Рятуємо планету від пластику: названо 5 несподіваних матеріалів

За роки виробництва пластику людство створило тонни нерозкладаних відходів

Вчені та підприємці розробляють нові матеріали на основі натуральної сировини, які допоможуть врятувати планету від екологічної катастрофи. Про це повідомляє видання "Фокус".

За оцінками екологів з Каліфорнійського університету, з 1950-х років в світі було вироблено близько 8,3 мільярда тонн пластику. Це еквівалентно вагою 1 мільярда слонів або 25 тисяч хмарочосів Емпайр-стейт-білдінг. До 2015-му році людство створило 6,3 мільярда тонн пластикових відходів, з яких 9% було утилізовано, 12% - спалено, а решта 79% були розкидані по Землі у вигляді сміття.

При поточних темпах до 2050-го року на нашій планеті збереться вже 12 мільярдів тонн сміття. Риби в океанах буде менше, ніж пластику.

Вчені намагаються знайти альтернативні біорозкладані матеріали на основі натуральної сировини, які допоможуть знизити виробництво пластику. У хід можуть йти самі несподівані інгредієнти.

Курячі пір'я

Кілька років тому на 241-ї Національної зустрічі Американського хімічного товариства був представлений проект по виробництву біорозкладаного пластику з курячого пір'я. В основі виробництва водостійкого і дуже щільного матеріалу лежить використання кератину, яке міститься в пір'ї. Цей білок поступається за показниками міцності хіба що хітину – углеводу, який міститься в панцирах крабів, з яких, до речі, також роблять біорозкладаний пластик.

Гриби

Основою для даної альтернативи пластику служить вегетативне тіло грибів, яке зветься міцелій. Його волокниста структура після спеціального формування, пророщування і подальшого запікання дає широкі можливості для створення найрізноманітніших конструкцій. Легких і міцних, і, що найголовніше, вони легко утилізуються.

Коров'яче молоко

Ідея використання молока, а точніше, що міститься в створоженом молоці казеїну для виготовлення тканин виникла ще в 30-х роках минулого століття у італійського хіміка Антоніо Ферретті. Але рівень технологій тих років не дозволяв скористатися плодами цієї ідеї в повній мірі. У 2011 році цією ідеєю скористалася Анке Домаске з Німеччини. Вона заснувала компанію QMilk, яка в даний час виробляє біорозкладну харчову плівку, "молочне волокно для виготовлення одягу і навіть вогнетривкі матеріали для автомобілебудування.

Коноплі

Cannabis, в народі конопля – це не тільки "травка", навколо користі/шкоди, якої у багатьох країнах йдуть палкі суперечки, але ще і відмінний біологічний матеріал. Найвідоміше виріб з натуральних волокон та стебел конопель – мотузка. Однак спектр її застосування набагато ширше – від деталей автомобілів до будівельних матеріалів.

Шкірки цитрусових

Апельсинові шкірки висушуються, подрібнюються, змішуються зі спеціальним органічним клеєм, а далі отримана маса пресується в спеціальних формах для створення всіляких виробів, наприклад, посуду. До речі, всі ж пам'ятають, що шкірка є не тільки у апельсинів, але і у лимонів, мандарин, ківі, авокадо, бананів, картоплі?

Раніше "Коментарі" повідомляли про те, що щотижня кожен з нас з'їдає в середньому стільки пластику, скільки йде на виробництво однієї банківської карти.