Рубрики
МЕНЮ
Павел Зинченко
Тепер карпатським річками сплавляються на байдарках, а колись — на плотах. Але аж ніяк не для забави. Бокораші, або плотогони — це справжні відчайдухи, які не боялися смерті і щодня ризикували життям.
Перший рульовий пліт потрібно було пов'язати міцніше. На ньому стояли бокораші і довгими веслами направляли плоти подалі від берега, мілини або валунів. Досвідчений плотогон кожну таку небезпеку знав напам'ять, як і кожен вигин ріки, тому заздалегідь готувався до маневру.
Факт 1: На плотогонів треба дуже довго вчитися
Маршрут в десятки кілометрів проходили в безперервному русі. Говорили: "На водія можна вчитися три місяці, а на бокорашів — може і життя не вистачити".
Факт 2: Керівництво давало бокорашам горілку
Якщо ви колись плавали в гірській річці, то знаєте, що навіть у спекотний день вода в ній холодна. А от сезон у плотогонів тривав з ранньої весни і до пізньої осені, тому крижані хвилі не давали одягу шансів висохнути, а ноги були мокрі завжди. Щоб хоч якось зігрітися — ці чоловіки офіційно отримували від керівництва горілку — на кожного півлітра в теплий сезон і літр — в холодний.
Ви, напевно, також помічали, що карпатські річки не дуже повноводні, особливо влітку. Підняти їх рівень на метр-півтора допомагали так звані кляузи — як тільки досягали потрібного рівня, відкривали шлюзи і бокораші, пригнувшись, стрімко мчали крізь них.
Факт 3: Смерть і каліцтва — звичайна справа
Але річка — це стихія, поведінка якої передбачити неможливо. Найменша помилка і пліт виносило на берег або скелі, а задні плоти підганяли перші. Під тиском течії грубі колоди ламалися, часто забираючи життя самих вождів. Смерть і каліцтва були, на жаль, звичною справою.
Втім охочих підкорювати плоти завжди було досить — і основна причина — зарплатня. Наприклад, у часи Радянського Союзу — чоловіки отримували 40 рублів за тиждень, більше ніде таких грошей у карпатських селах неможливо було заробити.
Факт 4: Сплав деревини по річках поширений у багатьох країнах
Франція. Ця професія була поширена на всіх континентах. Наприклад, французи якось спиляли стільки дерев, що загатили всю річку.
Японія. А ось японці змайстрували дерев'яний жолоб і по ньому скачували колоди до річки. А далі тонким ланцюжком пливуть до гирла.
США. Американці побудували спеціальні канали, по яких деревина стрімко мчить по річці. Вони тут настільки бурхливі і повноводна, що в'язати стовбури в плоти немає необхідності, вони і самі пливуть за течією. Якщо ж утворюється пробка — є один перевірений засіб розплутати колоди — вибух.
Україна. В Україні ж професія бокорашів відійшла в минуле. Останній раз ті сплавлялися в 1979 році. У Німеччині плотогонів ще можна зустріти, але це скоріше данина традиції. У багатьох країнах ліс далі сплавляють, але більше не ризикують життям людей.
Новини партнерів
Новини