Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
8 Березня. Інфографіка: Д. Романюк/Comments.ua
Восьме березня жінки у всьому світі відзначають вже більше 150 років. Зараз цей день у багатьох людей асоціюється зі святом жінок, весни та краси. Але його суть спочатку полягала в іншому.
Так, 8 березня 1857 року робітниці-текстильниці в Нью-Йорку виступили з вимогою рівних з чоловіками зарплат і поліпшення умов праці. Через 51 рік жінки знову вийшли на вулиці Нью-Йорка до вимог поліпшити умови праці. Цього разу вони ще вимагали надати їм виборне право.
Приблизно в цей же період, в 1910 році, в Копенгагені 100 жінок з 17 країн світу вирішили щорічно в березні святкувати день солідарності жінок у боротьбі за абсолютні економічні, політичні та соціальні права.
Ще через чотири роки відзначати 8 Березня стали в 6 державах: Австро-Угорській імперії, Німецькій імперії, Голландії, Російській імперії та у Швейцарії.
А ось на території нашої країни 8 березня вважається датою початку Російської революції — після загибелі понад двох мільйонів солдатів на війні жителі вийшли на вулиці з гаслами: "Хліб і мир!".
У період 1920-1930-х рр восьме березня в усьому світі асоціювалося з соціалістичним жіночим днем. А після Другої світової війни цей день і зовсім перестали відзначати.
На територію сучасної України 8 Березня повернулося в 1966 році, коли згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР Міжнародний жіночий день став вихідним.
Починаючи з 1974 в усьому світі став поновлюватися рух жінок. Вже через рік, в 1975 році, ООН визнав 8 Березня міжнародним жіночим днем.
Традиція святкування цього дня в Україні, як і багатьох інших пострадянських країнах, збереглася і після розвалу СРСР. Зараз це державне свято таких країнах: Азербайджан, Ангола, Білорусь, Буркіна-Фасо, В'єтнам, Ізраїль, Казахстан, Камбоджа, Киргизстан, Китай, Республіка Конго, КНДР, Лаос, Молдова, Монголія, Непал, Таджикистан, Туркменістан, Росія, Уганда і, само собою, Україна.
Нагадаємо, Володимир Зеленський привітав жінок з 8 Березня.
Новини партнерів
Новини