Головна Новини Дозвілля подорожі Вісім екологічних проблем України
commentss НОВИНИ Всі новини

Вісім екологічних проблем України

У суботу Україна відзначить День охорони навколишнього середовища. «Коментарі» з'ясували, що в країні потрібно рятувати в першу чергу

15 квітня 2011, 00:15 comments2801
Поділіться публікацією:
Вісім екологічних проблем України

Скласти рейтинг найактуальніших екологічних проблем, що стоять сьогодні перед Україною ", " Коментарям " допомогла голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко

1.Некачественная вода

Як відомо, організм людини на сімдесят відсотків складається з води, тому вона відіграє одну з найважливіших ролей у житті організму. Однак 80% населення України використовує в своєму житті воду з поверхневих джерел, а екологічний стан цих вод з кожним роком погіршується. Недостатнє очищення стоків, неякісне очищення промислових вод, надмірна насиченість органікою призводить до того, що сьогодні практично всі водойми країни наблизилися до 3 класу забрудненості. Але очисні споруди, що виробляють питну воду, розраховані на прийом води 1-2 класу забруднення. Як результат — вісімдесят відсотків проб води показують, що її якість не відповідає умовам держстандартів. Майже 75% українців п'є воду з Дніпра, якість якої погіршується вниз за течією річки. Так що найскладніша обстановка з якістю питної води сьогодні в Криму. Якщо ж говорити про саму чистій воді в Україні, то її можна попрообовать в Полтавській області, де майже вся вода береться з підземних джерел.

2. Забруднення повітря
Щорічно в атмосферу України потрапляє більше 6 млн. Тонн шкідливих речовин і вуглекислого газу. Традиційно найбільш "головними" забруднювачами залишаються промислові підприємства. Однак збільшення кількості автомобілів на дорогах спричинило за собою і збільшення шкідливих викидів в атмосферу. За останні кілька років кількість відпрацьованих газів, що надходять в повітря на території великих міст, зросла на 50-70%. Більше половини шкідливих речовин викидають в атмосферу приватні авто: у 2009 році на їх частку припало 1,7 млн. Т шкідливих речовин, тоді як загальна кількість всіх автомобільних викидів склало 2, 3 млн. Тонн.
За версією Центральної геофізичної обсерваторії Міністерства надзвичайних ситуацій України найбільш забруднені регіони знаходяться на промисловому сході країни — це Донецька, Дніпропетровська і Луганська області. А "найбруднішими" містами стали Макіївка, Дніпродзержинськ та Одеса. Присутність "перлини біля моря" в трійці лідерів фахівці пояснюють великою кількістю автомобілів і наявністю великого порту. А ось якість повітря в Києві, на думку геофізиків, вище середнього по країні. У списку екологічно неблагополучних міст столиця зайняла 27 місце з тридцяти міст.

3. Деградація земельних ресурсів
"Житниця Європи" сьогодні переживає не кращі часи. Складний стан земельних ресурсів України обумовлено тим, що 71% всього агроландшафту країни використовується для господарської діяльності. Але через надмірне і неправильне використання родючість землі з кожним роком падає. Екосистема ґрунту руйнується в основному через інтенсивний розвиток ерозії: останнім часом їй піддалося більше 35% сільгоспугідь України. Активне використання добрив призвело до збільшення площі кислих ґрунтів (на 2, 4 млн. Га за останні 15 років). На урожай сільськогосподарських культур впливає і товщина гумусового шару, а вона за останнє десятиліття знизилася в середньому на 20%. До того ж, майже 40% загальної площі земельних ресурсів України належать до забруднених земель.
Прогноз на майбутнє невтішний. При збереженні нинішніх темпів деградації грунту (ерозія, затоплення, зміни клімату та ін.) Критичні значення рівня родючості можуть бути досягнуті через 20-30 років, а в окремих регіонах навіть раніше.

