Квотування імпорту добрив в Україну зіграє на руку Фірташу і підвищить ціни, - аграрії

Мінекономіки планує ввести обмеження на імпорт міндобрив в Україну з інших країн. Аграрії забили тривогу і вважають, що квоти вводять в інтересах Дмитра Фірташа

Квотування фізичних обсягів імпорту мінеральних добрив в Україну з інших країн зміцнить монополію Group DF Дмитра Фірташа на ринку і накрутить ціни на добрива для сільгоспвиробників. Такої думки дотримуються українські аграрії, коментуючи інформацію про те, що Міністерство економіки в особі Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі в терміновому порядку має намір ввести обмеження на імпорт, пише "Цензор.нет".

Зазначається, що комісія запропонувала ввести обмеження терміном на 3 роки для азотних, азотно-фосфорних і трикомпонентних комплексних добрив, що імпортуються з Європейського Союзу, Білорусі, Узбекистану та інших країн. Зокрема, для азотно-фосфорних пропонується запровадити щорічні квоти на рівні 45-46,8 тис. тонн, для азотно-фосфорно-калійних — 1,3-1,4 тис. тонн. При цьому квотами не оподатковується імпорт з 58 країн, в тому числі Тувалу, Соломонових островів, Гаїті і інших екзотичних і вкрай віддалених куточків планети.

Як пише ЗМІ, задумка цієї ініціативи може бути пов'язана зі спробою завести дорогий імпорт і примусити аграріїв купувати добрива у місцевих.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Тарас Качка на своїй Facebook-сторінці запевнив, що "втручання в ринок добрив буде мінімальним". За його словами, пропозиція Мінекономіки не призведе до підвищення вартості добрив, ні до дефіциту, зате допоможе зберегти "диверсифікацію і передбачуваність імпорту".

Свою позицію міністерство аргументує зростанням імпорту, який нібито негативно позначається на роботі українських виробників добрив. Однак, як пише "Цензор.нет", в Україні стабільно зростає виробництво міндобрив. Так, випуск всіх основних азотних добрив за підсумками 2019 року виріс на 77-87%. Зростання обсягів виробництва аміаку склав 67%, добрив − більше 30%. Таку статистику забезпечила, в першу чергу, Group DF Дмитра Фірташа, якій належить чотири найбільших хімпідприємства країни. Ще одне велике підприємство входить до структури Ігоря Коломойського. Як пишуть журналісти, якщо квоти на імпорт таки будуть введені, олігархи отримають зачищений від конкурентів ринок збуту і безконтрольне право ціноутворення.

"Реальну конкуренцію у постачанні добрив українським споживачам можуть скласти тільки зовнішні виробники мінеральних добрив. Конкуренція між національними виробниками по ряду товарних позицій — відсутня", — йдеться в заяві Союзу виробників, імпортерів і трейдерів агрохімії і агротехнологій.

У Спілці наголошують також, що обмеження традиційного європейського імпорту спровокує подорожчання продукції, дефіцит, ручне керування ринком і корупцію. Видача ліцензій буде замкнута на конкретному чиновникові, а рука держави замінить невидиму ринкову.

"Добрива, на які хочуть ввести квоти, наш "національний виробник"-монополіст продає по $395 за тонну, тоді як ціна в ЄС — $300", — написав нардеп Мар'ян Заблоцький у своєму telegram-каналі.

Видання "Цензор.нет" пише, що побоювання аграріїв підкріплено цифрами. Так, щорічно сільське господарство споживає 600-650 тис. тонн фосфору. З урахуванням того, що імпорт можуть обмежити лише 45 тис. тонн або приблизно 7% від потреби, весь фосфорний ринок замкнули на собі заводи Фірташа. Квотування по селітрі перекриє повітря грузинським і турецьким постачальникам, а для імпортерів з Казахстану та Узбекистану кінцева вартість добрива така ж, як у логістичних витрат.