Coinspot 27.02.2020

BTC/USD

8905.86

ETH/USD

234.70

LTC/USD

63.97

НБУ 27.02.2020

USD/UAH

24.57

EUR/UAH

26.89

RUB/UAH

0.37

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес економіка Прямі закупівлі газу в РФ: експерти оцінили ймовірність і можливі наслідки
НОВИНИ Всі новини

Прямі закупівлі газу в РФ: експерти оцінили ймовірність і можливі наслідки

Експерти вважають, що поки Коболєв очолює НАК цього не відбудеться

21 січня 2020, 20:26 967
Автор:

• Татьяна Веремеева

Прямі закупівлі газу в РФ: експерти оцінили ймовірність і можливі наслідки

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв теоретично допустив можливість купівлі Україною природного газу безпосередньо у "Газпрому". За його словами, це буде залежати від ціни (повинна бути справедливою – ринковою) і рішення українського уряду (політичний фактор, враховуючи, що відбувається між Україною і РФ). Експерти на прохання видання "Коментарі" оцінили шанси прямих закупівель російського газу.

Прямі закупівлі газу у РФ: можливі будь-які закупівлі

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич нагадує, що з 1 січня в Україну можливі поставки газу від будь-якого суб'єкта, готового його продавати. Потрібно лише домовитися з ТОВ "Оператор газотранспортної системи України".

"Жодного рішення уряду для купілі газу не потрібно. Коболєв, як мінімум, лукавить, – підкреслює експерт. – Ще він говорить про якісь аукціонів. Але і це не вірно. Газпром – єдиний постачальник російського газу, відповідно до законодавства РФ. Які тут аукціони? Насправді, "Нафтогаз" не відновить постачання російського газу не через те чи інше рішення Кабміну, а тому що купив багато дорогого газу в Європі, взявши під нього ще й багато кредитів. І тепер цей газ потрібно продати. Бажано з маржею. Так що "Нафтогазу" просто невигідно купувати газ у Росії, хоч ціна і може бути нижчою".

Прямі закупівлі газу у РФ: що може сприяти

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв дуже яскравий і характерний персонаж нашої великої політекономії, в якому чимало подвійності, відзначає аналітик Михайло Подоляк.

"Він агресивно сьогодні говорить одне, а завтра інше... Безумовно, у нас завжди основний обсяг газу мав газпромівське походження. Тому що це чиста фізична технологія прокачування, – пояснює експерт. – Правда, газ це завжди красиво маскували під "російський", розповідаючи патріотичні казки, попутно додаючи казок спекулятивну націнку. Зараз – при президентові Зеленском – багато традиційні казки втрачають сенс. Потрібна просто адекватна ціна".

Тому, впевнений Подоляк, прямі закупівлі газу в РФ будуть можливі з наступних причин: низькі прямі ціни, немає необхідності розповідати про патриотике і вимагати у товариства за це платити на 30-40% більше за тисячу кубометрів.

"Кабмін, природно, прийме цілком обґрунтоване політичне рішення про допустимість прямих поставок. І це рішення схвалять наші європейські партнери в повному обсязі", – прогнозує аналітик.

Прямі закупівлі газу у РФ: не з Коболевым

Заступник директора Українського інституту аналізу та менеджменту політики, політичний експерт Кирило Молчанов впевнений: поки головою правління НАК "Нафтогаз" буде Андрій Коболєв, прямих постачань російського газу не буде.

"Коболєв виступає з позиції дорогого реверсного газу для споживачів, тому що від цього залежать його премія і дивіденди, – зазначає політексперт. – "Нафтогаз" демонструє колосальну капіталізацію, надприбутки – за рахунок українських платників податків (у тому числі платежів в опалювальний період). Звідси і беруться колосальні премії і надбавки самого Коболєва. Так що він особисто не зацікавлений ні в яке зниження цін на газ".

Крім того, ми маємо ще й питання геополітики, впевнений Молчанов.

"Коболєва пов'язують з інтересами американських компаній, які хочуть посадити всю Європу на скраплений газ. І їм в принципі не потрібен ніякий транзит через Україну. Не кажучи вже про прямі постачання сюди дешевого російського газу, – вважає заступник директора УИАМП. – Транснаціональний капітал, який представляють американські корпорації, зацікавлений в тому, щоб ніякого реверсу не було. І щоб був дорогий американський газ. Вони будуть просувати цю лінію через людей, з якими можна аффилировать Коболєва. Нагадаю, що минулий прем'єр – Гройсман – намагався його звільнити, але не зміг. А нинішній глава Кабміну Гончарук навіть не намагається.

Готовий щось міняти Зеленський, поки незрозуміло.

"Так, президент наказав Гончаруку, щоб щось зробили з преміями топ-менеджерів, не співвідносними з економічною ситуацією в країні. Але норми закону виписані так, що контракт з керівництвом НАК підписує спостерігачів рада "Нафтогазу", а там – одні іноземці. І їх Коболєв абсолютно влаштовує, – пояснює Молчанов. – Чим довше такі токсичні персонажі як і Коболєв Вітренко (виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко – прим. ред.) будуть правити балом в Україні, тим нижче будуть доходи населення і рейтинг самого Зеленського".

Прямі закупівлі газу у РФ: у чому питання

Політичний експерт Сергій Таран нагадує, що в українському експертному товаристві не раз відзначалося, що прямі поставки російського газу в Україну – питання не ціни, а безпеки.

"Кожен раз, коли РФ говорить про нібито низькі ціни, вона висуває при цьому додаткові вимоги. І в підсумку Україні доводиться платити набагато дорожче за нібито дешевший російський газ, – підкреслює Сергій Таран. – Нагадаю, що саме ціна на російський газ стала причиною продовження терміну базування Чорноморського флоту РФ в Україні, а також появи сумнозвісних "Харківських угод". Саме тому, коли ми чуємо від чиновників, політиків про важливість прямих поставок російського газу, такими пропозиціями повинні цікавитися не тільки журналісти, але й представники українських спецслужб, які розуміють наслідки такого лобіювання для безпеки України".

Раніше "Коментарі" писали, що Андрій Коболєв зараз проводить переговори з наглядовою радою "Нафтогазу" щодо того, щоб залишитися на посаді голови правління НАКу після березня 2020 року, коли закінчується його контракт з компанією.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua

Новини партнерів

Новини

????????...