Рубрики
МЕНЮ
В Україні з'явився «легальний» наркотик, який має всі шанси зайняти вакантне місце «наркотику для бідних» після заборони трамадолу. Головними його жертвами стають діти і підлітки p>
Виталий Войчук
Боротьба з наркотиками завжди нагадує спробу вигнати непроханого гостя: чи варто закрити двері, як він тут же намагається пробратися в будинок через вікно. Варто владі зарахувати до заборонених будь-якої препарат, як його місце одразу ж займає інший. Не встигли влягтися пристрасті навколо заборони на вільний оборот кетаміну, як в Україні виявилася нова напасть. Йдеться про потужний антидепресант "Коаксил". За останній рік від нього померло вже кілька сотень людей.
Коаксил довгий час використовувався для лікування залежності від героїну та інших наркотиків. Його використовують для подолання "ломки" і загального депресивного стану психіки наркозалежного. Але виявилося, що ліки нітрохи не краще того, від чого воно повинно лікувати: варто пару раз вжити його у високому дозуванні, як виникає залежність не гірше опіатної.
"Наркомани зазвичай не вживають коаксил в його нормальному вигляді, — пояснює нарколог Андрій Бачинський. — У таблетках, мовляв, "кайфу" не так багато ". Спосіб застосування коаксила жахливий як своєю простотою, так і наслідками. Спершу таблетки подрібнюються, після в суміш додається трохи води і наркотик готовий. "У розчині залишаються дрібні, нерозчинені шматочки таблеток. Як тільки вони разом з водою потрапляють в тіло, то закупорюють судину. В результаті утворюється тромб, кров застоюється. Не забувайте і про міріади мікробів, які разом з уколом потрапляють в вену. Моментально виникає гангрена, зараження крові — і раптова смерть. Люди в буквальному сенсі згорають за пару тижнів. У кращому випадку справа закінчується інвалідністю. Але з 12 відомих мені "коаксільщіков" 9 вже в могилі ", — каже нарколог.
Дев'ятнадцятирічний киянин Андрій вперше вколов собі коаксил два місяці тому. Але вже сьогодні у хлопця немає правої ноги і він осліп на одне око. Ногу довелося ампутувати через гангрену. Лікарі кажуть, що молода людина врятувався дивом — коли після дзвінка його дівчини хлопця привезли з "швидкої", він уже впав у кому. Потрібна була термінова операція і інтенсивний курс детоксикації. "Я наркоман з 4-річним стажем. Звичайно, намагався завжди стежити за тим, як і що собі працюю — не охота було підчепити якусь погань. Чув від знайомих "торчков", що коаксил — небезпечна штука, але якось не особливо вірив ", — каже Андрій. Саме тоді його наркодилер запропонував йому спробувати замість звичайної "ширки" "новий кайф". "Кайф" і справді був, та ще й удвічі дешевше — замість звичних 60 гривень за дозу упаковка таблеток, яких повинно було вистачити на три уколи, обійшлася в 25 гривень.
"Найстрашніше, що це" ліки "можна придбати в аптеці, — зазначає нарколог Андрій Бачинський. — І він набагато страшніше того ж "колдакта" (легальний препарат проти застуди, який наркомани також використовують в якості наркотику) швидкістю свого вражаючої дії ".
У правоохоронних органах стверджують, що коаксил йде в Україну контрабандою з Росії. "У Москві проблема коаксила встала кілька років тому, — розповіло джерело в відділі оперативних розробок Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України. — Після чергової міліцейської "зачистки" і, відповідно, різкого подорожчання афганського героїну, наркомани додумалися вживати препарат, який їм виписували в деяких клініках по боротьбі з наркотичною залежністю. Вони ж всі хіміки-самоучки і мізки в напрямку того, з чого б роздобути новий "кайф", у них заточені ідеально ".
Але навіть побіжний пошук в Інтернеті показав, що в Україні купити коаксил цілком реально: як мінімум 4 великі мережі українських аптек мають його в своєму асортименті. Правда, в розділі рецептурних препаратів. Але ще свіжа в пам'яті наркоепідемії трамадолу, зовсім недавно охопила країну: трамадол наркомани вільно купували без жодних приписів в звичайних аптеках, підробляючи рецепти або просто сплачуючи 10-20 грн. понад звичайної ціни в кишеню фармацевту.
З огляду на те, що мова йде про цілком легальному препараті, коаксил коштує набагато дешевше інших важких наркотиків. За словами самих наркоманів, ефект від його вживання цілком порівнянний з героїном і навіть кокаїном. А місце "соціального" наркотику після заборони трамадолу й досі вакантне.
За даними правоохоронних органів, в Україні близько 150 тисяч наркозалежних, які перебувають на обліку в наркологічних. За оцінками правозахисників, ця цифра насправді може досягати 1,5 мільйона українців. "Думаю, цифра в 800-900 тисяч наркоманів буде найбільш правдоподібною, — заявляє нарколог Сергій щелепи. — Не менш 2 тисяч чоловік щорічно вмирають або безпосередньо від наркотиків, або від хвороб, ними викликаних. Після деякого спаду, викликаного посиленням боротьби з аптечної торгівлею легальними наркотичними препаратами, ця страшна цифра трохи впала в 2009-му році. Однак з виходом на наркоринок коаксила крива смертей знову різко поповзла вгору. За моїми даними, за останній рік від дії цього препарату вже померло не менше 300 чоловік ".
Саме дешевизна і доступність коаксила можуть стати причиною нової наркотичної епідемії. Експерти кажуть: наркоманія молодшає з кожним роком, а купівельна спроможність молоді зовсім невелика. Тому саме підлітки стають головними споживачами коаксила. І саме він здатний викосити цілі мікрорайони неблагополучних дітей і молоді. Так само, як це сталося в дев'яності з "ширкою" та на початку тисячоліття з трамадолом.
Фото: з сайту cripo.info
Новини партнерів
Новини