comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Статті Бізнес Колектори все частіше використовують незаконні методи для виселення боржників з власних квартир: як уникнути неприємностей
commentss НОВИНИ Всі новини

Колектори все частіше використовують незаконні методи для виселення боржників з власних квартир: як уникнути неприємностей

Колектори часто з порушеннями закону виселяють мешканців з квартир і будинків, а останні відстоюють своє майно зі зброєю в руках, що іноді закінчується трагічно

4 червня 2019, 10:00
Колектори все частіше використовують незаконні методи для виселення боржників з власних квартир: як уникнути неприємностей

Коли в липні 2016 року Верховна Рада України прийняла закон про діяльність приватних колекторських компаній, дозволивши останнім стягувати борги і відбирати майно, серед юристів з'явилася думка про численні зловживання, які може викликати цей документ. Через 3 роки ситуація в даній сфері стала загострюватися.

Колектори в Україні: як б'ються за нерухомість українців

2 квітня 2019 року в столиці сталася трагедія: в будинку №7 по вулиці Круглоуніверситетській у Печерському районі в результаті конфлікту між власником житла і колекторами один з останніх був убитий. Чоловіки прийшли виселяти господаря квартири і, зламавши двері, проникли в приміщення. Один з них отримав поранення з рушниці, а пізніше помер у лікарні.

5 квітня сам стрілець рішенням Печерського райсуду був затриманий на 60 днів.

Схожий випадок, на щастя без застосування вогнепальної зброї, стався 30 травня в Одесі. Як повідомила прес-служба Національної поліції в Одеській області, група чоловіків намагалася силою виселити родину з квартири в Приморському районі і вже виламала двері. Наряди патрульної поліції доставили чоловіків в райвідділ і вилучили у одного з них пристрій для відстрілу гумових куль.

Як повідомляли ЗМІ, у квітні силою була викинута на вулицю сім'я з маленькою дитиною. Причиною став кредит, взятий батьками власника житла.

Аналогічні повідомлення були і в 2018 році. Так, в серпні 58-річний житель одного з будинків на Кловському узвозі в Києві відкрив вогонь зі стартового пістолета по групі колекторів, які прибули виселяти його з квартири.

У той же час послугами колекторів користуються навіть державні органи влади. Так, у Чернігові мер Владислав Атрощенко заявив журналістам, що влада піде на різні заходи, щоб стягнути з городян 306 млн грн. заборгованості за комунальні послуги, в тому числі звернеться до колекторів.

Колектори в Україні: від психологічного тиску, до бандитизму і рейдерства

Керівник, управляючий партнер юридичної фірми "Пакс" Дмитро Нестеченко зазначає, що у своїй адвокатській діяльності часто стикається з колекторськими фірмами та їх незаконними діями. Тільки у травні, було три подібних випадки.

Виходячи зі своєї практики юрист умовно ділить українських колекторів на два типи;

1) "білі";
2) "сірі".

До першого типу він відносить відносно нешкідливих колекторів-викидайл боргів, які працюють в інтересах кредитора за договором, за частку від суми боргу повернутої суми і діють в рамках правового поля – розмовляють з боржником, погрожують йому судами і здійснюють комплекс заходів, який називається психологічним тиском, але в межах законів.

"Розрахунок на характер позичальника – якщо він досить слабкий і під психологічним впливом в рамках законів віддає гроші – добре, якщо ні – колектори зазвичай перемикаються на іншу", – пояснює принцип роботи "білих" колекторів Нестеченко.

Інша справа – "сірі" колектори, на їх частку якраз і припадає левова частка скандалів у цій сфері і прямі порушення законодавства України, правда і вигода при цьому для них набагато відчутніша.

Колектори в Україні: скупка боргів

Стаття 38 Закону України "Про іпотеку" дає право кредитору реалізувати предмет іпотеки, що і приваблює "сірих" колекторів, які переоформлюють борг на себе, після чого, власне, і відбувається порушення закону. Раніше банки та інші кредиторські організації неохоче застосовували цю статтю, так як за законом після цього борг позичальника вважався погашеним, і кредитор втрачав відсотки за кредитом та штрафні санкції, однак тепер очевидно вони стали побоюватися, що повернути борг не вдасться і стали продавати такі борги колекторам.

Як свідчить закон, виселення з такого житла повинно проводитися обов'язково через суд, до того ж, якщо позичальник не має іншого місця проживання крім іпотечної квартири, виселити його звідти неможливо.

В результаті "сірі" колектори йдуть на так зване позасудове виселення або, простіше кажучи, злочин, коли органи реєстрації місця проживання громадян просто виписують з квартири боржника і членів його сімей та "власниками" житла стають колектори, що є кримінально караним злочином.

Останнє пояснюється тим, що в ролі колекторів часто виступають звичайні бандити.

Після цього слідує наступна фаза – фізичне захоплення житла, часто нагадує спецоперацію.

