Скільки коштують хвостаті митники
До Євро-2012 ряди митної служби повинні поповнитися двома сотнями собак. Щоправда, грошей на це у держави поки немає
Минулого тижня голова Державної митної служби України Ігор Калетник повідомив, що до червня 2012 року кількість кінологічних команд у відомстві планується збільшити з вже існуючих 300 до 500. При цьому головний митник наголосив, що "собака - це друг людини, його не підкупиш, з ним не домовишся, як би ти її ковбасою не годував".
Цікаво, що в 2010 році спецкоманд собак було всього 70. То тобто, за два роки кількість "друзів людини", що працюють на кордоні, збільшилася на 130 "хвостів". Сьогодні ж митниця, по всій видимості, хоче зробити фантастичний стрибок і за чотири місяці перевиконати дворічний план.
Про те, як живуть чотирипалі митники в Україні, "Коментарям" розповів Головний інспектор відділу протидії контрабанді наркотиків і зброї Департаменту боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції Державної митної служби України Петро Ігнатенко.
Які собаки служать на митниці
Для пошуку контрабанди використовуються в основному німецькі вівчарки, лабрадори та спанієлі, яких купують у спеціальних розплідниках. Вік нових собак коливається від 8 до 18 місяців. Цікаво, що порода ніяк не впливає на спеціалізацію пса. Тут швидше має значення грайливість звіра і схильність до пошуку одного конкретного запаху.
Головне, щоб у хвостатого митника була улюблена іграшка. Мрія отримати її, кохану, і пограти, буде змушувати шукати чотирилапого контрабанду. Причому один пес може бути надрессирован тільки на один запах: хтось шукає тютюн, хтось- наркотики, а хтось- зброя.
Митний пес "закріплений" за одним людиною, який виконує функцію одного господаря, тренера і товариша по службі. Службова собака може належати як інспектору-кінологу, так безпосередньо митниці. Як зазначили в Департаменті боротьби з контрабандою, зазвичай перевагу віддають інспекторам, у яких вже є власні собаки. Це суттєво полегшує вирішення фінансових питань. При цьому всі собаки, незалежно від наявність родоводу, повинні спочатку пройти спеціальну експертизу. Та й самі інспектори-кінологи зобов'язані мати вищу освіту, розбиратися в основах ветеринарії та кінології.
Буває, що в одного інструктора живуть дві собаки, але це поодинокі випадки. До речі, на цьому пункті держава суттєво економить: в Україні практично немає вольєрів для проживання псів на митниці, тому більшість хвостатих митників живуть у будинку інструктора.
Пес, як і його двоногий товариш по службі, ходить на роботу позмінно, в середньому 8 годин на день. А весь вільний від роботи час проводить у такому ж активному режимі, адже службовим собакам, як і спортсменам, потрібні постійні тренування.
Середній "стаж" роботи тварини становить 8-10 років. А ось що відбувається з собаками після "виходу на пенсію", "Коментарям" дізнатися не вдалося. Якщо пес прийшов на службу разом з господарем і працював за контрактом, то після розірвання договору собака доживає свій вік будинку з господарем. Що ж відбувається з "державними" собаками, залишається загадкою. Офіційна позиція митниці звучить так: "Після закінчення терміну служби вона (собака) залишається у власника собаки чи підлягає списанню, якщо це власність митного органу". Що таке "списання" і є якісь "будинку престарілих для собак", "Коментарям" так і не пояснили.
Навіщо державі так багато собак
Представники митниці заперечують припущення, що собаки будуть в екстреному режимі закуповуватися саме під Євро-2012. Нібито собаки на митниці показують відмінні успіхи по виявленню контрабандних товарів, тому їх кількість однозначно потрібно збільшувати.
"Ні, звичайно, собаки нам суттєво допоможуть при напливі іноземних громадян під час футбольного чемпіонату, але закупівля собак є плановою", - розповів "Коментарям" Петро Ігнатенко. За його словами, п'ять сотень собак – це оптимальна цифра для нормального забезпечення роботи всієї української митниці.
При цьому в митниці зазначає, що збільшення кількості інспекторів-кінологів буде здійснено за рахунок перерозподілу штатної кількості працівників митниці. Залишається припустити, що рядових митників будуть в терміновому порядку вчити звертатися зі службовими собаками. Благо для первинної підготовки кінологічних команд на запах наркотиків рослинного походження (зразок марихуани і гашишу) потрібно всього чотири тижні
Скільки це буде коштувати
Згідно інформації Держмитниці, вартість службових собак на вітчизняному ринку така: німецька овчарка – 2, 5 – 4 тис. грн., лабрадор – 2-4 тис. грн. і спанієль – 1,5 - 2,5 тис. грн. Поки невідомо, собак будь-яких порід буде закуповувати держава. Але, навіть взявши середню цифру в 3 тис. грн. виходить, що двісті хвостатих службовців обійдуться держбюджету як мінімум 600 тис. грн.
Але купівля собак - лише незначна частина витрат. Адже кожного пса треба видресирувати і утримувати. В офіційній відповіді Держмитниці зазначено, що на підготовку пса для роботи на митниці потрібен в середньому місяць інтенсивного навчання (120-140 годин). Займається цим кінологічний підрозділ Центру підвищення кваліфікації, перепідготовки працівників та кінології. При цьому опитані "Коментарями" кінологи розповіли, що годину дресури звичайних собак коштує 200-400 грн. в залежності від умов уроку і навичок тварини.
Що стосується змісту собак, то на нього Держмитниця виділяє 6,5 тис. грн. у рік для великих порід і 4 тис. грн. у рік для дрібних. Так що до загальної суми можна сміливо плюсувати мільйон гривень. Так що "особачивание" вітчизняної митниці цілком реально, але ось де у держави візьмуться кошти, якщо, за офіційною інформацією Держмитслужби, на таку планову закупівлю чотирилапих у бюджеті 2012 року не закладено жодної копійки.