Запуск ринку електроенергії: що зміниться для українців
Відомі економісти розповіли виданню "Коментарі", що українцям слід знати про новий ринку електроенергії
Сьогодні, 1 липня в Україні стартувала нова модель ринку електроенергії відповідно до норм закону "Про ринок електричної енергії", прийнятого в 2017 році.
Згідно нової схеми, електроенергія перетворюється в товар, вона буде поступати на ринок, де її будуть купувати всі зацікавлені покупці. При цьому передбачені різні механізми купівлі-продажу електроенергії: двосторонні договори, ринок "на добу вперед" і внутрисуточный ринок.
Видання "Коментарі" звернулося з питанням до українського економіста Олександра Охріменко щодо того, як запуск нового ринку електроенергії вплине на споживачів.
"Поки що, на простих українців, новий ринок електроенергії не вплине. У нас сама велика біда на ринку — це монополізм. На сьогоднішній день постачальник послуг на енергетичному ринку — один, і це монополіст. А новий ринок передбачає велика кількість постачальників. На сьогоднішній день цього немає. Де у нас збільшилися постачальники? Ось, приміром, у Києві, де? Сама ідея щодо нового енергетичного ринку - хороша. Якщо б зробили все правильно, в внаслідок було б підвищення якості. Але залишився монополіст, а він може підвищувати тарифи, навіщо йому знижувати", - повідомив він.
В те, що ця реформа потрібна Україні, незважаючи на певні ризики повідомив ще один економіст Борис Кушнірук
"Ми реалізуємо ту реформу, яка була передбачена угодою з ЄС. Закон був прийнятий ще в 2017 році. Перший етап був запущений з 1 січня, а другий передбачався з 1 липня 2019 року. Реалізується реформа, яка потрібна Україні. Є ризики і ймовірність можливих проблем. Оскільки, коли запускаються такі складні процеси, що будуть виникати питання, які потрібно буде врегулювати", - пояснив експерт.
За його словами, для пересічних громадян, на сьогодні, новий ринок електроенергії ні на що не вплине. Тарифи для громадян залишаться такими, які є.
"Я думаю, що така ситуація буде зберігатися до кінця 2020 року. Тому для громадян принципово нічого не зміниться", - сказав Кушнірук.
Український економіст також пояснив, що другий етап енергетичної реформи буде полягати в тому, що виробники електроенергії і покупці зможуть працювати безпосередньо між собою.
"Вони будуть укладати прямі договори на викуп енергії з виробниками. У цьому випадку, вони будуть мати прямі контракти. Крім того, запускається система торгів, коли в межах функціонування енергоринку з'явилася можливість закуповувати електроенергію на добу вперед, укладати довгострокові угоди, а ще буде діяти функція "продавець останньої надії", - говорить експерт.
Зазначається, що нова модель ринку електроенергії буде полягати в тому, що постачальники послуг та гідроелектростанції будуть продавати 80% своєї електроенергії за фіксованими тарифами для потреб населення. Все інше - зможуть продавати на пряму, через аукціони.
"Будь зможе вийти на аукціон та придбати в энергатора електроенергію. Таким чином відпадає ризик монопольного становища. Придбання електроенергії буде відбуватися на конкурсній основі", - підсумував Кушнірук.
Раніше "Коментарі" повідомляли про те, що ціна електроенергії для населення з 1 липня 2019 року залишається незмінною — в середньому 1,08 гривень за кіловат.