Рубрики
МЕНЮ
Мария Чиренко
Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель підтвердив участь української делегації у тристоронніх газових переговорах між Єврокомісією, Україною та Росією 19 вересня.
Експерти, опитані виданням "Коментарі", вважають, що нашій країні на цих переговорах доведеться непросто, оскільки в України вже програшна позиція.
Фінансовий експерт Олексій Кущ упевнений, що Україна мала раніше обдумувати переможну стратегію в газовій суперечці. Ідеальною моделлю для нашої країни, за його словами, став би газовий хаб. Для цього необхідно було прийняти законодавство, виділити газотранспортну структуру і структуру зберігання газу.
"Ми могли б стати хабом логістичним, технічним або як його ще називають – географічним. Прив'язати європейців до наших сховищ, до нашої ГТС. І тоді б політична складова повністю пішла з газових переговорів з Москвою. Адже переговори вели б не наші політики і чиновники, а європейські газові трейдери. У підсумку ж безглузда і абстрактна політика "Нафтогазу" завела нас у глухий кут. І прийдешні переговори ми проводимо, маючи вкрай слабкі позиції",- пояснив експерт.
На думку Куща, європейці будуть і далі говорити, що їм потрібні прогнозовані і підтверджені обсяги газового транзиту через Україну. При цьому, граючи в нейтралітет між Україною і Росією, будуть підігравати Москві.
"Думаю, нас будуть намагатися змусити підписати разовий газовий пакет — на зиму 2019-2020 роки, щоб в пікові навантаження споживання європейці не залишилися без газу. При цьому Росія буде змушувати Україну відмовитися від всіх газових претензій, включаючи виграні справи у Стокгольмському арбітражному суді (сума позовів близько 4 млрд дол)",- констатував Кущ.
Одноразовий газовий пакет, за словами фінансиста, невигідний Україні. Але і козирів у нас не так багато. А час працює на Росію.
"Чим довше ми будемо відкладати інтеграцію своєї системи в європейський ринок, створення свого хаба, тим більше ми будемо ставати нецікавими для партнерів. Нас обминають газовими потоками, Туреччина перетворюється в південно-європейський газовий хаб, з'являється азербайджанський (каспійський) транзит. До того ж, європейці активно розвивають термінали по прийманню зрідженого природного газу з країн Африки, США, Катару", — додав він.
Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала наголошує, що Україна затягнула вирішення питання про транзит. І тому вже програла.
"Давно потрібно було укласти такий договір, згідно з яким європейці купували б газ на українсько-російському кордоні. А вже ціну транзиту ми б обговорювали не з РФ, а з ЄС. До того ж, Росія втратила б можливість звинувачувати Україну в тому, що вона нібито краде з труби газ. Зрозуміло, що такий розклад позбавляв би Кремль важелів впливу на Україну, а також можливості шантажувати Європу", — сказав політолог.
Директор АМС припускає, що російська сторона на переговорах буде не тільки обговорювати зменшення обсягів транзиту газу через українську ГТС, але і намагатися продавити політичні моменти, в тому числі по Донбасу і Криму (щоб інтереси РФ були на першому місці).
Зазначимо, раніше стало відомо, що делегації України та ЄС у Брюсселі погодили позиції щодо транзиту газу.
Новини партнерів
Новини