Головна Новини Інтерв'ю 2022 Керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій: Ми сьогодні повинні не просити, а вимагати, щоб іноземні країни допомагали нам фінансами
commentss Інтерв'ю Всі новини

Керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій: Ми сьогодні повинні не просити, а вимагати, щоб іноземні країни допомагали нам фінансами

Фінансист Олександр Паращій розповів, що відбувається з державним бюджетом

26 серпня 2022, 09:15
Поділіться публікацією:
Керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій: Ми сьогодні повинні не просити, а вимагати, щоб іноземні країни допомагали нам фінансами

Олександр Паращій розповів, чому Мінфін не підвищує дохідність ОВДП. Фото: ДС

8 серпня на українських біржах поновилися торги всіма цінними паперами. Чи з'явилося у населення більше можливостей, щоб захистити свої заощадження в умовах зростання інфляції, яка вже перевищила за 22%? В які інструменти варто інвестувати сьогодні, а також яка ситуація з державними фінансами, — про це ми запитали у керівника аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращія.

 - Як українцям зберегти гроші від знецінення в умовах війни?

Ми бачимо, що споживча інфляція, яку прогнозує НБУ (а його оцінки, як правило, оптимістичні), перевищує 30% (до кінця року — ред.). Дуже складно знайти гривневі інвестиційні інструменти, щоб покривали інфляцію. Виходить, що зараз інвестування у закордонні активи, або активи, вартість яких привязана до курсу твердої валюти, будуть цікавішими.

  - А паї? Чи спостерігається інтерес з боку українців до землі с/г призначення як до інструменту інвестування?

Так, земля є одним із активів, вартість якого непрямо привязана до твердої валюти. І ми бачимо, що цей актив користується попитом. У Concorde є спеціальний продукт – платформа, де можна купувати й продавати землю сільськогосподарського призначення. За останні кілька місяців там активність зросла. Обсяги поки що нижчі, ніж рік чи 9 місяців тому, але місяць до місяця зростання обсягів – більш ніж у півтора рази.

 - Як вважаєте, чи доцільним є введення 10% податку на валютообмінні операції?

Як короткостроковий захід – така ініціатива може бути виправдана, оскільки це може частково вирішити дві проблеми, повязані з війною. Перша – суттєвий дефіцит торгового балансу, через зростання імпорту та обмеження експорту, через закриття портів. Цей збір дозволить зменшити попит на імпорт, що зменшить торговий дефіцит та дещо зекономить валюту для країни. Друга проблема – великий дефіцит бюджету. За оцінками уряду, щомісячні видатки бюджету (включаючи виплати за боргами) перевищують власні доходи бюджету приблизно на 5 млрд доларів. Введення додаткового податку може зменшити діру в бюджеті.

 - Скільки може принести цей податок?

З цього податку теоретично можна отримати 0,5 млрд доларів щомісяця. Однак треба мати на увазі, що його не так просто збирати, не до кінця зрозуміло, хто буде платником, які операції будуть ним обкладатися, чи будуть винятки для товарів критичного імпорту. Крім того, не до кінця зрозуміло, як він ускладнить адміністрування податків, які можливості для уникнення сплати цього податку будуть використовуватися.  Може так статися, що за рахунок вийнятків і можливостей уникнення сплати цього податку, збори будуть настільки незначними, що перекреслять увесь позитивний ефект цієї ініціативи.

 - Обсяги залучення коштів через аукціони Мінфіну падають. Так, якщо 9 серпня в результаті торгів облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) було залучено понад 3 млрд грн, то 16 серпня – 71,5 млн грн, 23 серпня – 278 млн грн.  Очевидно, це пояснюється небажанням відомства підвищувати ставки дохідності. Чи правильно це, зважаючи на те, що у НБУ лишається одне – друкувати більше грошей, аби фінансувати видатки держбюджету?

Повернемося до діри у 5 млрд доларів на місяць. Як її закрити? Чи готовий в Україні хтось на цю суму купувати ОВДП? Немає. То питання: чи варто гратися з ОВДП і підвищувати ставки до 30%, 40%, щоб зрештою залучити 10 млрд грн ( а це близько 250 млн доларів, тобто 5% від потреби)? Можливо, воно того не варте. З іншого боку, повертаючись до першого запитання (куди українцям сьогодні інвестувати), здається, що військові облігації можуть стати можливістю для людей, щоб захистити заощадження від інфляції. Однак що сьогодні важливіше: щоб люди та банки мали умовну можливість заробити, чи мінімізація витрат для держави? Сьогодні будь-яка копійка для держави важлива, навіть якщо це суперечить інтересам потенційних інвесторів. От, наприклад, пан Шевченко (Кирило Шевченко, глава НБУ – ред.), вимагає знизити витрати бюджету, щоб зберегти фінансову систему. Але ж збільшення ставок за ОВДП ці витати збільшить. Так, поки що доводиться просити в НБУ "друкувати гроші". Але основною метою і для Мінфіну, і для Нацбанку має бути залучення зовнішнього фінансування для покриття дефіциту бюджету. Ми повинні вимагати, саме вимагати, щоб іноземні країни прийняли активну участь у покращенні нашої ситуації і на полі бою, і з фінансуванням. Вчорашня новина про виділення по 3 млрд доларів і для нашого війська, і для бюджету відображає цю логіку. Зараз західні партнери розуміють: Україні для перемоги потрібні і зброя, і фінанси. Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Ігор

26 серпня 2022, 09:14

Звісно вимагати! Саме західні країни своїм втручанням, занурили нас в сьогоднішній стан. Вони заохочують корумпований клан розкрадати Україну. Поки одні вивезли своїх мажорів і виїхали самі, шоб жити в безпеці та розкоші, інші в ГУЛАГзі: "до останнього українця". Доброго вечора, ми продовжуємо розкрадати Україну!

comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!