Рубрики
МЕНЮ
Психологи стверджують: діти, які панічно бояться темряви, страждають безсонням, погано вчаться в школі, відстають у психічному розвитку і ніколи не стають лідерами em> p >
Виталий Войчук
Як допомогти дитині впоратися з "нічними чудовиськами" "Коментарям" розповіла психотерапевт Олена Кравець.
"Мама, я боюся спати без світла" — цю фразу чують батьки майже всіх дітей, оскільки звичка боятися темряви розвивається у 89% дітей у віці 3-8 років. Дитина, який тільки що народився, не боїться темряви. Але поступово малюк звикає до світла і потихеньку відвикає не спати в темряві. Якщо подивитися на темряву "очима дитини", то темна кімната для нього — це вже зовсім не та кімната, в якій ще недавно горіло світло: обриси предметів змінюються, приміщення стає таємничим, а деякі предмети набувають зловісні обриси. І навіть, якщо батьки підводять малюка до шафи і показують, що там нікого немає, то страх все одно не розвіюється. Та й сам малюк не може зрозуміти, чому йому страшно. А вся справа в тому, що він боїться так званого "мертвого простору" — того, яке він не може "осягнути" поглядом. Наприклад, місце над шафою. Мозок дитини відзначає, що там є велика зона, з якої з великою ймовірністю може з'явитися небезпека.
Особливо яскраво боязнь темряви проявляється у дітей, батьки яких в якості покарання закривають дитини в порожній кімнаті на самоті. Крім того, малюк буде боятися спати "без світла", якщо хтось буде шуміти вночі і стукати, порушуючи його сон. Нічні страхи часто мучать дитини, якщо його лають, карають, або дозволяють дивитися телевізійні передачі для дорослих і "ужастики". Приводом для появи страхів "через шафи" може послужити навіть неправильне харчування, наприклад, якщо дитина їсть перед сном м'ясну і жирну їжу.
Як боротися зі страхом темряви?
Найпростіше рішення — залишати в кімнаті дитини нічник. Його можна підвісити прямо над ліжком. Головне — не використовувати звичайних, "денних" освітлювальних приладів. Залишаючи нічник включеним, коли дитина ще не спить, не варто виключати його і тоді, коли малюк засне. Адже протягом ночі дитина може прокинутися і злякатися повної темряви.
Ховати за музикою страшні звуки. Якщо дитина не може побачити, що відбувається поруч з ним, він інстинктивно починає прислухатися — і обов'язково почує якісь шерехи або скрипи. Вихід — спробувати заглушити "страшні звуки" тихою мелодійною музикою. Можливо, під неї дитина засне швидше.
Дізнатися, чого саме боїться малюк. А потім "включити" фантазію і пояснити, чому страхи малюка не збудуться. Наприклад, можна сказати, що в будинку на кухні висить добрий домовичок і відлякує всіх чудовиськ, барабашек та іншу нечисть. Але такий трюк підійде тільки для самих маленьких.
Класти дитину спати з плюшевим ведмедиком. Іграшку можна використовувати в якості "перехідної ланки" від сну поруч з мамою до сну в своєму ліжечку. Треба пояснити малюкові, що до ведмедику можна притулитися до мами, поговорити з ним і нічого не боятися. Щоб дитина відчувала себе в безпеці, іграшку краще вибрати м'яку і побільше.
Малювати з дитиною його страхи. Такий метод підходить для діточок 6-7 років. Щоб назовсім позбутися "нічного чудовиська" можна запропонувати дитині знищити свій страх: порвати малюнок на клаптики, спалити його або домалювати так, щоб перемогти лякаючий момент (наприклад, "посадити" чудовисько за ґрати). Якщо через тиждень дитина не зможе згадати, що намалював, значить, страх практично переможений.
Створити затишок в дитячій. Щоб дитина не боялася спати один, можна перетворити дитячу кімнату в маленьку чарівну країну. Наприклад, створити величезну зоряне небо, яке буде світитися на стелі кімнати при вимкненому світлі. У коридорі на стелі можна намалювати місячну доріжку, тоді якщо малюк захоче встати вночі по "своїх справах", йому буде не страшно перейти з однієї кімнати в іншу.
Більше говорити з дитиною про його страхи. Психотерапевти впевнені, що з дитиною треба говорити про його страхи, тому що чим більше він буде говорити, тим швидше розсіються страхи. Також батькам важливо поділитися з дітьми своїми страхами і розповісти, як вони їх подолали в дитинстві.
Найчастіше обіймати дитину. Якщо батьки часто гладять малюка по голові і обіймають, він заспокоюється і забуває про свої страхи. Можна зробити дитині легкий масаж перед сном або просто почухати спинку.
Пропонувати дитині перед сном молоко. Кілька ковтків теплого коров'ячого молока перед сном діють на малюків як снодійне. Якщо ж покласти в молоко трохи меду, заспокійливу дію напою тільки посилиться.
Чи не називати дитину боягузом. Якщо дитина боїться темряви або того, що йому присниться страшний сон, ні в якому разі не слід соромити його або називати боягузом. Страх піде "всередину", однак це зовсім не означає, що дитина від нього позбувся. А життя в постійному стресі може привести до виникнення серйозного комплексу меншовартості і до ще глибшого розвитку страху.
Грати в активні ігри. Батьки повинні докласти всіх зусиль, щоб кожен день малюка був насичений цікавими, яскравими враженнями, корисними справами і грою. Тоді проблем зі сном не буде. Але не потрібно перевантажувати малюка, інакше він перехвилювався і не зможе заснути, а страхи повернуться.
Дивитися корисні мультфільми. Роль мультфільмів в боротьбі зі страхами дуже велика, оскільки дитина може поставити себе на місце героїв мультика, які перемагають потойбічних монстрів. Корисні мультфільми, в яких потойбічні істоти представлені добрими і веселими, а дитина може, наприклад, уявити себе смішним привидом. Отримавши можливість стати на час тим, хто його лякав, дитина сама забуде про свої страхи.
Фото: ShutterStock
Новини партнерів
Новини