Завдяки Медведчуку, майже 7 млн українців отримали у власність 27,7 млн. га землі, - економіст

Земельний кодекс України, прийнятий за сприяння нинішнього голови політради партії «Опозиційна платформа — За життя, нардепа Віктора Медведчука в 2001 році, дозволив майже 6.8 млн громадян законно купити 27,7 млн. га сільськогосподарських угідь

Як зазначив доктор економічних наук, професор Василь Голян, Земельний кодекс 2001 року дозволив сформувати соціально-орієнтовану економіку, на відміну від законопроекту про обіг земель сільгосппризначення, який був прийнятий діючим складом Верховної Ради в першому читанні.

"Віктор Медведчук сформував алгоритм дій щодо аграрної політики держави, щоб зберегти землю – найцінніше надбання України у власності її народу. Саме Віктору Медведчуку ми зобов'язані прийняттям у 2001 році. Це дозволило сформувати ринкову, соціально-орієнтовану економіку", - сказав експерт.

За словами економіста, була затверджена низка механізмів, які дозволили уникнути негативних наслідків від прийняття Земельного кодексу.

"Щоб не допустити спекуляції земельними ділянками, виключити рейдерські схеми з відбирання землі у селян, до 1 січня 2001 року було введено обмеження на право придбання "в одні руки" більше 100 га земель с/г призначення. Тепер же, після прийняття 13 листопада 2019 законопроекту № 2178-10 такого обмеження немає. Сукупна площа земельних ділянок загального кінцевого бенефіціарного власника в межах однієї області чи Автономної Республіки Крим не має перевищувати 8% земель сільськогосподарського призначення даної області (100 000 га)", - пояснив Голян.

Доктор економічних наук впевнений, що представники влади перебувають в ейфорії від успішного голосування за закон про продаж землі і не розуміють наслідків його прийняття.

Голян також звернув увагу на те, що ст. 130 Земельного кодексу визначала перелік покупців земель сільськогосподарського призначення, а ст. 81 і 82 забезпечували національну безпеку і суверенітет України. Мова йде про заборону продажу земель сільгосппризначення нерезидентам.

"Це громадяни України, які мають досвід роботи у сільському господарстві чи займаються веденням сільськогосподарського виробництва, і юридичні особи України, установчими документами яких передбачено ведення сільськогосподарського виробництва. Ця ж стаття наділяла переважним правом придбання с/г земель громадян України, які постійно проживають на території відповідної місцевої ради, де здійснюється продаж земельної ділянки... по-третє, згідно п. 4 ст. 22 землі с/г призначення не могли передаватися у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам. У випадках, якщо іноземні громадяни та іноземні юридичні особи, отримавши у спадщину землі сільськогосподарського призначення, вони були зобов'язані протягом одного року забезпечити відчуження цих земель", - пояснив професор.

За словами економіста, прийнятий у першому читанні законопроект призведе до поглинання українських чорноземів іноземним капіталом, розширення масштабів земельного рейдерства і позбавить у підсумку українських селян їхньої землі.

Нагадаємо, раніше Віктор Медведчук неодноразово заявляв, що нова українська влада не мала жодного права приймати Закон про продаж земель сільськогосподарського призначення без проведення всеукраїнського референдуму.