Ринок електроенергії України перетворився на монополію під контролем олігарха, - експерт
За словами експерта Тараса Семенюка, тарифи на електроенергію для побутових споживачів в Україні зростали, незважаючи на зміцнення гривні та падіння світових цін на газ та вугілля
Український ринок електроенергії повинен стати моделлю вільного формування цін на принципах конкуренції за прикладом економічно розвинених країн. Про це написав на своїй сторінці в Facebook експерт Тарас Семенюк.
Економіст нагадав, що формально енергоринок запрацював в Україні 1 липня, але на практиці країна отримала не ринок, а монополію в руках олігархів. Це стало приводом для Зеленського зібрати РНБО, на якому президент акцентував увагу на небезпеці монопольного управління однією компанією всім енергоринком.
"Власне, суттю вільного ринку є позбавити монополій, якими володіють олігархи, можливості самостійно формувати і контролювати ціни. Наприклад, 60% грошей з платіжки, яку оплачує українська сім'я, йде в компанію ДТЕК Ріната Ахметова. Про це пише у своєму блозі Андрій Герус, голова Комітету ВРУ з питань енергетики і ЖКГ, представник президента в уряді", - підкреслив Семенюк.
Експерт також зазначив, що "тарифи для побутових споживачів (бюджет, бізнес, комунальні підприємства) зросли на 25%. Сталося це в умовах зміцнення гривні та падіння світових цін на газ і вугілля майже на 50% - до 14-річного мінімуму.
"Що ми маємо зараз? Українці, дитячі садки, школи, електротранспорт сплачують, як мінімум, на третину більше, ніж до старту ринку електроенергії. Герус в статті також зазначає, що ДТЕК "штучно створював дефіцит електроенергії на ринку", що призводило до зростання цін на 15% для споживачів, які фактично не змогли купити електроенергію за схемою "ринок на добу вперед" і були змушені купувати на дорогому, так званому "балансуючому ринку", - пише експерт.
На думку Тараса Семенюка, вийти з цієї ситуації на сьогоднішній день можна з допомогою Антимонопольного комітету України. Мовляв, відомство має контролювати дотримання того, як виконуються правила на ринку, щоб не допустити засилля монополій, особливо в чутливій енергетичній сфері, яка буде найбільш актуальною з настанням холодів.
Експерт підкреслює, що Кабмін на чолі з прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком повинні зробити все можливе, щоб забезпечити конкуренцію на енергоринку. Одним з ефективних інструментів автор публікації називає забезпечення доступу імпорту електроенергії.
"Ціна на енергоносії, наприклад, в Білорусі, значно нижче, ніж в Україні. Доступ більш дешевої електроенергії на український ринок дозволить знизити ціни і привести їх до ринкової вартості", - переконаний Семенюк.
Щось подібне, за його словами, ми вже бачили в авіаційній сфері України. Мовляв, з приходом лоукостів у найбільші міста країни, ціни на квитки для пасажирів провідної компанії-монополіста МАУ почали падати.
"Монополія завжди буде тягнутися до надприбутків, які при цьому не інвестуються в якість послуг. Натомість, ринок дає рівні можливості для всіх, і користь від цього очевидна: низькі ціни і висока якість обслуговування", - додав експерт.