Рубрики
МЕНЮ
Станислав Молчанов
Як захиститися підприємцям. Фото з відкритих джерел
Підприємці, особливо малі, стикаються з купою проблем, як очевидних (гроші, конкуренція, попит і т.д.), так і тих, з якими не хочеться миритися (корупція, раптові перевірки, необґрунтовані штрафи). Чи може підприємець захистити свої права, якщо їх порушують, наприклад, посадові особи?
Розмова на тему того, як ФОПи можуть відстояти свої права, підтримав Павло Барбул, бізнесмен і один з найуспішніших молодих топ-менеджерів України. Павло отримав чудову освіту в галузі міжнародного права і безпосередній досвід юридичної практики. Далі пішла стрімка кар'єра в "Укроборонпрому" і посаду директора "Спецтехноекспорту", підприємства, що відповідає в "Укроборонпрому" за зовнішню торгівлю. Після відходу з поста керівника "Спецтехноекспорту" Павло Барбул повернувся в бізнес і зайнявся консалтингом в юридичній галузі.
Павло Барбул: Хто "вставляє палки в колеса" ФОПам?
Перемогти корупцію в Україні — це мрія чи все-таки реально? Що може зробити для цього підприємець?
Але що робити, якщо чиновники відкрито натякають, що ваш питання не вирішиться без "додаткового стимулювання"?
Проблема корупції широко відома і зрозуміла. Але чи не можуть принести проблеми ті, хто діють, здавалося б, в рамках закону? Тут все не так однозначно.
ФОПам зараз і так досить непросто виживати у зв'язку з пандемією і кризою. Яких нових труднощів можуть очікувати підприємці в цьому році?
А чи може держслужба прийти з позаплановою перевіркою?
Що робити, якщо до вас на підприємство приходять з будь-якої перевіркою? Павло Барбул нагадує, що на цей випадок існує чіткий алгоритм дій, який допоможе захистити себе від порушень.
1. Якщо на підприємстві є співробітники — проінструктувати їх щодо того, як діяти в разі перевірки.
2. По можливості — включити відеокамери / диктофон для фіксування дій перевіряючих (попередньо поінформувавши їх про це).
3. Вимагати у перевіряючих всі необхідні документи (службові посвідчення, накази та документи, в яких значиться підставу і предмет перевірки). Записати всі необхідні дані. У разі відсутності необхідних документів і підстав для перевірки ви маєте повне право відмовити в допуску.
4. Відповідайте на питання обережно, уважно стежте за діями перевіряючих, фіксуйте їх.
5. Вимагайте документ про результати перевірки — акт або довідку, уважно ознайомтеся з ним.
6. При наявності зауважень з приводу дій перевіряючих або результатів перевірки, обов'язково внесіть їх в акт.
Якщо ви не згодні з ходом або результатами перевірки — ви маєте повне право підписати акт із запереченнями. Для цього необхідно вказати, що ви розписуєтесь тільки в отриманні акту, але з вмістом не згодні. Павло Барбул нагадує, що вивчати такі документи потрібно дуже уважно. Якщо ви просто ставите свій підпис, то автоматично погоджуєтеся з тим, що написано в акті, і оскаржити рішення надалі буде вкрай складно.
Нерідко бувають випадки, коли, наприклад, податкова чи інша держслужба виписує штраф, з яким підприємець не згоден. Як діяти в такій ситуації?
Павло Барбул коротко розповів, як діяти в такій ситуації. Для того, щоб оскаржити рішення в адміністративному порядку, необхідно подати письмову скаргу до вищестоящого державний орган. Разом зі скаргою необхідно також подати завірені копії документів та будь-які інші докази, які ви вважаєте за необхідне надати. Перевага такої процедури в тому, що ви можете розв'язувати питання в чіткі терміни та уникнути судових витрат.
Наступний крок — подати позов до суду. Такими питаннями зазвичай займаються адміністративні суди, і ви можете звернутися в найближче судова установа за місцем проживання. Для цього доведеться сплатити судовий збір та, можливо, витратитися на професійного юриста. Павло Барбул вважає, що допомога хороших юристів може обійтися недешево, але це суттєво підвищить шанси виграти справу.
Павло Барбул також зазначив альтернативний варіант — звернутися до наглядової ради бізнес-омбудсмена. Це незалежна організація, яка захищає інтереси бізнесу перед державою. Підприємець може подати скаргу про неправомірні дії з боку державних органів або місцевої адміністрації. Це можна зробити в тому випадку, якщо ще не було винесено рішення суду.
Чи можливо таке, що в конфлікті з держорганами не правий сам підприємець?
Які підприємці найчастіше стикаються з несправедливістю з боку держави?
Очевидно, що боротися з існуючою системою складно. Чи є у підприємців спосіб запобігти цим труднощі та уникнути виплат штрафів, розглядів або необхідності давати хабарі?
Новини партнерів
Новини