Головна Новини Дайджест 2024 Нездоровий активізм: ДБР має довести до кінця справу Шабуніна та назвати імена його покровителів
commentss НОВИНИ Всі новини

Нездоровий активізм: ДБР має довести до кінця справу Шабуніна та назвати імена його покровителів

Шабунін отримав низку підозр, які повинні бути ефективно розслідувані

29 жовтня 2024, 19:55
Поділіться публікацією:
Нездоровий активізм: ДБР має довести до кінця справу Шабуніна та назвати імена його покровителів

Віталій Шабунін

Антикорупціонери і громадські активісти дорікають правоохоронним органам низькою ефективністю, киваючи на те, що їхні "успіхи" нібито обмежуються лише відкриттям формальних кримінальних проваджень, які не мають шансів потрапити до суду, але дають підстави відзвітувати за виконану роботу. Подекуди такі справи стосуються і самих активістів. Наприклад, Державному бюро розслідувань (ДБР), яке часто критикує Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції (ЦПК), можливо, забракло бажання чи то політичної волі довести до кінця справу самого Шабуніна.

Нагадаємо, в березні 2024 року стало відомо, що ДБР відкрило кримінальні провадження стосовно голови ЦПК за підозрою в ухиленні від військової служби та можливу підробку документів – за ч. 4 ст. 409 КК та ч. 1 ст. 358 КК України. З першим провадженням зрозуміло, а друге стосувалось листів, які Віталій Шабунін надав у військову частину А7376, де на той час нібито фіктивно рахувався на службі. Листи за підписами тодішнього голови НАЗК Олександра Новікова та його заступника Артема Ситника, якими чиновники просили командира прикомандирувати до них солдата Шабуніна.

Як повідомив блогер Володимир Бойко, на підставі цих листів солдат Віталій Шабунін з вересня 2022 року до березня 2023 року нібито не з’являвся у своїй в/ч, проживав вдома та займався бізнесом. При цьому, за інформацією Бойка, Шабунін, буцімто, щомісяця отримував 53 тис. грн. грошового забезпечення, з них 30 тис. грн – додаткової винагороди за нібито виконання бойових завдань.

Слідчий суддя ВАКС зобов’язав НАБУ розпочати розслідування щодо вже колишніх керівників НАЗК Новікова та Ситника: за версією слідства, вони зловживали службовим становищем, адже просили перевести Шабуніна в НАЗК, де відсутні посади, які можуть заміщуватись військовослужбовцями у військовому званні "солдат". Відповідно солдат Шабунін ніяких обов’язків військової служби в НАЗК не виконував.

picture

Тепер щодо безпосередньо "ухилення". Як відомо, службу Віталій Шабунін проходить нібито формально або ж у "лайт режимі" – живе цілком цивільним життям у Києві, займається громадською діяльністю, заробляє. Він не брав участь у бойових діях та й взагалі на фронті його ніколи не бачили. Попри це, за даними Володимира Бойка, активіст нібито отримав довідку "про безпосередню участь у бойових діях" як розвідник розвідувального взводу. Після чого "учасник бойових дій" Шабунін нібито був переведений на посаду бойового медика взводу охорони 101 окремої бригади охорони Генерального штабу. Бойовим медиком він служив також "фіктивно" – жодного разу не з’явився в підрозділі, який на той час був на фронті, відзначив Бойко.

Володимир Бойко свого часу підствітив ще один епізод можливої протиправної діяльності Віталія Шабуніна – нібито привласнення джипу Nissan Pathfinder, який був переданий як гуманітарна допомога для потреб ЗСУ, але попри це використовувався активістом в особистих цілях. Вказаний автомобіль був переданий в/ч А7376 благодійним фондом "Паладини" для оборони країни. Однак автомобіль здебільшого пересувався Києвом і навіть опинився в декларації Віталія Шабуніна як наданий йому у безстрокове безкоштовне користування.

"Чого він (Віталій Шабунін) використовує автомобіль не за призначенням та в особистих цілях, я не знаю. Чи я і фонд підтримують такі рішення, ні не підтримують. Чи якщо ми би знали про не цільове використання авто, або подарунок, надали би, то відповідь, ні не надали би. Бо в нас тисячі заявок з проханням допомогти з придбанням авто для фронту" – прокоментував ситуацію голова БФ Денис Долинський.

Обґрунтованість підозр врешті підтвердив Шевченківський районний суд Києва. Як писало видання "Закон і бізнес", він  зобов’язав ДБР зареєструвати нове кримінальне провадження стосовно Віталія Шабуніна за кількома статтями ККУ. Серед них і незаконне використання гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.

Зі свого боку Віталій Шабунін усі звинувачення відкинув, назвавши це спробою політичного тиску на себе з боку заступника голови Офіса президента Олега Татарова. При цьому він продовжує наполягати на тому, що є військовослужбовцем, адже добровільно мобілізувався 25 лютого 2022 року. Собі в заслугу Шабунін ставить той факт, що міг би цього не робити, адже має "законні підстави", аби не служити. Принаймні про це він повідомив слідчому. З його слів, він мріяв про кар’єру військового за прикладом діда, у 7-8 класі мріяв про спецвійська. Але отримав довідку про непридатність до військової служби за станом здоров’я через родимки на тілі та онкологічні захворювання в родинному анамнезі.

picture

Можна припустити, що це "політичне переслідування" виглядає дещо дивно. Є чимало суперечливих свідчень і сумнівних фактів, які щонайменше правоохоронцям варто було б перевірити і розслідувати. Втім, наразі вони обмежуються тільки кримінальними провадженнями, стос яких зростає, але до реальних дій не призводить. Можна припустити, що будь-яка інша людина, яку б запідозрили у фіктивному несенні служби, отриманні зарплати і бойових, привласненні гуманітарної допомоги вже давно опинилася б за гратами. Тільки не Віталій Шабунін, переслідуваний нібито з особистої вказівки Олега Татарова, якому приписують кураторство усією правоохоронною системою. Ця версія виглядає нелогічною – адже ознак заступництва в ній більше, ніж політичного замовлення. І це ставить перед ДБР нові завдання – не тільки довести справу до кінця і надати суду усі необхідні доказати, але й встановити імена тих, хто покриває антикорупціонера.

Окрім кримінального в цьому кейсі є й моральний аспект. Незалежні і неангажовані громадські активісти, які є стовпом громадянського суспільства, рушієм змін і безумовним авторитетом серед громадян, мають бути взірцем дотримання закону. Вимагаючи від чиновників не брехати, чесно заповнювати декларації, не їздити на переданих іноземцями "гуманітарних" автівках, вони щонайменше мають самі дотримуватись цих правил. Не можна вдень боротись з корупцією, а ввечері насолоджуватись її плодами. Це не антикорупційна, а така ж сама злочинна діяльність.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!