4. Знищення лісів
Україна відноситься до малолесистой країнам — ліс покриває лише шосту частину її території. Але при цьому експорт деревини з України в 2, 5 рази перевищує імпорт. Споживче ведення лісового господарства призводить до того, що ліси не відновлюються і втрачають біологічну стійкість (площа лісів, уражених шкідниками і хворобами, постійно збільшується). А цінні деревні породи (дуб, бук і сосна) заміщуються малоцінними (грабом, березою, осикою). Найскладніша ситуація в Карпатах і Криму — тут через деградація лісових масивів розвивається ерозія грунтів і зсувні процеси.
Прямий наслідок нераціональної вирубки лісів — збільшення частоти та інтенсивності повеней в західних областях України, особливо — Закарпаття. Однак сумна статистика катаклізмів не в силах зупинити знищення лісів: в минулому році обсяги заготівель лісу в Закарпатській оьласті виросли на 14,2%.

5. Небезпечні геологічні процеси

Істотна частина валового внутрішнього продукту країни пов'язана з видобутком і переробкою мінерально-сировинних ресурсів (41-43%), сконцентрованих в гірничодобувних регіонах Донбасу, Кривбасу, Карпатського регіону. Тим часом, екологія цих регіонів страждає не стільки від інтенсивного видобутку, скільки від неправильного закриття нерентабельних і вироблених шахт і кар'єрів. Ігнорування наукових підходів до цього процесу призвели до активізації процесів підтоплення міст і сіл, забруднення поверхневих і підземних водозаборів, просідання земної поверхні. Так, наприклад, тільки в межах Донецька знаходиться 61 терикон, які щорічно викидають в атмосферу близько 70 тонн шкідливих речовин. Серед них цілий букет шкідливих для здоров'я елементів: сірка, нітрати, кобальт, миш'як.

6. Побутові відходи
Однією з найсерйозніших екологічних проблем України сьогодні можна вважати проблему утилізації та переробки різних відходів. У країні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила позначку в 35 млрд. Т. Щорічно ця цифра зростає ще на сімсот-вісімсот тисяч тонн. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4% площі України. Речовини, які виділяються в результаті хімічних реакцій полігонах твердих побутових відходів здатні перетворити територію України в одну суцільну зону екологічного лиха. Адже небезпечні хімічні речовини і бактерії просочуються в грунт, потрапляють в повітря і грунтові води, отруюючи життя на відстані десятків кілометрів від звалища.
За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів України, щорічно середньостатистичний українець викидає на смітник близько 250 кілограмів побутових відходів. З цих 250 кілограмів мінімум 50 можна відправляти нема на звалище, а на пункти прийому вторинної сировини, що дозволило б скоротити кількість твердих побутових відходів на 10 мільйонів кубометрів.

7. Об'єкти військової діяльності
Об'єкти військової діяльності і військові поселення залишилися Україні у спадок від Радянського союзу. І сьогодні стан більшості з них досить плачевно. Системи і устаткування водогосподарського комплексу об'єктів і гарнізонів Збройних сил України на 90% морально і фізично застаріли. Екологи відзначають: вони працюють із значним перевантаженням і несуть потенційну загрозу навколишньому середовищу. Фахівці кажуть, що місцеві жителі тих територій, де раніше розташовувалися військові частини, до сих пір відчувають присмак бензину в колодязної води. А кораблі і судна Військово-морських сил України взагалі не оснащені системами очищення і знезараження господарсько-побутових вод, значить — є постійним джерелом зараження акваторії моря.

8. Чорнобильська катастрофа
Сумарна активність радіонуклідів, які вийшли за межі 4 енергоблоку Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року і в наступні дні після аварії, перевищила 300 млн. Кюрі. Аварія призвела до радіоактивного забруднення більш ніж 145 тис кв.км території України, Білорусії та Росії. На радіоактивних територіях сьогодні розміщено понад дві тисячі населених пунктів, в яких проживає майже півтора мільйона осіб. Українські вчені єдині в думці про те, що наслідки Чорнобильської аварії ще дуже довго будуть про себе нагадувати. Станом на 2009 рік в Україні було зареєстровано 6049 випадків раку щитовидної залози у людей, які на момент аварії були дітьми і підлітками. Крім того, за час, що минув після катастрофи на ЧАЕС, зросла кількість психоневрологічних захворювань, патології серцево-судинної системи.

У той же час, за 25 років радіаційний стан територій навколо станції значно покращився. Цьому сприяли і природні процеси, і проведення дезактиваційних робіт, і отсуствіє людини. Так, в регіоні відновилися популяції вимираючих тварин, а українські чиновники навіть заговорили про можливість соркащенія зони відчуження біля ЧАЕС.

Фото: PHL



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Ольга Москаленко
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!