"Хто з колекторів чесніше, ті попереджають боржника, що квартира йому вже не належить, інші ж діють інакше. Так, за 5-7 днів спостереження за квартирою встановлюється склад мешканців, графік їх пересувань і потім часто підбирають момент, коли житло стоїть порожнє. Слідом за цим група колекторів входить в квартиру і за повернення позичальника ставить до відома, що житло йому вже не належить. Потім сама квартира ставиться на охорону – фірми або хтось із колекторів залишається в ній жити як фізична охорона", – розповідає схему рейдерства колекторами житла Дмитро Нестеченко.

Колектори в Україні: правоохоронці реагують не завжди

Як показує практика правоохоронці реагують переважно у разі резонансних справ, але найчастіше неохоче беруться за справи, пов'язані з колекторами. Бувають і ситуації, коли правоохоронці та колектори працюють у зв'язці.

Так, 20 лютого прес-служба Нацполіції повідомила про затримання колишнього співробітника в чині полковника поліції, який організував фірму з торгівлі закритою інформацією з поліцейських баз. За даними ЗМІ, мова могла йти про колишнього керівника Департаменту інформаційних технологій МВС, який, до того ж, втягнув у свою діяльність і діючих співробітників МВС, а отриману інформацію продавав в тому числі банкам та колекторам.

Про дивацтва силовиків поміченої ним при розвитку ситуації з колекторами говорить і Дмитро Нестеченко.

"Іноді у мене складається відчуття, що поліція в курсі деяких "акцій" з виселення – буває наряд за викликом на конфлікт через житло прибуває за 5 хвилин, а буває – чекаєш годинами. Окреме питання – розслідування випадків виселення мешканців у позасудовому порядку, що проводиться органами реєстрації. За законом це однозначно кримінальний злочин і має ставати предметом відкриття кримінального провадження, проте в поліції це роблять вкрай неохоче, іноді домагатися цього доводиться через суд. Але навіть тоді слідство йде погано і, наприклад, мені невідомо про випадки притягнення до відповідальності співробітників органів реєстрації", – говорить юрист.

Втім, трапляється, що правоохоронці все ж припиняють діяльність колекторів. Так, у квітні 2018 року силовики припинили діяльність колекторської фірми у формі ТОВ у столиці, які скуповували борги, збільшуючи їх в десятки разів і погрозами вимагали у людей повернення боргів.

Колектори в Україні: від охорони будинку до суду

Юристи виробили ряд рекомендацій, які можуть допомогти в боротьбі проти колекторів:

1) не залишати житло без нагляду – найпростіше рішення на думку юристів, щоб хоча б хтось перебував у квартирі постійно, якщо є підозри у спробі такої атаки колекторів на житло позичальника;
2) викликати поліцію в разі спроби проникнення в житло – хоча і не завжди допомагає;
3) вимагати від колекторів показати документи на власне зняття з реєстрації – за відсутності такого документа можна сміливо вимагати від колекторів покинути житло, а якщо вже виселили, просто приходити і відкрити двері, тим більше що цілодобова охорона житла;
4) якщо виселення відбулося на підставі зняття з реєстрації – подавати в суд і вимагати скасування зняття з реєстрації як незаконного.

"Зрозуміло, це не дає 100% гарантій: наявність когось в квартирі знизить ймовірність такого силового проникнення, колектори скандалів не люблять, але не обов'язково їх зупинить. Як показує моя практика реальна допомога від поліції при їх виклику на місце конфлікту з колекторами – до 30%. Повернення у власну квартиру, залишену без охорони колекторами, і вселення в неї буде означати, що слід готуватися до нового візиту непрошених гостей. Щодо суду, то процес може тривати від 2-3 місяців до пари років, але в середньому займе близько року за умови подачі апеляції та касації, без них можна вкластися і в 6-8 місяців. До плюсів можна віднести те, що на час розгляду можна через суд домогтися дозволу жити в квартирі, якщо у позичальника немає іншого житла – це зробить життя боржника трохи спокійнішим", – пояснює практичну цінність оборонної тактики від колекторів Дмитро Нестеченко.

Колектори в Україні: нове житло не гарантує безпеки

Страждають через дії колекторів не тільки боржники, а й нові покупці їх житла.

Останнім часом суди все частіше визнають правоту позичальників у позовах про визнання незаконними їх виселення, що пояснюється тим самим позасудовим способом виселення з квартир, коли нотаріуси проводять їх з порушеннями.

"Нотаріуси незаконно виносять виконавчі написи і переоформляють майно, що підтверджується постановами судів. А колекторські компанії ловлять на тому, що вони подають некоректні дані по кредитній заборгованості, і порушують правила перереєстрації майна. Нотаріусів, звичайно, потім карають за такі речі – забирають ліцензії, і вони більше не зможуть працювати за фахом. Однак все це слабка втіха для тих, хто купив заставне майно, і буде змушений його віддати. Адже суди повернуть застави власникам", – зазначив в інтерв'ю одному з вітчизняних ЗМІ старший партнер адвокатської компанії "Кравець та партнери" Ростислав Кравець.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Комментарии
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

comments.ua
comments.ua
comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!