Чи зможе команда Зеленського знизити тарифи: думки експертів
Українці в черговий раз стали свідками глобальної політичної помилки
В Україні команда президента Володимира Зеленського планує знизити ціни на електроенергію для побутових споживачів, які зросли на 15-20% з 1 липня цього року. Про це заявив представник президента в Кабінеті міністрів України Андрій Герус.
За його словами, 19 серпня під час наради з представниками Кабміну була досягнута домовленість щодо трьох кроків, які необхідно зробити для зниження тарифів на електроенергію.
Виданню "Коментарі" економіст та політичний експерт Тарас Загородній повідомив, що українці в черговий раз стали свідками глобальної політичної помилки.
"Герус, який не має відношення до тарифів, підставляє Зеленського. І якщо з тарифами на електроенергію все не так катастрофічно, ось-ось постане питання щодо газових тарифів. А там все куди болючіше. Фактично влада потрапляє в пастку: раз вона може знижувати тарифи на один вид послуг, то повинна знижувати і на інші. Не зробить цього – натрапить на критику опонентів і на серйозне невдоволення величезної частини українців. Запит на зниження тарифів стоїть практично на одному рівні з запитом на закінчення війни", - говорить експерт.
Як відомо, ціни на електроенергію на 15-20% в Україні піднялися з 1 липня 2019 року. Це сталося після того, як запрацювала нова модель ринку електроенергії.
"Рінат Ахметов, який контролює ряд ПЕК (паливно-енергетичних комплексів), хоча б переобладнує теплові блоки, переводячи їх з антрацитного вугілля (видобувається на тимчасово не підконтрольною частини Донбасу) на газовий, видобутий на підконтрольній території. НАК "Нафтогаз" просто торгує російським газом через швейцарські "прокладки", заробляючи величезну маржу", - пояснив Тарас Загородній.
При цьому, економічний експерт впевнений, що знизити тарифи – реально, але там все зав'язано вже не тільки на внутрішніх схемах.
"До нас зайшли міжнародні спекулянти, на нас тиснуть фінансові кола Заходу, в тому числі, які мають відношення до МВФ. Фактично Україну "доять" з усіх сторін. Між тим, в четвертому кварталі у нас утворюється величезна діра в бюджеті. Проблеми будуть рости. І якщо новий уряд спробує вирішити їх за рахунок громадян, це може обернутися великими неприємностями. Для всіх", - підсумував розмову експерт.
Про
те, що будь-яка енергетична політика
буде залежати від профільного міністра,
виданню "Коментарі" розповіла аналітик Олександра Решмедилова. І на її думку - поки таким вбачається лише Герус,
але чи очолить він відповідне
міністерство або профільний парламентський
комітет, ще невідомо.
"У Зеленського та його команди часто звучить двояка позиція. До того, як пропрезидентська партія пройшла в парламент, там говорили про необхідність перенести запуск ринку електроенергії. Потім раптом змінили позицію. Складно сказати, що буде робити команда Зеленського в енергетичному секторі, а також щодо тарифів. Першочерговим завданням Ради, які озвучують представники партії "Слуга народу", звучать теми зняття недоторканності і теми ринку землі. Але тема тарифів не настільки актуальна. Між тим, парламент може прийняти відповідні стримуючі закони, вирішити питання щодо компенсації заборгованості", - говорить аналітик.
Олександра Решмедилова також додала, що ключова заборгованість споживачів – газова. І як саме буде вирішуватися ця проблема - не зрозуміло.
"Швидше за все, традиційно все спробують повирішувати, враховуючи інтереси великих гравців", - сказала аналітик.
Як
писало видання "Коментарі",
встановлені тарифи для населення
перевірять на підприємствах ТКЕ.