Головна Новини Бізнес економіка Доступне житло для переселенців: коли влада згадає про потреби внутрішньо переміщених осіб
commentss НОВИНИ Всі новини

Доступне житло для переселенців: коли влада згадає про потреби внутрішньо переміщених осіб

Переселенці зможуть отримати гроші на «Доступне житло», якщо почнуть активно вимагати цього від влади

14 травня 2020, 12:58 comments2348
Поділіться публікацією:
Доступне житло для переселенців: коли влада згадає про потреби внутрішньо переміщених осіб

У Державному бюджеті на 2020 рік більше не передбачені 100 млн грн, які раніше були закладені на програму "Доступне житло" (допомога держави для придбання житла переселенцям, воїнам АТО-ООС, молоді). Ці зміни в головному фінансовому документі країни з'явилися після його перегляду у квітні. Експерти висловили виданню "Коментарі" думки щодо того, чи є шанс, що після приходу траншів МВФ влада згадає про потреби переселенців.

Житло для переселенців має бути в пріоритеті

"Дійсно, змінами до держбюджету, внесеними недавно, фінансування програми "Доступне житло" на 2020 рік було призупинено, – каже правовий аналітик БФ "Право на захист" Еліна Шишкіна. – З програми просто забрали всі гроші. Чому так сталося? Можливо, шукали кошти для поповнення фонду боротьби з COVID-19. Однак чи потрібно було для цього припиняти фінансування програми на цілий 2020 рік? Звичайно, ні".

Житло для переселенців – це сама гостра проблема, нагадує експерт. Якщо її вирішити, фактично вирішуються декілька інших основних проблем внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і серед них повноцінна реінтеграція переселенців в приймаючі громади.

"На мою думку, проблеми ВПО все одно повинні бути в пріоритеті держави, – продовжує Еліна Шишкіна. – Не можу однозначно сказати, чи певна сума з траншу МВФ витрачена на фінансування житлових програм для ВПО. Звичайно, хотілося б, але у мене немає такої впевненості".

Аналітик БФ "Право на захист" нагадує, що нещодавно урядом було схвалено угоду з Німеччиною про виділення Україні траншу на придбання житла для переселенців.

"Поки невідомо, чи будуть ці кошти витрачені на придбання постійного житла для ВПО чи тимчасового. У будь-якому випадку – правильне спрямування коштів могло б дійсно допомогти, принаймні, певній кількості переселенців, вирішити їх житлові проблеми", – резюмує Еліна Шишкіна.

Чому переселенці не вимагають грошей на житло

Народний депутат України VIII скликання, представник Мережі захисту національних інтересів "АНТС" Наталія Веселова запевняє, що багато внутрішньо переміщені особи були в шоці, дізнавшись, що при перегляді бюджету урізали навіть нечисленні програми, пов'язані з ВПО.

"Люди, які вже придбали житло за спрощеним програмами, були в повній розгубленості. До всього цього ще й карантин, і коронавірус, – зазначає Наталія Веселова. – Ніби як відстояли відшкодування (частково) з боку держави кредитів по "Доступному житлу". Але і все. На фінансування цієї програми вже для інших грошей немає. Чи з'являться вони при новому перегляді бюджету? Сумніваюся. Гроші дають лише тим, хто вимагає, а переселенці в цьому сенсі не активні. Вони не вміють "тиснути". А нинішня влада, як і минула, вважає, що раз не буянять – ну і не треба їм нічого виділяти".

До того ж, наголошує експерт, грошей немає і взяти ніде. Занадто величезний провал в економіці і з наповненням бюджету створила і нова влада, і створені у зв'язку з корона-кризою обставини.

"Ще один важливий момент. Президент намагається виконати свої передвиборчі обіцянки і закінчити війну. Як можна швидше. Навіть якщо не досягне результату як такого, він створює певні передумови для врегулювання. При цьому те, якої якості буде мир, нікого, схоже, не цікавить, – зазначає Наталія Веселова. – Ми вже бачимо, як без України обговорюються питання Донбасу між РФ і Німеччиною. Україна вже не суб'єкт переговорного процесу. З цієї причини ніхто особливо не буде цікавитися проблемами переселенців. Минула влада вважала, що швидко закінчимо війну. Ця йде тим же шляхом. У підсумку розмірковують так: навіщо виділяти гроші переселенцям, які, на думку офіційного Києва, після закінчення конфлікту повернуться додому. Ось тільки дослідження показують, що від третини до половини переселенців з різних причин назад вже не повернуться. А істотної підтримки від держави як не було, так і немає".

Гроші отримають, але не всі

Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень, представник Національної платформи для діалогу про мир і безпечну реінтеграцію Юлія Тищенко нагадує, що минулого року владою декларувалося збільшення асигнувань на доступне житло для ВПО, для ветеранів війни на Сході України.

"У кінці року говорилося, що 779 сімей ВПО і 415 сімей учасників АТО уклали угоди з державним фондом підтримки молодіжного житлового будівництва, – говорить Юлія Тищенко. – Звичайно, реальне число тих, хто потребує житло і умов для його придбання набагато більше. Не вирішення цих питань – це соціальна проблема, проблема адаптації та реінтеграції сімей. І в інтересах держави знайти правильні відповіді, незважаючи на кризу і карантинні заходи".

Ймовірно, зазначає аналітик, потрібно шукати інші шляхи вирішення житлових проблем цих сімей. Адже і в минулі роки придбання житла через державні програми було мінімальним. А для ВПО саме питання даху над головою – одна з головних проблем. І переселенці, яких у нас офіційно близько 1,4 мільйона, як правило, вирішують її самостійно.

Раніше "Коментарі" писали, що Німеччина виділить Україні 25,5 млн євро на будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!