Coinspot 26.01.2020

BTC/USD

8 932.30

ETH/USD

171.60

LTC/USD

61.89

НБУ 26.01.2020

USD/UAH

24.25

EUR/UAH

26.00

RUB/UAH

0.351

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес економіка Україна і МВФ: експерти оцінили перспективи подальшого співробітництва
НОВИНИ Всі новини

Україна і МВФ: експерти оцінили перспективи подальшого співробітництва

Українська влада заявила, що досягла домовленості з МВФ про нову програму співпраці

9 грудня 2019, 16:23
Автор:

• Татьяна Веремеева

У минулі вихідні на сайті президента з'явилася інформація, що глава держави Володимир Зеленський поспілкувався по телефону з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду (МВФ) Кристаліною Георгієвою. Підкреслювалося, що вона "високо оцінила економічні здобутки нової влади і прогрес у впровадженні реформ урядом під керівництвом прем'єр-міністра Олексія Гончарука". Також за результатами бесіди сторони відзначили, що Україна і МВФ досягли домовленості (Staff Level Agreement) про нову програму співпраці. Фонд нібито виділить Україні протягом трьох років 4 мільярди спеціальних прав запозичення чSDR (близько 5,5 млрд доларів).

Експерти пояснили виданню "Коментарі", що могло підштовхнути МВФ до такого рішення, наскільки воно важливе для України, і наскільки відповідає дійсності заява про те, що у нас вже є нова програма з Фондом.

Співпраця України та МВФ: три важливі моменти

Експерт Українського інституту аналізу і менеджменту політики Владислав Дзівідзинський вважає, що в інформації про нову угоду української влади та МВФ, якщо вона відповідає дійсності, можна виділити три моменти.

"Перше – розбіжність обіцянок. Зеленський в очах більшості своїх політиків веде політику інакше, ніж герой його серіалу "Слуга народу", який "посилав" подібні фонди, – зазначає експерт. – Другий момент – дії української влади демонструють залежність від кредитування для погашень зовнішнього боргу та стабілізації фінансової системи усередині країни. Щоб злі язики не говори про дефолт. Третій момент – в листопаді Місія поїхала без звіту, без конкретики. А тепер – такий поворот. Тобто, можна говорити про якісь кулуарні домовленості".

Дзівідзинский нагадує, що відсутність конкретики щодо нових угод, породжують роздуми про ризики, які поки лякають експертне середовище, найближчим часом можуть відіб'ється на всіх українців.

"Ризиками варто називати ті речі, які входять в поле інтересу МВФ, але не збігаються з інтересами громадян, – пояснює експерт. – А саме – питання землі, банківської політики, дотацій і компенсацій (субсидій), питання тарифів. І тут варто відзначити, що українці, можливо, не стільки чи не тільки проти пропозицій МВФ (ці пропозиції є загальноєвропейськими, загальносвітовими), скільки можуть обуритися, що влада з ними знову не радиться при узгодженні важливих моментів, які стосуються всієї країни".

Співпраця України та МВФ: усе попередньо

Керівник відділу аналітики ГК FOREX CLUB Андрій Шевчишин звертає увагу, що МВФ лише попередньо погодив програму фінансування України EFF на 5,5 млрд дол. терміном на три роки.

"Потім програму має затвердити Рада директорів МВФ, що залежатиме від виконання Україною низки умов, – пояснює експерт. – Нова програма співпраці дасть інвесторам "зелене світло" і розширить ліміти на країну, а також, очевидно, буде сприяти підвищенню рейтингу України. Кредити Фонду є найбільш дешевими позиками для України – і їх вимоги цілком здійснені і необхідні для економічної стабільності країни. Це позитивний сигнал для фінансових ринків. Крім банківського сектора, ймовірно мова йде і про повне запуск ринку землі".

Співпраця України та МВФ: кредит ще не виділили

Політичний експерт Світлана Кушнір прокоментувала розмови про нову програму з МВФ рядком з мульт-частівок: "Ох, давно не вірю я в эти суеверия!".

"Дивно виглядає той факт, що якраз під стоднівку роботи уряду Гончарука з'являється повідомлення, що МВФ дасть Україні за новою програмою 5,5 млрд доларів траншу на макростабілізаційні заходи, – зазначає Кушнір. – Нам це підносять, ніби Фонд оцінив "турборежим" нової влади. Але насправді все не так".

Політексперт підкреслює, що кредит поки ніхто не виділив – програма на затвердженні.

"Найближче засідання Ради директорів МВФ заплановано на 19 грудня. Але в порядку денному немає пункту про нову програму для України. Натомість 19-го грудня намічено чергове засідання суду у Києві щодо претензій колишніх власників "ПриватБанку", які сумніваються в законності його націоналізації. І якщо суд визнає незаконною процедуру, це може закрити двері співпраці МВФ і України на довгі роки, – говорить Світлана Кушнір. – Адже саме МВФ був тим провідником, який вимагав демонополізації нашого банківського сектора. І "Приват" до моменту націоналізації був найбільшим монополістом на ринку банківських послуг України".

Експерт також зазначає, що навіть якщо транш виділять, уряд не буде мати до нього доступу.

"Кредит МВФ не піде на розвиток реального сектора української економіки. Вони йдуть на рахунки НБУ, конвертується в резерви, – пояснює Кушнір. – І якщо його видадуть – дадуть рівно стільки (5,5 млрд), щоб ми могли погасити попередні кредитні програми в рамках співробітництва України з МВФ".

За словами Кушнір, у "підвішеному" стані залишається і питання з відкриттям ринку сільгоспземлі. У другому читанні і в цілому закон не прийнятий, а він – один з умов продовження співпраці з Фондом.

"У політичному плані заяву про можливості старту нової програми можна розглядати як "пряник" напередодні зустрічі в "нормандському форматі". Для того, щоб Зеленський був більш зговірливим, – каже політексперт. – Ситуація з відкриттям нової кредитної лінії фактично знаходиться в підвішеному стані. І якщо якось "не так" підуть переговори у Парижі, запозичення від МВФ може не статися. А в Парижі, як ми знаємо, сьогодні можуть говорити не тільки про Донбас, але й про газ. І друге питання особливо цікаве для європейців".

Ще одним тривожним моментом Світлана Кушнір називає те, що американські експерти серйозно зайнялися розслідуванням ситуації, яку штучно створює український уряд з облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП).

"Федеральні служби якийсь час відстежують діяльність представників Кабміну (зокрема, Мінфіну) щодо можливих махінацій спекулятивного характеру. Не секрет, що українські ОВДП стали магнітом для спекулянтів цінними паперами всього світу. І якщо найближчим часом будуть оприлюднені відомості про те, що ми маємо фінансову піраміду всеукраїнського масштабу, кредит від МВФ ми не отримаємо", – резюмує експерт.

Нагадаємо, раніше "Коментарі" писали, що Міжнародний валютний фонд досяг остаточної домовленості з Україною щодо нової трирічної програми фінансування EFF.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua

Новини партнерів

Новини

????????...