Вчені зробили гучну заяву по древніх останках Homo sapiens

Раніше найдавнішими останками людей за межами Африки були названі зразки віком близько 170 тисяч років, знайдені в Ізраїлі

Вчені провели дослідження знайденого зразка людського черепа і він належав найдавнішого людині нашого виду за межами Африки.

Про це повідомляє журнал Nature.

Частину черепної кістки археологи виявили ще 40 років тому в печері Апидима на західному узбережжі Греції. Зокрема, у 1970-х розкопки в Апидиме, під нинішнім Ареополисом, виявили часткові залишки, які могли належати шести-восьми людям епохи плейстоцену. Зразок Apidima 2 вдалося визначити як фрагменти черепа неандертальця і датувати віком 170 тисяч років. Зразок Apidima 1 ретельному вивченню не піддавався і також вважався неандертальским, не привертаючи особливої уваги антропологів.

Аналіз, який провела команда дослідників з Греції і Німеччини, показав достовірні дані тільки зараз. Вчені використовували комп'ютерну томографію і з фрагментів реконструювали 3D-модель задній частині черепа. Вона виявилася закруглена, що характерно для представників Homo sapiens, а ніяк не для неандертальців з їх витягнутими - у порівнянні з нашими - черепними коробками. Експерти провели датування зразка уран-свинцевим методом, визначивши його вік в 210 тисяч років.

Нагадаємо, не так давно найдавнішими останками людей за межами Африки були названі зразки віком близько 170 тисяч років, знайдені в Ізраїлі. Разом з тим генетичні дані вказують, що перший вихід наших предків в Євразію відбувся ще 220 тисяч років тому. Так що грецька знахідка повністю укладається в сучасні уявлення про древніх міграціях сапієнсів.

Мабуть, Apidima 1 відноситься до періоду першої спроби сапієнсів закріпитися в Євразії - спроби не надто вдалою, після якої тут знову запанували неандертальці. Від тієї хвилі збереглися лише кам'яні знаряддя і кістки, поверх яких виявляються лише неандертальські останки.

 Як повідомляли "Коментарі", мужчины і жінки, ніколи не пробували алкоголь, виявилися найбільш психічно здоровими жителями планети. Дослідники відзначають, що відмова від алкоголю дозволить питущим людям досягти майже такого ж рівня психічного здоров'я, як і в абсолютних тверезників. В рамках свого дослідження вчені спостерігали за життям приблизно 10 тисяч жителів Гонконгу протягом п'яти років. Частина з них ніколи не пробували спиртне, інші ж вживали його в помірних кількостях.