджено 1 квітня. Протокол лабораторних випробувань зразка, переданого ФОП в лабораторію, датований 5-го квітня. По-перше, дослідження, було проведено за неповних два дні (3-е і 4-е квітня – вихідний)? Для порівняння, у "Термоизола" на експертизу пішло майже три тижні. По-друге, зразок ФОП лабораторія отримала 18 березня. Виникає питання: за якими ТУ створював свій зразок "Самойлов"? Відповідь може бути одна: або там працюють екстрасенси, або вони заздалегідь отримали від Центру Марченко допрацьовані, але ще не затверджені ТУ. Тому що важко припустити, ніби вони готували свій зразок "від ліхтаря", маючи серйозних конкурентів – вітчизняного монополіста на ринку сировини і вітчизняного виробника, вже перемагала у тендері. На що розраховували?

Можливо, на винахідливих людей, здатних створити умови відсіву навіть для "зубрів" ринку. Оскільки в надрах Центру Марченко народжується вимога довідки від гінеколога" — Доповнення №3 (частина 2) до "Методичних рекомендацій щодо порядку затвердження робочих зразків речового майна". Згідно з яким перелік обов'язкових лабораторних випробувань на етапі затвердження робочих зразків розширено з 10-до 37-в. При наявності в торгах 9 лотів виходить, що виробнику слід зробити 333 лабораторних випробування! Для розуміння: за експертизу свого зразка той же "Термоізол-К" вже виклав 9 тис. грн. (це не рахуючи 12 920 грн. за участь в електронних торгах "ПроЗорро" і 12150 грн. за оформлення банківської гарантії).

Важко розгледіти логіку у вимозі до одного і того ж виробника для допуску його продукції до торгів МО перевіряти її за 10-та критеріям, а при прийманні готової – по 37-в. Зате легко побачити лазівку для корупції на етапі штучно вигаданих кількох експертиз для одного і того ж виробу. Не кажучи вже про те, що подорожчання підготовчої процедури неминуче призведе до штучного підвищення вартості поставленого товару, отже, до збільшення витрат Міноборони.

Нові вимоги не тільки істотно здорожують доступ до тендеру, але і значно подовжують процедуру. "Для того щоб провести вищевказані випробування, при необхідності скоригувати рецептуру і склад основного матеріалу, відшукати постачальників сировини, забезпечити їх доставку в Україну, потрібно час від 2 до 6 місяців", — писало з приводу нововведень Центру в Департамент держзакупівель і поставок матресурсов Міноборони керівництво ТОВ "Вердані" (лист №1407-2 від 14.07.2016). А "Термоізол-До" пішов далі. Він вирішив перевірити, якими такими "стандартами НАТО з ТУ для армії США" оперує Центр Марченко. І звернувся до вчених, фізикам-оптикам.

"По-перше, у фізиці немає "коефіцієнта відбиття", а є "коефіцієнт дифузного відбиття" і "коефіцієнт дзеркального відбиття, — аналізує ТУ провідний фахівець кафедри експериментальної фізики физфакультета Київського університету ім. Шевченка, доктор фізмат наук за спеціальністю "оптика, лазерна фізика" Володимир Дегода. — По-друге, світіння матеріалу при його порушенні УФ-квантами є фізичне явище і називається люмінесценцією". Наші дослідження камуфляжних тканин показали, що в них не спостерігається люмінесценція навіть при потужному УФ-порушення дугового воднево-дейтерієвої лампою потужністю 400 Вт".

І ставить горе-розробникам "кількість": "Для того, щоб зареєструвати люмінесценцію у видимій частині спектру, необхідно додавати люмінесцентну фарбу, а таке може здійснювати лише ворог нашої країни".

"Просимо надати нам контрольні зразки, на які посилаються ТУ 22.1-100-0034022-2015 і зразок-еталон, який відповідав би всім вимогам ТУ 22.1-100-0034022-2015", — пише в листі Департаменту держзакупівель МО керівництво ТОВ "Термоізол-К", підкреслюючи абсурдність вимог якості без пред'явлення контрольного зразка цієї якості. І докладає висновок доктора Дегоды, на корені руйнує антинаукові вимоги Центру Марченко до КСП, написані аж ніяк не під копірку техумов армії США, а від ліхтаря.

Центр контрольні зразки, на які посилаються ТУ 22.1-100-0034022-2015 і зразок-еталон, який відповідав би всім вимогам ТУ 22.1-100-0034022-2015 так і не надав. У підсумку, після проведеного електронного відбору учасників торгів і подальшої кваліфікації, пропозиція "Термоізол-К" було відхилено у зв'язку з неподанням забезпечення (неправильно оформленої банківською гарантією). До ФОП Самойлов" у Тендерного комітету, як і слід було очікувати, виникли питання з приводу протоколу експертиз нібито їх продукції, який, всупереч вимогам самого Центру, був поданий у вигляді копії. ТОВ "Вердані" було дискваліфіковане у зв'язку з неподанням забезпечення. "Оборонпром" з незрозумілих причин не взяв участі в тендері МО...

І ось 6 вересня аукціон відбувся. Лот на 60 тис. КСП виграв "Термоізол-К", лоти по 20 тис. – "Вердані" і... ФОП Самойлов". У останнього все-таки не пропустили Висновок про відповідність його продукції ТУ від 14.07.16, отриманий на підставі "я домовився". Але ФОП за пару днів до торгів, 30.08.16, отримало новий. Знову "домовилося"? Крім того, в процесі торгів, зі слів керівника "Термоизола", р-н Самойлов слав йому повідомлення з умовляннями і погрозами, схиляючи віддати ФОП частина замовлення, погрожуючи в підсумку "проблемами" на етапі приймання готової продукції.

Знаючи, що часу не залишилося, оскільки терміни поставки КСП — 50 тис. до 30 жовтня і 50 тис. — до 30 листопада, хотілося вірити, що загрози Олексія Самойлова, давнього бізнес-соратника Геннадія Кернеса, виявляться лише відрижкою ведення бізнесу по-старому. Але дива не сталося. Після аукціону документи переможців розглядає Тендерний комітет МО, в якому напередодні змінилося керівництво, і суттєво змінився склад. Заявка "Термоизола" була дискваліфікована – знову через банківської гарантії, хоча в цей раз керівництво підприємства готувало її особливо ретельно, взявши за основу банківські гарантії компаній, які вже перемогли в торгах МО в липні-серпні 2016 р. підписали договір з МО. Здогадуєтеся, хто пройшов кваліфікацію? ФОП Самойлов". Напевно, тепер зрозуміло, навіщо Бірюков, Марченко і До прикладали такі титанічні зусилля для зміни складу Тендерного комітету.

Звідси питання: як довго ще вирощений Бірюковим монстр, мабуть, в насмішку названий "Центром розвитку та супроводу матеріального забезпечення ЗСУ", буде, знущаючись над законами і ринку, і фізики, продовжувати давати приводи звинувачувати себе в лобіюванні інтересів окремих бізнес-структур, беручи під контроль все нові і нові підрозділи МО, що відповідають за постачання армії? Або компетентним органам байдуже, що за дива останнім часом стали відбуватися у сфері забезпечення Збройних Сил.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Багнет
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!