Продовження контракту з Коболєвим: що буде з "Нафтогазом" далі

Експерти оцінили рішення щодо продовження контракту з керівником НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим


Контракт з головою НАК "Нафтогаз України" Андрієм Коболєвим, який завершується 22 березня, продовжено на чотири роки. Відповідне рішення було прийнято наглядовою радою компанії, його ще має затвердити Кабмін. Експерти висловили виданню "Коментарі" думки щодо цього рішення.

Що далі

Економічний і політичний експерт Борис Кушнірук впевнений: те, що зробили Андрій Коболєв і його команда за час управління "Нафтогазом" – один з кращих українських кейсів останнього часу. Питання в тому, підкреслює експерт, буде продовжена позитивна динаміка, незалежно від персоналій.

"Коболєв і інші менеджери НАК працювали не в найсприятливіших умовах. Їм доводилося виконувати спецобязательства з постачання дешевого газу споживачам – облагазам для постачання населенню і підприємствам тепокомуненерго, які періодично не розраховувалися з "Нафтогазом". До того ж, блокувалося виділення нових ділянок під розробку родовищ, – зазначає Кушнірук. – І все ж з більшістю важких завдань Коболєв і його команда впоралися. Стався анбандлинг газо-транспортної системи (оператор ГТС перейшов в управління Магістральних газопроводів України), були виграні суди у Газпрому".

В даний час, вважає експерт, питання не просто в збереженні Коболєва на посаді, а у відношенні між топ-менеджерами, спостережною радою та певними групами впливу, в тому числі за межами України.

"Деякі групи впливу можуть хотіти прибрати Коболєва. Такі є і в РФ (як помсту за програш у судах та мільярдні виплати), і США зацікавлені, щоб поставити іншу людину). Так що, думаю, ми ще побачимо розборки навколо посади голови "Нафтогазу". Не виключаю навіть, що Кабмін не підтримає продовження контракту з Коболевым, – зазначає Кушнірук. – Але це лише доведе, що нова влада має намір рухатися в напрямку, протилежному тому, яке було закладено успішними менеджерами НАК".

Несподіваний поворот

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич зізнався, що рішення наглядової ради НАК про продовження контракту з Коболевым було досить несподіваним.

"Досить велика кількість експертів, учасників ринку, прогнозували, що контракт з ним продовжений не буде. Отже, я можу припустити, що існує висока ймовірність того, що Кабмін не затвердить цей контракт, – говорить Марунич. – Нагадаю, що право підписувати цей контракт і визначати його умови зберігається за урядом України. І ймовірність того, що Коболєв ще чотири роки буде керувати НАК, аж ніяк не є стовідсотковою".

За словами експерта, кризова ситуація, яку ми спостерігаємо у зв'язку з боротьбою влади з коронавірусом, не сприяє прояву пильного інтересу до діяльності "Нафтогазу". Вся ця історія відходить на другий план. Але це не означає, що її не помітять.

"Можливо, якщо Кабмін не підпише з Коболевым контракт, він буде керувати компанією в статусі виконуючого обов'язки. Такий сценарій бачиться мені більш імовірним, ніж продовження контракту на настільки тривалий період, – відзначає Марунич. – Мотивація влади в цьому питанні очевидна: Коболєв не є членом нової владної команди. Він для неї – чужорідний суб'єкт. Більше того, досить токсичний суб'єкт, з яким пов'язано чимало скандалів, конфліктів (як всередині нашої держави, так і з поза). Тому рішення замінити його на іншу фігуру виглядало б у даному контексті цілком обґрунтованим і логічним".

Люди, які керують держвласністю

Економічний і політичний експерт Тарас Загородній звертає увагу на "абсолютно знущальну" формулювання, яку прийняла спостережна рада НАК, продовжуючи контракт з Коболевым: що візьмуть до уваги думку Кабміну і можливо його проігнорують.

"Де-факто до наглядової ради НАК посадили людей, які "рулять" держвласністю (100 відсотків компанії належать державі) як своєї, – зазначає Загородній. – Їх потрібно розганяти і брати монополію під реального державне управління. Якщо прем'єр Шмигаль затвердить продовження контракту з Коболевым, то весь негатив (космічні премії топ-менедежров "Нафтогазу"; 40-60 мільярдів гривень, які зібрали з населення і повинні були направити на розвиток видобутку газу в Україні, чого не зроблено; незрозумілі махінації з "прокладками" в Швейцарії і Люксембурзі) сконцентрується на президента Зеленском. Який відповідає за все і вся..."

На думку Загороднього, шанси на затвердження урядом продовження контракту з Коболевым 50 на 50.

"І все ж я не виключаю (і сподіваюся), що буде прийнято політично і господарсько правильне рішення звільнити Коболєва і провести аудит НАК", – говорить Загородній.