Рубрики
МЕНЮ
Мария Чиренко
Президент Володимир Зеленський під час щорічного міжнародного форуму "Ялтинська європейська стратегія — 2019" презентував ТОП-6 проектів, куди запросив іноземний бізнес.
Серед проектів, озвучених Зеленським, крім енергетики, були:
1) іригація земель у південних регіонах країни — перетворення пустельних земель Херсонської області в урожайні;
2) міжуніверситетський IT-клас у Харкові;
3) центр кіновиробництва в Києві;
4) новий курорт на березі Чорного моря — "нове місто з нуля" (Одеська область);
5) гірськолижні курорти в Славському та Боржаві (Карпати);
6) масштабний парк розваг Aventura Park — для гостей з центральної та східної Європи.
Економіст Данило Монін назвав сайту "Коментарі" позитивні сторони пропозиції президента.
"Це дуже добре. Очевидно, що зараз нагнітається в світовій пресі інформація про те, що можна вкладати в Україну. Без реальних пропозицій в реальному секторі кошти в першу чергу підуть в спекулятивні активи, у тому числі і землю", — пояснив експерт.
Однак аналітик, фахівець з політичного PR в ToShoNado.Agency Андрій Попов не поділяє оптимізму.
"Для початку варто визначити, чи можна все перераховане називати "національними проектами". Тільки "місто з нуля" під Одесою і Aventura Park є новими інфраструктурними ініціативами, порівнянними з Євро-2012. А ось туризм в Карпатах та Одесі, IT-кластер у Харкові, зрошення на півдні і кіновиробництво в Києві – все це і сьогодні непогано розвивається, якщо не заважати", — сказав Попов, зазначивши, що децентралізація в цих питаннях допомогла б набагато більше.
Аналітик нагадав, що зараз йде обговорення держбюджету-2020 та міністр фінансів Оксана Маркарова назвала проект документа "бюджетом стабілізації". І тільки держбюджет-2021 буде "бюджетом розвитку", а значить в наступному році не буде коштів на масштабні інвестиційні проекти.
Експерт пояснив, що банки не будуть давати дешеві кредити, податки не знизяться, а у населення не з'являться зайві гроші. Та й відсутність сталого перемир'я на Донбасі, масштабна корупція не сприяють збільшенню інвестицій. На його думку, спочатку треба закінчити те, що є, і шукати кошти на виплату гігантського державного боргу.
Економічний і політичний експерт Борис Кушнірук також скептично оцінює президентські пропозиції, оскільки їх загальна концепція невірна.
"Всі проекти, які були названі, не дають істотну додану вартість. З такими "інвестиційними програмами" ми точно не зможемо конкурувати в світі. Пріоритети обрані неправильно. Потрібно ставити на енергозбереження, поновлювані джерела енергії, машинобудування. Ось тут потрібні інвестиції і програми стимулювання. Те ж саме стосується різноманітних сфер біотехнологій, генної інженерії тощо", — констатував експерт.
Раніше сайт "Коментарі писав, чому іноземні інвестори не поспішають вкладати гроші в Україну.
Новини партнерів
Новини